Tablete za tlak povećavaju rizik od raka pluća, upozoravaju znanstvenici
TABLETE za krvni tlak koje uzimaju stotine milijuna ljudi diljem svijeta povećavaju rizik od raka pluća, pokazalo je novo znanstveno istraživanje.
Naime, prema zaključku istraživanja koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta McGill u Montrealu u kanadskoj provinciji Quebec, pacijenti s visokim tlakom koji piju tzv. ACE inhibitore nakon šest godina imaju 14 % veće šanse dobiti rak pluća nego "tlakaši" koji piju drugu vrstu lijeka za tlak.
Lijekovi za tlak uzrokuju nakupljanje kemikalija u plućima?
Istraživači vjeruju da je uzrok ovoj alarmantnoj nuspojavi to što lijek izaziva nakupljanje kemikalije zvane bradikin u plućima, što onda može izazvati rak.
Istraživanje je provedeno u Velikoj Britaniji između 1995. i 2015., a uključivalo je čak 992 tisuće pacijenata, od kojih su jedni pili ACE inhibitore, dok su drugi dobivali drugu vrstu lijeka za tlak, tzv. blokere receptora angiotensina.
Nakon 10 godina uzimanja ACE inhibitora, rizik od raka pluća kod pacijenata se povećao za čak 31 % u odnosu na drugu skupinu.
ACE inhibitori djeluju tako što reduciraju aktivnost enzima za konvertiranje angiotensina, poznatog pod skraćenicom ACE. Za najpopularniji ACE inhibitor, ramipril, samo je u Velikoj Britaniji u 2017. propisano 27 milijuna recepata pod imenom Tritace, po cijeni od 41 milijun funti za Nacionalni zdravstveni sustav, javlja Daily Mail.
U SAD-u se za ramipril, pod imenom Altace, propiše 163 milijuna recepata godišnje. Druga imena ACE inhibitora su, među ostalima, captopril, cilazapril i enalapri.
Drugi znanstvenici smatraju da bi uzrok moglo biti pušenje, a ne tablete za tlak
Istraživači su upozorili da "maleni relativni utjecaji mogu prerasti u velike apsolutne brojeve pacijenata kojima prijeti rak pluća" i dodali da, "s obzirom na potencijalni učinak naših otkrića, ona moraju biti replicirana u drugim okruženjima, posebice među pacijentima koji su izloženi (lijeku) na duži rok".
Ipak, drugi znanstvenici izrazili su sumnju u rezultate ovog istraživanja. Kao moguće alternativno objašnjenje istaknuli su mogućnost da su pacijenti, koji su oboljeli od raka dok su uzimali ovaj lijek, bili pušači.
Profesor Stephen Evans iz Londonske škole higijene i tropske medicine, ocijenio je da je malo vjerojatno da ovi lijekovi izazivaju rak pluća. "Izvlačenje snažnih zaključaka i govor o učinku na javno zdravstvo u ovoj situaciji čini se preuranjenim", rekao je za Daily Mail.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati