Studija: Booster doza Johnsona je 85% učinkovita protiv hospitalizacije zbog omikrona
BOOSTER doza Johnson & Johnsona protiv covida-19 je 85 posto djelotvorna u zaštiti protiv hospitalizacije zbog omikron varijante 1-2 mjeseca nakon cijepljenja, rekla je predsjednica Južnoafričkog vijeća za medicinska istraživanja (SAMRC).
Glenda Gray iznijela je nalaze istraživanja SAMRC-a na brifingu južnoafričkog ministarstva zdravstva o petom valu covida-19, izazvanom širenjem nove varijante. "Ustanovili smo 85-postotnu učinkovitost i utvrdili da se učinkovitost te vrste cjepiva održava do dva mjeseca", rekla je. "Vrlo smo sretni da možemo izvijestiti o vrlo visokim razinama učinkovitosti cjepiva protiv omikrona", rekla je.
Pad hospitalizacije od 63% u prva dva tjedna
U istraživanju su sudjelovala 477.234 zdravstvena radnika, od kojih su svi cijepljeni cjepivom J&J. Od njih je 236.000 - otprilike pola - primilo booster dozu J&J. Proučavala se hospitalizacija među zdravstvenim radnicima zaraženima u četvrtom valu i ustanovljeno je da booster doza smanjuje hospitalizacije za 63 posto u prva dva tjedna nakon primanja doze, a nakon toga se zaštita povećala do 85 posto u razdoblju između 1-2 mjeseca.
"Ovo je prvi svjetski dokaz učinkovitosti cjepiva (protiv omikrona) primjenom cjepiva J&J", rekla je Gray.
Južnoafričke vlasti dosad su prednost davale Pfizerovu cjepivu - primijenile su 21 milijun doza, tri puta više od otprilike oko 7 milijuna primijenjenih doza cjepiva J&J. Međutim cjepivo J&J smatra se logistički mnogo poželjnijim jer je to jednokratno cjepivo koje je lakše primijeniti u udaljenim ruralnim područjima u kojima praćenje može biti otežano.
Podaci potvrđuju već snažne svjetske dokaze da omikron može izbjeći zaštitu cjepiva kad je u pitanju početna zaraza.
Zaraženi HIV-om podložniji hospitalizaciji
Među sudionicima istraživanja bilo je oko 30.000 zaraza za vrijeme vala omikron varijante, u usporedbi sa samo oko 11.000 u prijašnjim valovima izazvanima delta i beta varijantama. Istraživanje je također pokazalo da su osobe zaražene HIV-om podložnije hospitalizaciji zbog omikrona.
"Za one (koji su hospitalizirani) veća je vjerojatnost da su zaraženi HIV-om, a manja da imaju druge komorbiditete u usporedbi s razdobljem beta i delta varijante", ustvrdila je Gray.
Prevalencija HIV-a u Južnoj Africi iznosi oko 13 posto.
Odvojeno istraživanje Južnoafričkoga nacionalnog instituta za zarazne bolesti (NICD) u petak je sugeriralo da omikron može izazvati manje tešku bolest od prijašnjih varijanti, čak i među necijepljenima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati