Samo jedan kandidat otvoreno kaže da će dijeliti otkaze Bandićevim uhljebima
KANDIDATE za gradonačelnika Zagreba upitali smo namjeravaju li otpuštati višak zaposlenika u gradskoj administraciji koji su posao dobili za vrijeme vladavine Milana Bandića.
Jedini koji je decidirano rekao da će podijeliti otkaze jest Davor Nađi, saborski zastupnik stranke Fokus.
"U upravnim tijelima Grada Zagreba radi oko 3300 ljudi, što je porast viši od 13%, u odnosu na razdoblje od prije pet godina i 2860 zaposlenih - što ne uključuje proračunske korisnike i zaposlenike gradskih poduzeća. Kada uključimo i te sustave, dolazimo do broja od 32.000 zaposlenih", naveo je Nađi.
Na press konferenciji kazao je na koliko misli smanjiti broj djelatnika:
"Broj zaposlenih planiramo smanjiti na maksimalno 28.000 kroz otpuštanje zaposlenika na izmišljenim radnim mjestima, otpremnine za raniji odlazak u mirovinu i otkaze uz otpremninu zaposlenicima koji postanu tehnološki višak", poručio je Nađi istaknuvši da bi se time godišnje uštedjelo 650 milijuna kuna.
Tomašević bi otpustio višak pročelnika
Tomislav Tomašević također je govorio o pitanju viška zaposlenika. Upitan poznaje li uopće sve ljude u gradskim tvrtkama i upravi, odgovara kako je razgovarao s gradonačelnicom Barcelone Adom Colau koja je imala sličan politički put, a koja je uspjela zadržati zaposlenike i iskoristiti ih u drugačijem modelu upravljanja Gradom.
"Imamo primjere za to u nekim drugim europskim gradovima. Ona je došla na vlast nakon 35 godina istih opcija i potvrdila mi je da je takvu transformaciju upravljanja moguće napraviti i s postojećim zaposlenicima. Zbog toga su je građani na nedavnim izborima nagradili drugim mandatom", povukao je paralelu.
Zatražili smo ga da precizira hoće li davati otkaze.
"Nevjerojatno je da Grad Zagreb ima čak 27 gradskih ureda tj. "gradskih ministarstava", s pročelnicima i pomoćnicima pročelnika. Teško je u svijetu pronaći sličan parnjak. Sad uredi jedni s drugima često i ne komuniciraju, jer su toliko navikli na nered i čekanje migova s vrha piramide da bi išta radili, umjesto da slijede jasno postavljene strategije i planove razvoja grada. Taj ćemo broj smanjiti na 15 do 20 kako bi ti uredi bili bolje koordinirani i radili u skladu s dugoročnim planovima za razvoj grada, a to će smanjiti i broj pročelnika", odgovorio je Tomašević.
Joško Klisović: Metla se neće dogoditi. Oni koji ne znaju što rade morat će tražiti alternativu
SDP-ov kandidat Joško Klisović gostujući na HRT-u kod Aleksandra Stankovića dao je pravi politički odgovor.
"Metla se neće dogoditi, svi koji kvalitetno odrađuju posao nastavit će raditi, a oni koji ne znaju što rade, morat će tražiti alternativu", kazao je Klisović koji razmišlja i o kandidaturi za šefa zagrebačkog SDP-a.
HDZ-ovac Filipović: Tvrdim da nitko neće izgubiti posao
Zaposlenicima gradskog sustava sigurnost obećava HDZ-ov kandidat Davor Filipović.
"Ono što su najavili Klisović i Tomašević da će rezati glave, odgovorno tvrdim da nitko neće izgubiti posao", govorio je u medijskim istupima.
Od njegove press službe dobili smo odgovor kako će "Davor Filipović nakon pobjede na izborima u svibnju provesti organizacijsku analizu i uvesti sustav nagrađivanja u gradsku upravu i Zagrebački holding".
Kažu da će zaposlenici koji rade dobro imati priliku napredovati i imati veću plaću te da će uvesti red tako da će pravi ljudi biti na pravim mjestima.
HNS ovu temu smatra politikantstvom
HNS-ov kandidat Željko Uhlir na pitanje hoće li otpuštati višak zaposlenih, poručuje kako će to naknadno utvrditi:
"Bez detaljnog uvida u poslovanje zagrebačkih tvrtki i njihovog financijskog stanja nemoguće mi je odgovoriti na postavljena pitanja. Sve drugo bile bi spekulacije i politikantstvo u koje ne želim ulaziti", kazao je neodređeno Uhlir.
Most nedorečen
I Zvonimir Troskot, kandidat MOST-a, ne daje konkretan odgovor već najavljuje analizu poslovanja i načina funkcioniranja institucija Grada nakon eventualnog preuzimanja vlasti.
"Bez dubinske analize svih ugovora zaposlenika na neodređeno, na određeno ili sezonski, bez da se vide koliko je trošak same administracije u odnosu trošak zaposlenika na terenu, ne može se govoriti o ozbiljnim odlukama ovog tipa. No postoje troškovi koji se s druge strane mogu odmah rezati po dolasku na gradonačelniku poziciju: primjerice instantno zaustavljanje javne nabave vezane za Gornjogradsku gimnaziju gdje se preplaćuje minimalno 1600 EUR/m2 u odnosu na tržišnu cijenu što bi zaustavilo odljev od cca 80 milijuna kuna iz gradskog proračuna", navodi Troskot.
Dodaje kako bi se tim novcem pokrilo i 80 posto svih dugovanja gradskih vrtića koje zbog neisplaćenih akontacija Grad Zagreb preko vrtića duguje dobavljačima za hranu, materijale i troškove održavanja.
Škare-Ožbolt tvrdi da bi otkazi ustvari mogli biti trošak
Naknadno se oglasila i Vesna Škare-Ožbolt.
"Formula dobrog upravljanja nije u davanju otkaza nego u odgovarajućem pozicioniranju. Osim toga dijeliti otkaze samo zato što je došla nova uprava nije najpametnija stvar jer sudski postupci koji bi proizašli iz takvih otkaza bili bi novi trošak za Grad i za građane. Na to ne treba trošiti novac građana. Koliki je višak vidjet ćemo kada se počne raditi. U uredu gradonačelnika je zaposleno 284 osobe. To pokazuje sustav radi kojeg se ide na izbore", poručila je nezavisna kandidatkinja.
Škoro: svatko treba zaslužiti plaću
Miroslav Škoro iz Domovinskog pokreta također najavljuje analizu zatečenog stanja u gradskoj upravi i tvrtkama.
"To svakako uključuje reviziju i reorganizaciju radnih mjesta uvidom u usklađenost radnih mjesta i radnih procesa, odnosno utvrđivanjem koje usluge ili proizvod svako radno mjesto uopće generira. Na takav način relativno lako se otkrivaju izmišljena radna mjesta, stvorena za miljenike i štićenike dosadašnjeg klijentelističko-nepotističkog sustava upravljanja Gradom", poručuje Škoro.
Smatra da otkaz zaposlenicima na takvim radnim mjestima nije prva niti jedina opcija već definiranje novih radnih zadataka, utvrđivanje parametara učinkovitosti i svojevrsni novi početak.
"Puno je posla, kao što je povlačenje sredstava iz EU fondova, što do sada nije niti blizu u potrebnoj mjeri učinjeno. Dakle, rješenje je u reorganizaciji rada i provjeri učinkovitosti radnih mjesta. Svaki djelatnik svojim radom i rezultatima treba zaslužiti radno mjesto i plaću", kazao je Škoro.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati