Tko su ljudi koji su postavili antifašističke plakate oko Hipodroma?

MNOGI građani su se danima pitali tko stoji iza jumbo plakata koji su jučer osvanuli u Novom Zagrebu, a jučer je Inicijativa mladih za ljudska prava objavili da su ih postavili oni. Plakati su postavljeni u blizini Velesajma, na produžetku Islandske i Većeslava Holjevca te na Jadranskoj aveniji, a pojavili su se uoči koncerta Marka Perkovića Thompsona na Hipodromu, na kojem su prekjučer bile stotine tisuća ljudi.
Na plakatima je stajalo "Antifašizam je najveći koncept na svijetu". Inicijativa je postavila plakate, kako kažu, s ciljem podsjećanja da je suvremena hrvatska državnost utemeljena na antifašizmu, a ne na nasljeđu NDH.
Inicijativa mladih za ljudska prava poručila je kako koncert Marka Perkovića Thompsona, održan na zagrebačkom Hipodromu, predstavlja "najmasovniji napad na ustavne vrijednosti Republike Hrvatske od kraja devedesetih" te "najveći profašistički skup održan u Europi nakon Drugog svjetskog rata".
Od vlade, Tomaševića i Milanovića traže da se ograde od ovakvih okupljanja
Inicijativa upozorava da je višednevno okupljanje obilježeno isticanjem simbola i poruka mržnje kulminiralo javnim izvikivanjem ustaškog pozdrava "Za dom spremni" pred stotinama tisuća ljudi, čime su, kako navode, izravno napadnuta temeljna demokratska i europska načela na kojima počiva hrvatski ustavni poredak.
Iz Inicijative posebno ističu zabrinutost zbog, navode, prešutne ili čak otvorene podrške institucija glorifikaciji ustaštva. Traže od vlasti i policije da procesuiraju one koji su isticali zabranjene simbole i vikali sporne pozdrave, a od vlade, predsjednika RH i zagrebačkog gradonačelnika da se ograde od ovakvih okupljanja.
Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) je regionalna organizacija koja djeluje u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i na Kosovu. Osnovana je s ciljem zaštite i promicanja ljudskih prava, demokracije, vladavine prava i suočavanja s prošlošću među mladima u postjugoslavenskim društvima. U Hrvatskoj djeluju od 2008. godine.
Za vrijeme adventa postavljali su kuglice na bor na Trgu
Za vrijeme prošlog adventa izazvali su zanimanje javnosti kartonskim kuglicama s ispisanim porukama o razdoblju Domovinskog rata. Između ostalog pozivali su na oduzimanje državnih odlikovanja hrvatskim haaškim osuđenicima.
Poruke poput "Za Božić želim stvarno znati što je bilo 91.", "Gdje je tko stvarno bio 91.?", i "Za Božić želim ostaviti jelku nakon Sveta tri kralja bez straha da će susjedi misliti da sam Srpkinja" pokrenule su lavinu reakcija.
Tomašević: Političke poruke nisu primjerene na božićnom drvcu
"Pozdravljamo javni interes za temu, a prašina koja se digla, kao i niz prijetnji koje Inicijativa dobiva, pokazuju da teme vezane za 1990-e, pogotovo one koje ukazuju na tamne strane hrvatske prošlosti očito i dalje izazivaju kontroverzu", priopćili su.
Gradonačelnik Tomislav Tomašević odbacio je tada optužbe da je Grad Zagreb imao bilo kakvu ulogu u postavljanju političkih poruka na boru, ističući da je to bio isključivo projekt Inicijative mladih za ljudska prava. "Političke poruke nisu primjerene na božićnom drvcu", poručio je.
Prije sedam godina pozvali su tadašnju predsjednicu Republike Kolindu Grabar-Kitarović i premijera Andreja Plenkovića da upute ispriku žrtvama zločina počinjenih za vrijeme i nakon vojno-redarstvene operacije Oluja, uz ocjenu da se odnos političara prema žrtvama Oluje pogoršava iz godine u godinu.
"Nitko se nije ispričao žrtvama Oluje"
"Dvadeset i tri godine nakon završetka rata, niti jedan visoki državni dužnosnik nije uputio iskrenu ispriku žrtvama zločina i teških kršenja ljudskih prava za koje je nedvojbeno utvrđeno da su počinjeni od pripadnika institucija Republike Hrvatske ili jedinica pod kontrolom RH", naveli su u priopćenju, a predstavili su i priručnik za političare "Kako se ispričati za zločine".
Dvije godine ranije, odnosno 2016. godine, Inicijativa mladih za ljudska prava prelijepila je ploču koju su na zgradi dječjeg vrtića u Jasenovcu postavili HOS Jasenovac i UDHOS Grada Zagreba, a na kojoj je stajao pozdrav "Za dom spremni!", nakon čega je policija privela neke njihove članove.
Prijavili su Glavaša
Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu 2012. godine predali su kaznenu prijavu protiv Branimira Glavaša. Tada su tražili da se na temelju dokaza koji su sadržani u prijavi istraži i procesuira Branimir Glavaš radi počinjenja kaznenog djela otkrivanja identiteta ugrožene osobe ili zaštićenog svjedoka.
Polagali su i cvijeće na Trgu svibanjskih žrtava kod Spomen ploče ubijenim civilima prilikom raketiranja Zagreba 2. svibnja 1995. godine te podržali presudu generalu Praljku za zločine počinjene tijekom rata u BiH nad uglavnom civilnim muslimanskim stanovništvom.
Poručuju da se bave borbom protiv revizionizma, promicanjem antifašističkih vrijednosti te jačanjem građanskog odgoja i političke pismenosti među mladima.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati