Splićanka nakon 25 godina na sudu dokazala da je bolnica kriva za smrt njenog sina
VIŠE od dvadeset godina trajao je spor Dijane Aničić i njenog sina Duje Malenice protiv splitske bolnice. Početkom ovoga tjedna Općinski građanski sud u Zagrebu presudio je u njihovu korist.
Prema presudi njima pripada iznos od oko 161 tisuću eura dok će naknadno biti donesena odluka o naknadama i rentama za tuđu pomoć i njegu, troškove liječenja te parničnog postupka, piše Dalmacija Danas.
U kolovozu 1998. godine Dijana Aničić je u Kliničkoj bolnici Firule trebala roditi zdrave blizance, ali je zbog liječničke pogreške pri porođaju dječačić Toni umro, a drugi, danas 25-godišnji Duje, rođen je s teškim cerebralnim oštećenjima te ne može samostalno držati glavu, micati rukama i nogama. Duje ne može govoriti ni samostalno jesti, a nažalost, ni ne vidi.
Osnovala udrugu, izborila promjenu zakona
Ipak, Duje je postao i najveća snaga svoje mame koja je u skrbi za bolesnog sina i borbi za prava djece s invalidnošću našla životni smisao. Upravo je ona uspjela izboriti zakon prema kojem su majke djece s najtežom invalidnošću dobile pravo na status njegovatelja.
Dijana je javnosti poznatija i kao predsjednica udruge Anđeli koju je osnovala u srpnju 2005. u Splitu, koja broji preko 300 članova, djece s najtežom invalidnošću i njihovih roditelja.
2002. godine pokrenuta je istraga protiv četvorice tadašnjih liječnika iz splitske bolnice koja je 2005. godine proširena na još dvojicu, a optužnica podignuta tek 2008. godine.
Nadležni sud stalno se mijenjao da bi devet godina kasnije liječnici bili nepravomoćno oslobođeni, a godinu nakon, odnosno 2018., tu presudu pravomoćno potvrđuje Županijski sud u Slavonskom Brodu i to šest mjeseci uoči zastare.
Sve je palo u vodu, ali parnica koju su 2003. godine Dijana i njen sin Duje podigli na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu donijela je nakon dugo godina barem malu satisfakciju.
Aničić: Djecu ne mogu vratiti, cilj mi je da se to više ne događa
"To je Pirova pobjeda, nakon 25 godina teška sramota. Nemam što kazati, ne znam što bih rekla, meni su emocije potpuno nesređene. Probajte se zamisliti u toj situaciji, što biste vi na to rekli?", rekla je Aničić.
Ova presuda ne označava nužno kraj sudskog procesa. Naime, radi se o prvostupanjskoj presudi.
"Treba mi vrijeme da se zbrojim, a pitanje je uopće što će biti, to je prvostupanjska presuda. I to može trajati još 25 godina. Ne znam što bih rekla, zbilja ne znam", rekla je Aničić.
"Moju djecu ništa neće vratiti, meni je bio cilj samo da se to više ne događa", dodala je.
O ovom slučaju, odnosno presudi koja krivnju stavlja na splitsku bolnicu, Dalmacija Danas je pitala i KBC Split. Odgovorili su da presudu još nisu zaprimili.
"Poštovani, Klinički bolnički centar Split još uvijek nije zaprimio presudu Općinskog građanskog suda u Zagrebu. No, kao i uvijek do sada, KBC Split će poštovati sudsku presudu", poručili su iz splitske bolnice.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati