Šef UN-a: Fosilna goriva su pri kraju. Rađa se doba čiste energije

SVIJET se nalazi na pragu povijesnog klimatskog preokreta jer fosilna goriva gube utrku s obnovljivim izvorima energije, poručio je glavni tajnik UN-a António Guterres, pozvavši države da preusmjere potporu prema niskougljičnim tehnologijama, piše The Guardian.
Prema izvješću Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije (IRENA), više od 90 posto novih projekata obnovljive energije u svijetu sada je jeftinije od fosilnih alternativa. Sunčeva energija u prosjeku je 41 posto jeftinija od najpovoljnije fosilne opcije, dok je proizvodnja električne energije iz vjetra na kopnu manje od pola cijene energije iz fosilnih izvora.
Pad troškova rezultat je sve šire primjene tehnologija, masovne proizvodnje s niskim udjelom ugljika u Kini te snažnog ulagačkog zamaha – prošle godine u sektor obnovljive energije uloženo je 2000 milijardi dolara, što je 800 milijardi više nego u fosilna goriva i čak 70 posto više nego prije deset godina.
"Na pragu smo nove ere. Fosilna goriva su pri kraju. Rađa se doba čiste energije", rekao je Guterres. Upozorio je da zemlje koje žele energetsku sigurnost i niže troškove za građane moraju izabrati obnovljive izvore.
"Najveća prijetnja energetskoj sigurnosti danas su fosilna goriva. Ona izlažu gospodarstva i ljude cijenovnim šokovima, prekidima opskrbe i geopolitičkim nestabilnostima. Sunčeva svjetlost ne poskupljuje. Na vjetar se ne može staviti embargo."
Međutim, globalna potražnja za energijom i dalje raste – potaknuta ekstremnim vrućinama i potrebom za hlađenjem, ali i rastom potrošnje električne energije za podatkovne centre, posebno one koji pogone umjetnu inteligenciju. Ako se taj porast pokrije iz fosilnih izvora, cilj ograničenja zagrijavanja na 1.5 °C postaje neostvariv.
Guterres je pozvao velike tehnološke kompanije da do 2030. godine pređu na 100 posto električne energije iz obnovljivih izvora.
Otpor industrije fosilnih goriva i dalje snažan
Sve zemlje koje su potpisale Pariški klimatski sporazum iz 2015. dužne su do rujna izraditi nove nacionalne planove za smanjenje emisija stakleničkih plinova. Guterres smatra da je pametno iskoristiti te planove za ubrzanje prijelaza na čistu energiju i ukidanje milijardi subvencija koje još uvijek odlaze na fosilna goriva.
"Ova transformacija je pitanje energetske sigurnosti i sigurnosti ljudi. To je pitanje pametne ekonomije."Prešli smo točku bez povratka kad je riječ o fosilnim gorivima", rekao je Guterres u govoru u New Yorku, koji je odgođen prošlog mjeseca zbog izraelskog napada na Iran.
"Danas je jasno, obnovljivi izvori pobjeđuju fosilna goriva po cijeni. Nude pristupačnu, sigurnu i održivu energiju", naglasio je čelnik IRENA-e, Francesco La Camera.
Ipak, otpor industrije fosilnih goriva i dalje je snažan. U SAD-u je predsjednik Donald Trump ukinuo poticaje za čistu energiju kako bi ojačao proizvodnju ugljena, plina i nafte. Kina, unatoč napretku u obnovljivima, i dalje planira gradnju novih termoelektrana na ugljen. Indijski premijer Narendra Modi u ožujku je slavio proizvodnju milijarde tona ugljena.
"Napredak nije zajamčen. Geopolitičke napetosti, carine i nestašice sirovina mogu usporiti zamah i podići troškove", upozorava La Camera. Prema izvješću IRENA-e i UN-a objavljenima u utorak, prepreke su i dostupnost ključnih minerala potrebnih za tehnologiju obnovljivih izvora, kao i infrastruktura.
Zaokret je prilika, ali traži ulaganja i odlučno vodstvo
Iako proizvodnja iz obnovljivih izvora ubrzano raste, ulaganja u električne mreže ne prate taj ritam, na svaki dolar uložen u proizvodnju, ulaže se tek 60 centi u mreže. Za uspješan energetski prijelaz ta ulaganja moraju biti barem izjednačena.
Guterresov govor označava promjenu tona, nakon godina upozorenja i dramatičnih izjava o klimatskoj katastrofi, sada naglasak stavlja na prilike. Prije je govorio da je "svijet osuđen" ako pregovori propadnu, upozoravao na "doba globalnog ključanja" i nazvao fosilne kompanije "kumovima klimatskog kaosa".
Sada poručuje da je zaokret prema čistoj energiji prilika za stabilnost, prosperitet i pametna ulaganja.
"Ulagati u nove fosilne izvore sada je suluda oklada. Utrka prema obnovljivima donosi samo koristi – od jeftinije energije i novih radnih mjesta, do energetske neovisnosti. Africi, primjerice, očajnički treba pristup energiji, a ima golemi obnovljivi potencijal. Potrebno joj je samo međunarodno financiranje za ulazak u revoluciju obnovljivih izvora", poručio je Bill Hare iz think tanka Climate Analytics i naglasio da bi ulagači i vlade trebali ozbiljno shvatiti poruku.
"Svijet danas ima tehnička rješenja i gospodarski interes za ubrzanje prijelaza na čistu energiju. Ta promjena ključna je za globalnu stabilnost i zajednički napredak. Ali da bismo to ostvarili, potrebni su hrabro vodstvo i dublja suradnja", rekla je Kaysie Brown iz organizacije E3G i pozvala države da do summita COP30 u Brazilu predstave ambiciozne klimatske planove

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati