Walmart najavio poskupljenje. Trump: Neka PROGUTAJU carine

DONALD Trump poručio je da Walmart treba prestati kriviti carine za povećanje cijena svojih proizvoda nakon što je taj trgovački lanac najavio poskupljenje.
Izvršni direktor Walmarta rekao je da su poskupljenja rezultat Trumpovih carina koje su previsoke, posebno na kinesku robu.
"Dat ćemo sve od sebe da cijene ostanu što niže. No, s obzirom na visinu carina, čak i na razine koje su ovog tjedna smanjene, ne možemo podnijeti sav pritisak jer su trgovačke marže vrlo male", rekao je direktor Douglas McMillon tijekom obraćanja investitorima.
"Neka progutaju carine"
Trump je odgovorio objavom na Truth Socialu: "Walmart je prošle godine zaradio milijarde dolara, znatno više nego što se očekivalo. Između Walmarta i Kine, kako se kaže, neka 'PROGUTAJU CARINE', i neka ne naplaćuju ništa našim cijenjenim kupcima. Pratit ću to, a pratit će i vaši kupci!"
Ekonomisti su za CNN rekli da će carine najviše pogoditi Amerikance s nižim i srednjim prihodima, koji su tradicionalno glavni kupci u Walmartu. Potrošači često u taj lanac dolaze po osnovne potrepštine poput hrane.
"Uvijek smo se trudili držati cijene što nižima i to se neće promijeniti. Nastavit ćemo s tim koliko god to bude moguće, s obzirom na realnost niskih trgovačkih marži", priopćili su iz Walmarta za CNN.
Vremenska dinamika promjena cijena
Cijene bi se, prema riječima financijskog direktora Walmarta Johna Davida Raineyja, mogle početi mijenjati krajem svibnja, a znatno veći rast očekuje se u lipnju.
Walmart, koji u SAD-u ima više od 4600 trgovina, robu nabavlja iz Kanade, Kine, Indije, Meksika i Vijetnama. Sve te zemlje suočene su s najmanje 10% carina, dok čelik, aluminij, automobili i auto dijelovi imaju carinu od 25%.
"Sve te carine stvaraju nam pritisak na troškove, ali one na kinesku robu imaju najveći utjecaj", rekao je McMillon.
Trgovinski rat
Trump je povisio carine na većinu kineskih proizvoda na čak 145%, ali su one u ponedjeljak smanjene na 30% u sklopu 90-dnevnog primirja s Kinom. No, Trump je upozorio da bi carine mogle znatno rasti ako se ne postigne trgovinski sporazum.
Ostale zemlje trenutno pregovaraju sa SAD-om tijekom 90-dnevne pauze u međusobnim carinama.
Što će poskupjeti u Walmartu?
Hrana
Banane, avokado i kava dolaze iz Kolumbije, Kostarike i Perua. SAD uvozi i ciklu, kupus, dinje i ananas iz Kostarike te batat i agrume iz Perua.
Walmart nije otkrio koliko bi cijene voća i povrća mogle porasti.
"Pokušat ćemo zadržati niske cijene hrane kontrolirajući ono što možemo, poput količine bačene svježe hrane", rekao je McMillon.
Prema podacima američkog Zavoda za statistiku rada, prosječna cijena banana po funti (oko 450 g) između veljače i travnja porasla je za oko dva centa.
Sezonski proizvodi
Ryan Monarch, profesor ekonomije na Sveučilištu Syracuse, rekao je za CNN da kupci ne mogu čekati dva-tri mjeseca s kupnjom sezonskih i blagdanskih proizvoda dok se trgovinski rat ne razriješi.
Walmart se trenutačno priprema za početak školske godine. McMillon je pojasnio da se carine naplaćuju čim proizvod uđe u zemlju, što znači da su pošiljke već pogođene višim cijenama.
"Dakle, već od travnja osjećamo uzlazni pritisak koji će potrajati cijelu godinu za uvoznu robu", rekao je.
Procjena troškova carina i količina narudžbi mogla bi postati još teža kod odluka vezanih uz Noć vještica i Božić, dodao je.
Igračke, elektronika i dječja oprema
"Kina posebno dominira u kategorijama poput elektronike i igračaka", rekao je McMillon.
Oko 80% igračaka koje se prodaju u SAD-u dolazi iz Kine, navodi industrijska udruga Toy Association.
Tvrtke poput Hasbra (vlasnik brendova Nerf i Play-Doh) najavile su da će izbaciti neke proizvode iz ponude, dok je Mattel (kreator Barbie) upozorio na moguće poskupljenje zbog carina.
"Možda će djeca imati dvije lutke umjesto 30. I možda će te dvije lutke koštati nekoliko dolara više", rekao je Trump ranije ovog mjeseca, priznajući da će carine utjecati i na igračke.
Već je zabilježen rast cijena
Analiza Telsey Advisory Groupa pokazala je da je cijena Barbie s kupaćim kostimom u trgovini Target porasla za 42,9% u tjedan dana sredinom travnja, na 14,99 dolara.
I proizvodi za igranje mogli bi znatno poskupjeti - Nintendo Switch 2, koji je trebao koštati 450 dolara, mogao bi se prodavati za oko 600 dolara, tvrde stručnjaci.
Novi iPhone 17 mogao bi stajati više od 1000 dolara umjesto sadašnjih 799, procjenjuje Daniel Morgan iz investicijske tvrtke Synovus.
Cijene dječje opreme poput kolica, autosjedalica, odjeće i mliječne formule također bi mogle porasti. Stručnjaci kažu da se oko 90% takvih proizvoda proizvodi isključivo u Kini i da se to uskoro neće promijeniti.
"Kupcima ti proizvodi trebaju. Čak i ako poskupe, oni će ih i dalje kupovati", rekao je Monarch sa Sveučilišta Syracuse. "Zato je realno očekivati da će upravo ti proizvodi među prvima poskupjeti."
Proizvodi za dom
U 2024. Kina je u SAD izvezla robu vrijednu više od 438 milijardi dolara. Gotovo 19% te vrijednosti činili su strojevi i kućanski aparati, a 4% posteljina, namještaj i rasvjeta, pokazuju podaci Američke komisije za međunarodnu trgovinu.
Rainey, financijski direktor Walmarta, rekao je da su u prvom kvartalu u SAD-u prodaje kućanskih potrepština, elektronike i sportske opreme blago pale. Budući da takvi proizvodi nisu nužni poput hrane ili dječje opreme, potrošači će ih vjerojatno odgoditi.
"Potrošači su jako zabrinuti i odgađaju kupnju trajnih dobara - poput automobila i aparata", rekao je Monarch.
Dodao je da je Walmart, kao i neke druge kompanije, povećao uvoz prije nego su carine stupile na snagu kako bi se opskrbio robom koja se neće pokvariti.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati