Titov Galeb se sutra vraća u riječku luku
![Titov Galeb se sutra vraća u riječku luku](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/77debbda-d73e-4370-b823-eb45b484b26f.png?width=765&height=407)
BROD Galeb, nakon obnove u kraljevičkom brodogradilištu Dalmont, bit će dotegljen u riječku luku u ponedjeljak, 10. veljače, a privezivanje uz Molo longo se očekuje između 12 i 13 sati, izvijestili su iz Grada Rijeke.
Galeb je izgrađen 1938. godine. Izvorno je napravljen za prijevoz banana, a u Jugoslaviji je postao Titova jahta. Raspadom Jugoslavije raspao se i Galeb. Tako je hrđa desetljećima uništavala brod koji je po brojnim parametrima odavno bio spreman za rezalište.
Tegljenje Galeba iz brodogradilišta u Kraljevici do mjesta priveza na glavnom lukobranu riječke luke, kod dviju dizalica, bio je najavljen za idući tjedan, pri čemu točan datum ovisi o vremenskim prilikama.
Brod za tegalj priprema kraljevički škver, a teglit će ga dva remorkera, odnosno tegljača Jadranskog pomorskog servisa.
Galeb postao kulturno dobro
Galeb je obnavljan u kraljevičkom brodogradilištu od 2019. godine, ujedno su obavljeni restauratorski radovi unutrašnjosti broda. U tijeku je uređenje muzejskog postava, što će se nastaviti nakon privezivanja uz Molo longo.
Brod je 2006. proglašen kulturnim dobrom, u to vrijeme bio je u brodogradilištu Viktor Lenac, pa je Grad Rijeka postao vlasnik broda s namjerom da spriječi njegovo daljnje propadanje - nužni radovi su obavljeni u Viktoru Lencu da bi potom brod nekoliko godina proveo u riječkoj luci.
Gradska uprava je odlučila Galeba u cijelosti obnoviti - u jednom dijelu da bude muzejski postav, a u drugom ugostiteljski dio sa smještajem. Brod se obnavlja i preuređuje u sklopu projekta turističke valorizacije reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine, uz Palaču šećera, financiranim većim dijelom bespovratnim iznosom iz europskih fondova.
Nijedna ponuda nije stigla za zakup dijela broda
Idejni projekt za novi stalni postav izradila je nagrađivana dizajnerica Nikolina Jelavić Mitrović. Multimedijalni i interaktivan stalni postav broda-muzeja sastojat će se od četiri osnovne tematske cjeline: povijest broda RAMB III/Kiebitz/Galeb od 1938. do 1990. uz poveznice s poviješću Rijeke u istom razdoblju, uloga Josipa Broza Tita i njegovih putovanja Galebom u razvoju Pokreta nesvrstanih, život na vojnom školskom brodu i prezentacija broda kao tehnološkog dostignuća.
Grad Rijeka je 2023. objavio natječaj za zakup 1000 četvornih metara komercijalnog dijela broda, uz dodatnih 300 četvornih metara terase namijenjenih restoranu i hostelu, ali nije stigla nijedna ponuda.
Obnova je koštala 12.4 milijuna eura
Gradska uprava ističe da je otvorena i za druge mogućnosti uređenja i korištenja komercijalnih dijelova broda, poput polivalentnih dvorana za održavanje različitih društvenih, zabavnih, kulturnih i sličnih događaja.
Obnova i opremanje, odnosno prenamjena u brod-muzej, stajala je 12.4 milijuna eura, od čega je 4.2 milijuna eura pokriveno bespovratnim iznosom iz europskih fondova. Grad Rijeka je uložio dodatnih 1.6 milijuna eura za različite namjene, od kupnje broda do projektiranja.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati