U Italiji najveća inflacija u posljednjih 36 godina
DOPISNICA RTS-a iz Italije javlja kako ovakvu inflaciju Italija nije vidjela od siječnja 1986. godine kada je bila 8.2 posto, baš kao i u lipnju ove godine. U svibnju je inflacija iznosila 6.8. posto, a indeks potrošačkih cijena zabilježio je rast od 1.2 posto na mjesečnom nivou.
Cijene energenata su prosječno porasle 48.7 posto, a cijene goriva su porasle 39.9 posto.
Ubrzano rastu i cijene hrane, usluga rekreacije i kulture. Najviše je poskupjelo voće i povrće, 10 posto.
Prema Koordinaciji udruženja za zaštitu životne sredine i prava korisnika i potrošača cijene će nastaviti rasti sljedećih tjedana.
Inflacija od osam posto znači da će talijanske obitelji godišnje potrošiti više od 2457 eura, a obitelji s dvoje djece morat će izdvojiti 3192 eura više nego dosad.
RTS piše i kako su se cijene avionskih karata skoro udvostručile u odnosu na 2021. godinu.
Inflacija u eurozoni u lipnju ubrzala na 8.6 posto
Stopa inflacije u eurozoni porasla je u lipnju na 8.6 posto, dosegnuvši novu najvišu razinu otkada je europski statistički ured počeo pratiti podatke, odražavajući skok cijena energije, ali i dvoznamenkasti rast cijena svježe hrane.
U svibnju stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP) iznosila je 8.1 posto, pokazuje Eurostatovo izvješće.
Najviše su u lipnju porasle cijene energije, za 41.9 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, još snažnije nego u svibnju kada su uvećane 39.1 posto.
Dvoznamenkasti rast bilježile su i cijene svježe hrane, koje su u lipnju bile više za 11.1 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu. U svibnju uvećane su devet posto.
Kada se isključe cijene energije i hrane, stopa inflacije u eurozoni iznosila je u lipnju 4.6 posto.
Među zemljama eurozone najsnažniji rast cijena bilježile su i u lipnju baltičke zemlje, pokazuje Eurostatovo izvješće. Najviše su porasle cijene u Estoniji, za 22 posto u odnosu na prošlogodišnji lipanj. U Litvi porasle su 20.5 posto.
Dvoznamenkastu stopu inflacije bilježile su i Slovačka, Grčka, Slovenija, Belgija, Luksemburg i Španjolska.
U svibnju dvoznamenkasti rast cijena zabilježen je samo u baltičkim zemljama, Slovačkoj i Nizozemskoj.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati