Belgijski tinejdžeri optuženi za švercanje mrava vrijednih preko 7000 dolara

DVOJICA belgijskih tinejdžera optužena su u utorak za krijumčarenje divljih vrsta nakon što su ih kenijske vlasti zatekle s tisućama mrava spakiranih u epruvete, piše CNN. Kenijska služba za zaštitu prirode (KWS) navodi da se radi o sve češćoj pojavi krijumčarenja manjih i manje poznatih vrsta.
Lornoy David i Seppe Lodewijckx, obojica stari 19 godina, uhićeni su 5. travnja u pansionu s 5000 mrava. Na sudu u Nairobiju tijekom saslušanja pred sucem djelovali su uznemireno, a članovi obitelji su ih tješili. Rekli su da su mrave skupljali iz zabave te da nisu znali da je to protuzakonito.
U drugom postupku Kenijac Dennis Ng’ang’a i Vijetnamac Duh Hung Nguyen također su optuženi za nezakonito trgovanje divljim vrstama, nakon što je kod njih pronađeno 400 mrava.
Kenijska služba za zaštitu prirode navodi da su sva četvorica muškaraca bila uključena u krijumčarenje mrava prema tržištima u Europi i Aziji. Među vrstama koje su pokušali prokrijumčariti nalazila se i Messor cephalotes, velika crvena vrsta žetvenih mrava podrijetlom iz istočne Afrike.
Mravi pakirani u epruvete napunjene vatom
"Nezakonit izvoz tih vrsta ne samo da narušava suverena prava Kenije nad vlastitom biološkom raznolikošću nego i uskraćuje lokalnim zajednicama i znanstvenim institucijama moguće ekološke i gospodarske koristi", stoji u priopćenju KWS-a.
Kenija je dosad uglavnom vodila borbu protiv krijumčarenja dijelova tijela velikih i poznatih divljih životinja, poput slonova, nosoroga i pangolina. No, slučajevi protiv ove četvorice muškaraca ukazuju na promjenu u obrascima krijumčarenja od poznatih velikih sisavaca prema manje poznatim, ali ekološki ključnim vrstama, ističe KWS.
Dvojica belgijskih državljana uhićeni su u okrugu Nakuru, poznatom po brojnim nacionalnim parkovima. Mravi su pronađeni u pansionu u kojem su boravili, pakirani u 2244 epruvete napunjene vatom kako bi mogli preživjeti mjesecima.
Procijenjena vrijednost 7700 dolara
Druga dvojica optuženika uhićena su u Nairobiju, gdje je u njihovim stanovima pronađeno 400 mrava. Kenijske vlasti procijenile su vrijednost zaplijenjenih mrava na milijun kenijskih šilinga (oko 7700 američkih dolara). Cijene mrava znatno variraju ovisno o vrsti i tržištu.
Philip Muruthi, potpredsjednik za zaštitu prirode pri Zakladi za zaštitu afričke divljine (Africa Wildlife Foundation) u Nairobiju, upozorava da mravi imaju važnu ulogu u ekosustavu - obogaćuju tlo, omogućuju klijanje sjemenki i predstavljaju izvor hrane za ptice i druge vrste.
"Kad vidite zdravu šumu, poput šume Ngong, ne razmišljate o tome što je čini zdravom. To je rezultat međusobnih odnosa, od bakterija, preko mrava, pa do većih organizama", rekao je Muruthi. Upozorio je i na rizik od širenja bolesti ako se vrste nelegalno prenose iz jednog ekosustava u drugi, što može imati posljedice i na poljoprivredu u zemljama odredišta.
"Čak i ako postoji trgovina, ona mora biti pod strogom kontrolom. Nitko nema pravo samo tako odnositi naše prirodne resurse", poručio je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati