Sud BiH oslobodio medijskog tajkuna Fahrudina Radončića
Foto: Hina
VIJEĆE Suda Bosne i Hercegovine oslobodilo je medijskog tajkuna i političara Fahrudina Radončića optužbi za ometanje pravosuđa i trgovinu utjecajem, a prvostupanjska presuda donesena je za još tri osobe koje su bile suoptužene u postupku vođenom od 2016. godine.
Nepravomoćna oslobađajuća presuda u zamršenu slučaju s istaknutom političkom dimenzijom i velikom pozornošću javnosti izrečena je u vrijeme kada se u Bosni i Hercegovini pripremaju izbori, a Radončić ne krije političke ambicije.
Sadašnji zastupnik u Domu naroda parlamenta BiH Radončić se želi ponovno kandidirati za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH nakon što ga je u ranija dva izborna ciklusa pobijedio Bakir Izetbegović.
Radončićeva stranka Savez za bolju budućnost (SBB) formalno je dio vladajuće koalicije na državnoj i na razini Federacije BiH, no zapravo se ponaša kao oporba i za loše stanje u zemlji uporno krivi Izetbegovićevu Stranku demokratske akcije (SDA).
Prodao Avaz suprugi
Usto što je zastupnik u državnom parlamentu, Radončić je zadržao titulu "konzultanta" u izdavačkoj kući "Avaz" koju je, kako bi izbjegao sukob interesa 2012. godine za 200 milijuna konvertibilnih maraka (100 milijuna eura), prodao bivšoj supruzi Azri od koje se uoči te transakcije razveo.
Radončić je u procesu vođenim pred Sudom BiH bio optužen da je pokušao utjecati na tijek sudskog postupka koji je na Kosovu vođen protiv Nasera Keljmendija, vođe jednog od najopasnijih balkanskih kriminalnih klanova.
Zbog toga je, prema navodima optužnice, pokušao ucjenjivati svjedokinju u procesu protiv Keljmendija kako bi spriječio iznošenje dokaza koji bi njega, Radončića, povezivali s ubojstvom Ramiza Delalića Ćele, kriminalca ubijenog u Sarajevu 2007. godine.
Iznosile su se pretpostavke da je ubojstvo "naručio" upravo Radončić, a Keljmendi je bio izvršitelj.
U procesu na Kosovu Keljmendi je ranije ove godine osuđen na šest godina zatvora, no samo zbog trgovine drogom, a optužbe za sudjelovanje u ubojstvu Delalića odbačene su pa su tako otpale i inkriminacije koje su s cijelim slučajem povezivale Radončića.
Keljmendi je 2012. izbjegao uhićenje koje mu je pripremala policija u BiH u sklopu operacije "Lutka", usmjerene protiv organiziranog kriminala. Da se priprema njegovo uhićenje prije same akcije u kolovozu te godine je objavio upravo "Dnevni avaz" u nepotpisanom tekstu, a nakon toga je Keljmendi nestao iz BiH i preko Crne Gore završio na Kosovu.
Radončić je proveo u zatvoru mjesec dana 2016., zbog povezanosti sa slučajem bivšeg zaposlenika američkog veleposlanstva u BiH Zijada Hadžijahića, a tvrdi da je riječ o "montiranom političkom procesu".
Krivnju je uglavnom prebacivao na SDA i osobe bliske Bakiru Izetbegoviću, uključujući neke od tužitelja u Tužiteljstvu BiH i dužnosnike Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA).
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati