Sjeverna Koreja bijesna na Trumpa: "Vrhunac arogancije. Stvorit će nuklearno bojište"

SJEVERNA Koreja oštro je kritizirala američki plan izgradnje futurističkog raketnog štita pod nazivom "Zlatna kupola" (Golden Dome), upozorivši da bi taj sustav mogao "pretvoriti svemir u potencijalno nuklearno bojište".
Sustav obrane, koji predsjednik Donald Trump planira predstaviti do kraja svog mandata, osmišljen je za obranu od "zračnih prijetnji nove generacije", uključujući balističke i krstareće projektile.
>> Trump predstavio golem vojni projekt. Kina bijesna, oglasio se i Kremlj
>> Trump: Odabrao sam dizajn za raketni štit Zlatna kupola
Pjongjang je preko svog ministarstva vanjskih poslova plan nazvao "vrhuncem samodopadnosti i arogancije", prenijeli su državni mediji. Optužili su Washington da je "opsjednut militarizacijom svemira" te upozorili kako bi taj potez mogao potaknuti "globalnu nuklearnu i svemirsku utrku u naoružanju".
Sjeverna Koreja tradicionalno smatra Sjedinjene Države neprijateljem i redovito kritizira zajedničke vojne vježbe SAD-a i Južne Koreje.
Pjongjang vjerojatno vidi Zlatnu kupolu kao prijetnju koja bi mogla "ozbiljno oslabiti" njegov nuklearni arsenal, izjavio je za agenciju AFP Hong Min, viši analitičar Korejskog instituta za nacionalno ujedinjenje. "Ako SAD dovrši svoj novi proturaketni sustav, Sjever će biti prisiljen razviti alternativna sredstva kako bi ga zaobišao ili neutralizirao", rekao je.
Utrka u nuklearnom naoružanju
Sjeverna Koreja je 2022. godine donijela zakon kojim se formalno proglašava državom s nuklearnim oružjem, a posljednjih godina testirala je niz balističkih i krstarećih projektila. Početkom ove godine tvrdili su da su ispalili novi balistički projektil srednjeg dometa s hipersoničnom bojevom glavom, navodeći da će on "pouzdano obuzdavati sve suparnike u pacifičkoj regiji".
Sjevernoj Koreji u kritikama američkog plana pridružila se i Kina. Peking je prošlog tjedna poručio da je "ozbiljno zabrinut" zbog Zlatne kupole, za koju smatra da ima "snažne ofenzivne implikacije".
"Sjedinjene Američke Države, slijedeći politiku ‘Amerika na prvom mjestu’, opsjednute su postizanjem apsolutne sigurnosti za sebe", priopćilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova. "To krši načelo da sigurnost nijedne zemlje ne smije biti ugrožena i podriva globalnu stratešku ravnotežu i stabilnost."
Iako mnogi analitičari smatraju da je nadogradnja ograničenog američkog sustava protuzračne obrane nužna, upozoravaju i da bi razvoj Zlatne kupole mogao naići na ozbiljne tehničke i političke prepreke. Jedan od ključnih izazova je i ogroman trošak, koji bi mogao progutati velik dio američkog obrambenog proračuna.
Za početak je u novom proračunskom prijedlogu predviđeno 25 milijardi dolara (18,7 milijardi funti), no procjene američke vlade sugeriraju da bi tijekom desetljeća ukupni trošak mogao narasti i do dvadeset puta više.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati