Tko je Damir Trut, čovjek pod čijim se vodstvom raspala civilna zaštita
U PETRINJI, Glini i Sisku prošloga je tjedna vladao kaos. U Petrinju i Glinu su se slijevale stotine volontera i automobila, kombija i kamiona s pomoći. Okolna sela, također teško stradala, u prvi mah su zaboravljena. Vojska i vatrogasci su koliko-toliko sustavno radili na raščišćavanju dok je civilna zaštita bila potpuno pogubljena, a upravo je ona trebala rukovoditi potragom, spašavanjem, raščišćavanjem i zbrinjavanjem na područjima pogođenima potresom. Na čelu civilne zaštite je Damir Trut, često ga vidite na televiziji zadnjih godinu dana iako se uvijek trudi stajati nekako po strani da ne zasjeni ili ugrozi profesionalne političare.
>> Vlasti su zakazale, na terenu je kaos. Što treba učiniti da se situacija popravi?
Doktorirao na sumnjivom Univerzitetu
Damir Trut rođen je 1963. godine, obrazovao se na Višoj zrakoplovnoj školi, gdje je diplomirao 1983. godine, i na Visokoj školi za sigurnost koju je završio 2000., a 2002. je i magistrirao. Doktorirao je na Univerzitetu modernih znanosti u Mostaru. Doktorat mu je priznat 2018. godine i u Republici Hrvatskoj iako Univerzitet modernih znanosti tada još uvijek nije bio na popisu licenciranih visokoškolskih ustanova u Bosni i Hercegovini. No bez obzira na to, Trut je doktor znanosti menadžmenta sigurnosnim resursima i kao takav upravlja civilnom zaštitom i na Policijskoj akademiji predaje Osnove zaštite i spašavanja.
Teško mu je s online nastavom
Od Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa 2017. godine je ishodio mišljenje da smije za honorar predavati i na Veleučilištu Velika Gorica i na Libertas međunarodnom sveučilištu.
"Teško mi je s ovom online nastavom", požalio se u neobaveznom razgovoru Trut prije dva mjeseca, dakle u vrijeme kada je sve svoje snage trebao upregnuti u suzbijanje pandemije. Prema podacima iz imovinske kartice, kao predavač godišnje zarađuje oko 35 tisuća kuna, a plaća u Ministarstvu unutarnjih poslova iznosi nešto više od 14 i pol tisuća kuna.
>> Trut o kritikama zbog kaosa: Primjećujemo napad po društvenim mrežama
Brigadir HV-a, imenovan u DUZS
Damir Trut prije rata radio je u Elektrotehničkom poduzeću Vlado Ćetković, nakon toga u Petrokemiji Kutina i na koncu u Grafičkom zavodu Hrvatske.
Kao dragovoljac se 1991. godine uključio u rezervnu policiju, a osnivanjem 153. brigade postao je pričuvni pripadnik Hrvatske vojske. Od početka 1994. godine djelatni je časnik HV-a, a vojsku je na osobni zahtjev napustio 2012. godine u činu brigadira. Kao djelatna vojna osoba 2005. imenovan je mjesto zamjenika ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje, čije redove je vlada Ive Sanadera popunila neperspektivnim ili nesposobnim vojnicima i policajcima.
Bio glavni za spašavanje u vrijeme kornatske tragedije
Šef mu je bio Đuro Poldrugač, nekadašnji vojni logističar koji je smijenjen nakon niza afera i nakon što tri godine nije uspio uspostaviti sustav zaštite i spašavanja. Poldrugača se pamti po izjavi da je vatrogasna sezona 2007. bila uspješna. Podsjećamo, 2007. dogodila se najteža nesreća domaćeg vatrogastva, pogibija vatrogasaca na Kornatu. Na suđenju vatrogasnom zapovjedniku Draženu Slavici Poldrugač je svjedočio da je u vrijeme tragedije bio na godišnjem odmoru i da je sve njegove poslove obavljao Damir Trut. I jedan i drugi su iz tragedije izašli neokrznuti.
Trut o kaznenoj prijavi: Vjerujem da malo dužnosnika nema prijavu. To je normalno
Neokrznut je Trut izašao i iz afere koja datira također u 2007. te 2008. godinu. Tada je protiv njega podnesena kaznena prijava za nezakonito trošenje državnog novca, navodno je privatne troškove plaćao službenim novcem, te zato što je njegova supruga, časnica u Ministarstvu obrane, koristila njegov službeni automobil. Usprkos prijavi imenovan je za ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
"Ja vjerujem da vrlo malo državnih dužnosnika u Republici Hrvatskoj ima koji nemaju nekakvu prijavu. To je nekakva normalnost u ovom našem društvu. Nažalost, svi su nekakve prijave dobili", rekao je Trut 2008. godine.
>> Balenović: Adlešičkin zakon o zviždačima nikoga ne štiti!
Sumnjivi poslovi razminiranja
Nakon što je 2012. godine skinuo uniformu, Trut se zapošljava u tvrtki za razminiranje Dok-Ing. Vrijeme je to velikih dogovora među tvrtkama za razminiranje koje je istraživala i policija, koja je velike igrače sumnjičila za dogovaranje cijena i sudjelovanje u namještanju natječaja. Policija je podnijela i kaznenu prijavu koju je Državno odvjetništvo u Sisku odbacilo 2018. godine kada se Trut već vratio u državnu službu. Naime, nakon odlaska iz Dok-Inga 2014. godine Trut je postao direktor zaštitarske tvrtke Bilić-Erić u kojoj ostaje do 2017. godine.
Vraća se u vrijeme druge vlade HDZ-a i Mosta
U drugoj koalicijskoj vladi HDZ-a i Mosta kao HDZ-ov kadar imenovan je za pomoćnika ministra unutarnjih poslova Vlahe Orepića. U MUP-u preživljava taj kratkotrajni Orepićev mandat i dočekuje Davora Božinovića koji navodno u njega ima veliko povjerenje iako je teško reći da Božinović ikome vjeruje.
Mandat mu istječe za mjesec i pol
Damiru Trutu mandat istječe 17. veljače pa će se vrlo brzo vidjeti jesu li Andrej Plenković i Davor Božinović zadovoljni njegovim radom i misle li da pod njim zaista funkcionira sustav civilne zaštite. Građani Petrinje, Gline i okolnih sela o tome svakako imaju mišljenje, vjerojatno ne povoljno po Truta, koji se u posljednjih godinu dana iskazao pretvarajući zaposlenike i mobilizirane članove civilne zaštite u redare po parkovima i špiclove koji traže veća okupljanja, a nakon potresa uspio se posvađati i s navijačima koji su došli pomoći u potresom pogođena područja rekavši da piju, tuku se i smetaju. Vrlo brzo je samog sebe demantirao tvrdeći da je krivo shvaćen.
>> Trut: Navijači su zakrčili ceste. Onda su glavinjali, pili i tukli se po terenu
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati