U Sloveniji i dalje veliki problemi, šteta najmanje pola milijarde eura
STANJE u Sloveniji se smiruje iako mnoge rijeke u središnjem, sjevernom i istočnom dijelu zemlje još uvijek poplavljuju. Sava poplavljuje u većem obimu, u donjem toku u večernjim će satima dostići najveći protok. I tijekom noći zabilježene su brojne intervencije, dežurne ekipe i nadležne službe su na terenu i nastavljaju otklanjati nastale posljedice i pomagati stanovništvu.
Mole se građani da ne kreću na nenužna putovanja. Vlada će razmotriti mogućnost da trgovine sutra budu iznimno otvorene kako ljudi danas ne bi morali ići u hitnu kupnju. Kako je najavio ministar obrane Marjan Šarec, Slovenija će zatražiti međunarodnu pomoć, a europski povjerenik za krizni menadžment Janez Lenarčič sljedećih će dana razmotriti stanje u zemlji.
Načelnica općine Črenšovci Vera Markoja rekla je da je jedna kuća već evakuirana, a voda se slijeva u selo Dolnja Bistrica. Aktiviran je i veći broj vatrogasnih jedinica koje na požarištu pune protupoplavne vreće i voze ih do probijenog nasipa.
Kako javlja portal 24ur, interveniraju vatrogasci dobrovoljnih vatrogasnih društava Dolnja Bistrica, Gornja Bistrica, Srednja Bistrica, Črenšovci, Trnje, Žižki, Brezovica, Mala Polana i Velika Polana.
Željeznički promet na pruzi Ljubljana - Jesenice obustavljen je večeras. Zatvorena je i željeznička pruga Litija - Sava. Alternativni prijevoz na toj relaciji je vlak Ljubljana - Trebnje - Sevnica.
Nevrijeme je izazvalo veliku štetu na pojedinim dijelovima željezničke infrastrukture.
Krka i Sava u Brežicama su u opadanju te se više ne očekuje pogoršanje situacije. Nabujala voda najviše je problema izazvala u Krškoj vasi, Ločama i Čatežu ob Savi, rekao je gradonačelnik Brežica Ivan Molan.
Najkritičnije je bilo u Krškoj vasi gdje su podzemne vode poplavile neke od najugroženijih kuća, a stanje će se pratiti tijekom cijele noći.
Na širem području Škofjela hitne službe imaju pune ruke posla s uspostavljanjem pristupa pojedinim selima i kućama, koji su još uvijek odsječeni od svijeta. Sve više problema stvaraju i klizišta koja prijete kućama.
Poljansku dolinu zahvatile su strašne poplave kao i 1926. godine, kada je bujica odnijela sve mostove u dolini i pokrenula ogroman broj klizišta. Količina vode danas je ista kao i tada, ali je infrastruktura znatno bolja i betonski mostovi su izdržali.
U Podravju su posljedice poplave pod kontrolom, rekli su predstavnici civilne zaštite. Drava je većim dijelom ostala u koritu, ali najviše plavi u donjem dijelu na području Krčevine kod Vurberga, gdje su se neki stanovnici morali povući na sigurno.
Slovenski premijer Robert Golob je rekao da je nevrijeme koje je dan ranije pogodilo zemlju, najgora prirodna katastrofa u povijesti Slovenije, zahvatilo dvije trećine države te da će šteta vjerojatno premašiti 500 milijuna eura, prenosi STA.
>> Opširnije
MJESTO Črna na Koroškem od jučer je bilo odsječeno od svijeta. Bez struje, bez signala za mobitel i telefon. Nitko nije znao razmjere onoga što se tamo događa.
>> Opširnije
"Slovenija je suočena s najgorom prirodnom katastrofom u novijoj povijesti", rekao je slovenski premijer Robert Golob nakon današnje sjednice, dodavši da je poplavama pogođeno dvije trećine Slovenije. "Pokazali smo volju i odluku da jedinstveno djelujemo kako bismo što prije pomogli građanima. Prodavaonice s hranom i tehnikom će, gdje je to moguće, raditi i u nedjelju", najavio je Golob.
Na sastanku se politički vrh upoznao s izvješćima Civilne zaštite i ministarstava. "Šteta će premašiti 500 milijuna eura", rekao je Golob o prvoj procjeni štete, koji je najavio da se već pripremaju zakonske izmjene pa će se i vlada sastati kako bi što prije donijeli interventni zakon.
Napori da se ponovno omogući normalan život bit će veliki, upozorio je premijer. Oštećena je uglavnom cestovna i energetska infrastruktura te stotine stambenih zgrada.
Cilj zakonskih izmjena je osnažiti općine da i bez sustava javne nabave mogu provoditi hitne interventne mjere na terenu, rekao je Golob. Premijer očekuje da će DZ taj prijedlog razmotriti već u utorak ili srijedu. Ako želimo učinkovito otkloniti posljedice, morat ćemo "početi raditi drugačije nego što smo navikli u prošlosti", rekao je premijer. Zakonske izmjene najvjerojatnije će se morati dorađivati u hodu, rekao je.
Količina padalina u Sloveniji se polako smanjuje te je tamošnja agencija za okoliš Arso snizila razinu upozorenja s narančastog na žuto.
Počele su se smirivati i hidrološke prilike s izuzetkom donjeg toka rijeke Save, a najveći se problemi očekuju na ušću Krke i Save. Grmljavinsko nevrijeme predviđa se u nedjelju popodne, no ne i veće dodatne količine kiše.
Brane Gregorčič, meteorolog iz Arsa, na tiskovnoj konferenciji u subotu je rekao da su u posljednjih nekoliko sati izmjerili manje kiše.
"Ako smo jučer tijekom dana u 12 sati izmjerili između 30 i 90 litara kiše po četvornom metru, prošle noći smo također u 12 sati izmjerili samo još između 20 i 50 litara. Danas kroz dan očekujemo negdje između 15 i 30, a u narednoj noći, prije svega na istoku, očekivana količina kiše je negdje između pet i 15 litara po četvornom metru", pojasnio je Gregorčič.
Zemlju će u nedjelju popodne sa zapada pogoditi hladna fronta, koja će sa sobom dovesti mogućnost oluje. Najgore vrijeme se očekuje u pokrajini Primorskoj, gdje je također moguća i tuča. U noći na ponedjeljak će se atmosfera smiriti, a u ostatku sljedećeg tjedna se očekuje sunčano i stabilno vrijeme.
Brojne rijeke su još uvijek izlivene, ali se situacija više ne pogoršava tako drastično, pojasnio je hidrolog Janez Polajnar iz Arsa. Zbog noćnih kiša su vodostaji nekih rijeka u središnjoj, zapadnoj i sjevernoj Sloveniji porasli, ali u manjem obujmu te će kasnije početi opadati.
Situacija se pogoršava u donjem toku Save, gdje protok trenutno iznosi 1600 kubičnih metara po sekundi. Tijekom dana će se još malo povećati jer će veća količina vode doći i iz rastuće Krke. Najviše poteškoća se očekuje na ušću Krke u Savu, a osobito na području Krške vasi i okolice.
RASTU vodostaji rijeka na jugu Slovenije koje su se na nekim mjestima izlile, a brojne prometnice su i dalje zatvorene.
>> Opširnije
Zbog obilnih kiša i izlijevanja rijeka i danas je bez struje nekoliko tisuća stanovnika, najviše na području Elektre Celje i u Gornjoj Savinjskoj dolini. Cijelo područje od Ravnih na Koruškem do Črne na Koruškoj je bez struje. Bez struje je i područje od Nazarija do Logarske doline.
Smiruje se situacija u Celju, gdje je nabujala Savinja u petak prijetila velikim poplavama. Vodostaj ove rijeke smanjio se za dva metra u odnosu na najviši vodostaj od petka, objavila je celjska općina. Nakon što je u petak evakuirano oko 4000 građana, stanovnici Otoka i Starog grada sada se mogu vratiti u svoje domove, piše Siol.net.
Unatoč naporima, slovenska vojska još se nije uspjela probiti do Črne na Koroškem, gdje su mnogi zbog katastrofalnih poplava ostali bez vode, struje i mobilnog signala, javlja Radio Slovenija. Pokušat će ponovno jutros, ali mnoge lokacije su teško dostupne.
"Još uvijek imamo samo vezu s mjestom Črna na Koroškom preko regionalnog centra za obavješćivanje s vatrogascima u vatrogasnom domu, sve ostale veze ne rade, tako da niti ne znamo razmjere nesreće u općini. Glavni prioritet danas je pronaći put do općine Črna da možemo doći da se pomogne u ekipi, tehnici, kao i hrani i vodi, nedostaje im i dizel goriva za agregate," opisao je situaciju Matijević iz Civilne zaštite.
Rano jutros vatrogasci u Koruškoj spasili su vozačicu iz automobila, javlja Radio Slovenija. U ovom trenutku nisu poznate dodatne informacije, prenosi Siol.net.
Zbog poplava su zatvorene mnoge ceste u sjevernom Primorju, Gorenju, Koruškoj, Štajeru i središnjoj Sloveniji. Uvjeti se stalno mijenjaju i nova područja bivaju plavljena. I dalje je zatvorena štajerska autocesta između Žaleca i Vranskog prema Ljubljani te između Blagovice i Šempetra prema Mariboru.
Oborine ponovno jačaju pa iz Prometno-informativnog centra za državne ceste vozače upozoravaju da se prije puta raspitaju o stanju na cestama ili da na put ne kreću ako to nije prijeko potrebno.
Željeznički promet između Jesenica i Ljubljane je obustavljen.
Također se apelira na vozače da zbog velikih količina vode na kolniku voze oprezno, da poštuju upute hitnih službi te da ne voze po poplavljenim područjima i zatvorenim prometnicama.
Ovdje smo pratili jučerašnji dan.
>> Opširnije
Drava je u gornjem toku stabilna, a u donjem toku usporava rast. Mura će se u Gornjoj Radgoni idućih sati stabilizirati na oko 1400 kubika u sekundi.
Rijeke koje su jučer poplavile široka područja opadaju, ali sporije od normalnog zbog oborina i s manjim porastima između. Sličan trend pada bit će i danas tijekom dana.
Danas će rasti rijeke u južnoj Sloveniji
No, rijeke u južnoj Sloveniji rastu, a neke se i izlijevaju duž korita. Oni će i danas rasti. Krka će jačati i plaviti na područjima čestih poplava.
Veći dio dana još možemo očekivati izlijevanje rijeka, upozorava hidrolog Janez Polajnar. Jutros će vršni protok Save u Jesenicama u Dolenjskoj biti između 3600 i 3900 kubnih metara u sekundi. Situacija bi se trebala početi smirivati u poslijepodnevnim i večernjim satima u nedjelju navečer, predviđa.
U 11 sati sastat će se Vijeće za nacionalnu sigurnost, a potom i vlada. Prema predviđanjima premijera Roberta Goloba, time će biti prihvaćen prijedlog izmjena zakona o otklanjanju posljedica elementarnih nepogoda, koji je prvotno bio planiran nakon praznika. Premijer očekuje da će se, unatoč praznicima, zastupnici sastati sljedeći tjedan i usvojiti amandman.
Nekoliko mjesta u zemlji i dalje je odsječeno od svijeta. Među njima je i općina Mežica. Kako su napisali u priopćenju, zadesila ih je katastrofa kakvu ne pamte. "Trenutno su svi građani na sigurnom. No, situacija se i dalje mijenja iz minute u minutu. Cijeli dan su aktivirane sve nadležne službe u općini koje pokušavaju riješiti ili ublažiti štetu. U posljednjim satima pomažu nam slovenska vojska i vatrogasci iz Murske Sobote. U pojedinim dijelovima općine još uvijek nema struje", priopćili su.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati