Toni Milun otvorio mjesec financijske pismenosti u Zagrebu i objasnio kako štedjeti
VIŠE od 800 sudionika sudjelovalo je na Konferenciji financijske pismenosti Toni Milun 2.0 koja se ovoga vikenda održala u Zagrebu, na Algebra kampusu, ali i online za sve one koji nisu mogli doći uživo. Konferenciju, koja se inače održavala pod svečanim pokroviteljstvom Ministarstva financija, obilježila su vrhunska predavanja stručnjaka na temu poslovnih i osobnih financija. Uvodno predavanje održao je domaćin eventa Toni Milun.
Toni se osvrnuo na tri ključna principa financijskog zadovoljstva i podijelio svoja razmišljanja i savjete. Prvi princip je "promjena sidra". Publiku je inspirirao prepričavanjem događaja iz njegovog skromnog djetinjstva zbog kojih je danas zadovoljniji i objasnio je na koji način svatko od nas može promijeniti svoje sidro. Podsjetio je i na naviku da se mi Hrvati češće uspoređujemo sa zapadnim zemljama gdje su primanja veća pa smo automatski nezadovoljniji.
Ako pogledate cijeli svijet ipak smo mi i dalje u gornjoj polovici. Probajte promijeniti i neke navike što će rezultirati uštedom. Milun je ispričao što je on kod sebe promijenio, a što je automatski dovelo do većeg financijskog zadovoljstva. Npr. kad kuhate ručak kod kuće, skuhajte malo više pa ponesite na posao i izbjegnite plaćanje dostave. Dobro pogledajte koje pretplate koristite, a koje ne pa otkažite one koje su vam višak, poručio je.
Drugi princip se odnosi na male stvari, odnosno male iznose koje često gubimo. Opisao je konkretan primjer poduzetnice koja mu se obratila za savjet vezan uz prelazak s kune na eure. Samo zahvaljujući tome što je vodila brigu o baš svakom centu poduzetnica se izborila za pravilniji sustav obračunavanja otkupne cijene njezinog proizvoda što je dovelo do 10 tisuća eura većih prihoda. Milun je podsjetio građane da napojnice treba ostavljati onda kada to želimo i odlučimo, a ne zato što nemamo strpljenja čekati ostatak na blagajni. Naveo je i primjer pogrešnog obračuna naknade koju HZZO plaća roditeljima koji su na bolovanju zbog bolesti djeteta, a o čemu je i pisao proteklog tjedna.
Treći princip je prvo plati budućem sebi, što bi značilo da čim dobijete mjesečnu plaću odmah iz te plaće odvojite jedan iznos i uložite ga za svoju budućnost.
Razumijem da se velika većina građana boji ulagati, jer su imali neugodno iskustvo iz 2008. godine. Međutim, vi danas imate razne načine ulaganja, i to na svjetskim tržištima. Ne čekajte da vam ostane zadnjih 50 ili 100 eura od plaće, već odmah uložite za svoju budućnost, kazao je Toni Milun i pokazao primjere ulaganja svog tima od početka 2021. godine.
Vuk Vuković, ugledni ekonomist i ekonomski analitičar analizirao je situaciju u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko godina, a osvrnuo se i na ulazak u eurozonu.
Često se postavlja pitanje o ulasku u eurozonu, je li to bilo dobro ili loše za nas. Ja ću vam reći da je dobro, jer ideja europske konvergencije je bila smanjivanje zaduživanja i omogućavanje razvoja država, a mi smo to iskoristili relativno dobro. Što se tiče učinka eura na rast cijena, imali smo blagi rast cijena u prva dva mjeseca 2023. godine, od nekih 0,2%, a sve ostalo je posljedica onoga što se događalo na svjetskim tržištima, kazao je Vuk Vuković.
Osvrnuo se i na uvijek aktualno pitanje o ulaganjima i štednji, posebno u trenutnoj situaciji s inflacijom, a tu se još jednom nekretnine pokazuju kao najčešći oblik investicije.
U Hrvatskoj ljudi najčešće ulažu u nekretnine, što je apsolutni klišej, ali s razlogom, jer trenutno nema bolje alternative. Kod nas je tržište za ulaganje izrazito ograničeno, ali po meni je uvijek najbolja ideja dugoročno ulagati u tržišta, ako ste spremni izdržavati dnevnu, tjednu, mjesečnu i godišnju volatilnost. U nekom trenutku ćete biti u gubitku, ali dugoročno je to najbolja investicija, kazao je.
Drugi dan konferencije bio je posvećen osobnim financijama. Vrlo korisno predavanje o tome kako izaći iz dugova održao je Igor Škrgatić, suvlasnik tvrtke BE-ON. On je pokazao kako najčešće dolazi do zaduženja i kakva je situacija u Hrvatskoj po pitanju savjetovanja o dugu.
Nadamo se da će nam europska regulativa ići u korist i da će se početi događati promjene na strukturalnoj razini, jer problema ima jako puno, a zakonodavni okvir je upitan. Bankari bi trebali raditi puno više na zaštiti potrošača i cijeli sustav bi trebao biti posložen tako da s jedne strane imate mogućnost kreditora i vjerovnika da se naplate, a s druge strane imate dužnika čije dostojanstvo nije ugroženo i koji ima neku opciju u trenutku kad mu treba pomoć, da se ima kome obratiti, poručio je Igor Škrgatić.
Financijska pismenost postaje sve važnija tema u društvu, a podizanje svijesti o ovoj temi ozbiljno su shvatili i sponzori koji su prepoznali ovu konferenciju na nacionalnoj razini - Finax, Centar Zlata, Fina, UNIQA osiguranje, Hrvatska poštanska banka te BEON savjetovanje.
Uz njih tu su bili i gradski sponzori - Algebra, Kontroling kognosko, Eurovilla i FIQ besplatna aplikacija za kontrolu troškova.
Velika hvala ide i gradskim prijateljima Visa, Monri member of PayTen, Končar i P2P Finance, te medijskim pokroviteljima Index.hr, Go2Digital, portal ŽENE I NOVAC, Division i Zagreb plakatu.
Julius Meinl pobrinuo se za kavu u pauzama, Mlinar je pripremio posebne pakete za ručak, a za osvježenje se pobrinula voda Leda. Sve to očekuje sudionike konferencija u preostalim gradovima.
Iduća Konferencija financijske pismenosti Toni Milun 2.0 održat će se 15. i 16. rujna u Splitu, CineStar Joker, a cijeli program i ulaznice su dostupni na službenoj web stranici konferencije.
Sudionici konferencije imat će posebnu priliku slušati zamjenika direktora Revolut banke Andriusa Bičeiku. Toni će u razgovoru jedan na jedan otvoriti pitanja vezana uz Revolut te općenito nove i moderne načine bankarenja u svijetu.
Organizator konferencije je agencija Meritum koja vodi projekte Tonija Miluna i Vrh komunikacije iz Splita.
bi Vas mogao zanimati
Uvjetima korištenja i Pravilima o privatnosti