Sanja Barić o referendumu protiv covid-potvrda: Postoje barem tri velika problema
MOST je danas predstavio detalje o referendumu koji planira provesti u dva tjedna, počevši od subote 4. prosinca kad kreću s prikupljanjem potpisa za dva referendumska pitanja.
Iako nisu naveli konkretna pitanja, budući da je njihova zastupnica Marija Selak Raspudić rekla da se pitanja ne mogu sročiti kratko, već da su na cijeloj stranici, na presici ih je opisala.
Most želi da covid-potvrde odmah prestanu važiti
Most prvo želi da se u Ustav uvrsti i stanje epidemije kao trenutak u kojem se mogu ograničiti prava i slobode zajamčene Ustavom, ali samo dvotrećinskom većinom u saboru. Drugo pitanje odnosi se na Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti iz kojeg žele izbaciti Stožer civilne zaštite kao tijelo koje može odlučivati o mjerama koje ograničavaju prava i slobode. Također, žele da covid-potvrde odmah prestanu važiti te da ubuduće o svim epidemiološkim mjerama odlučuje sabor dvotrećinskom većinom.
O Mostovim referendumskim pitanjima oglasila se Sanja Barić, predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog Fakulteta u Rijeci. Barić, koju smo danas zvali i nismo mogli dobiti, danas se oglasila na svom Facebooku gdje je navela da postoje barem tri velika problema vezana uz Mostova referendumska pitanja.
Njezinu objavu prenosimo u cijelosti.
Barić: Uz njihova pitanja postoji niz problema
"Stvarno ne stignem odgovarati na sve pojedinačne medijske upite. Ovdje dajem najkraću verziju mog odgovora, a druge kolegice i kolege ustavni pravnici će sigurno dati svoje dopune i/ili svoja razmišljanja. Također, unaprijed najavljujem da neću ulaziti u rasprave.
Vezano uz predložena referendumska pitanja - jedan ustavotvorni referendum, drugi zakonodavni referendum - postoji niz problema.
A) Predloženo pitanje za ustavotvorni referendum: predlaže se dopuna čl. 17. Ustava s izričitim navođenjem epidemije/pandemije kao razloga "izvanrednog stanja".
Manji problem: načelno nije problem upisati to izrijekom u Ustav. Međutim, tu nemamo nikakav "novum" jer je Hrvatski sabor i do sada mogao tako primijeniti čl. 17. i smatrati ovo stanje dovoljnom "prirodnom nepogodom". Uostalom, u tom smislu se oglasio i Ustavni sud. Osim toga, izmjene i dopune Zakona o sustavu civilne zaštite su i donesene 2/3 većinom saborskih zastupnika. No, to osim redundantnosti nije problem i upisati u Ustav", napisala je u objavi.
"Sabor je i dosad mogao intervenirati"
Potom nastavlja.
"Predloženo pitanje za zakonodavni referendum ima bar 3 velika problema.
1) Tražiti da u vrijeme pandemije sigurnosne mjere donosi Hrvatski sabor, a ne neko izvršno tijelo, jest problematično sa stanovišta inherentnog ustavnog načela diobe vlasti, tj. sa stanovišta ustavnog identiteta. Može li zakonodavna vlast preuzeti inherentno izvršne ovlasti? I to još temeljem zakona, a ne temeljem Ustava RH. S jedne strane, jasno je da ne može zakon mijenjati diobu vlasti tj. ne može zakon oduzeti izvršne ovlasti. S druge strane, praktične strane, kako nešto što je u suštini operativna odluka može prijeći u nadležnost "spore" zakonodavne vlasti? Nastavno na to, "ide" drugi problem.
2) Je li predloženo zakonsko rješenje sadrži "novum"? Da li je Hrvatski sabor mogao i do sada promijeniti neku mjeru, da li je mogao intervenirati? Mogao je. S time što nije, dao je prešutnu suglasnost na sadržaj mjera. Uz to, ovlaštenje za donošenje mjera je usvojio sam Sabor, a Ustavni sud potvrdio kao valjanu pravnu osnovu. Osim toga, pod uvjetom da prođe ustavotvorni referendum, onda ionako IZVANREDNO ograničenje ljudskih prava "ide" putem 2/3 saborske većine...koja je dala ovlast Stožeru civilne zaštite već u proljeće 2020. Kružni argument. I redundantnost zakonodavnog referenduma jer je samorazumljivo prema prijedlogu za ustavotvorni referendum...koji je redundantan sam po sebi. Ali ok, hajde, neka.
3) Dolazimo na treći problem, a to je prijedlog različitog tretiranja pojedinih mjera koje su trenutno na snazi tj. posebno izdvajanje ove zadnje mjere (koja se odnosi na COVID potvrde i njihovu primjenu na državne dužnosnike, lokalnu samoupravu itd.). Nema nikakvog ustavnopravnog utemeljenja za različito tretiranje ove mjere u odnosu na sve ostale mjere. Očito da se cilja samo na tu mjeru, a ostalo je dekor", navela je Barić.
"Zakonodavni referendum bi teško mogao proći test ustavnosti"
Za kraj je dodala kako je "ukratko ustavni referendum čak i prihvatljiv, premda redundantan, a redundantnost sama po sebi može biti ustavnopravno neprihvatljiva", te da "zakonodavni referendum ima ozbiljne ustavnopravne probleme zbog kojih bi teško mogao proći test ustavnosti pred Ustavnim sudom RH".
Podsjetimo, Most je na današnjoj presici predstavio detalje referendumskih pitanja.
"Prvo je pitanje ustavotvorno i odnosi se na izmjenu članka 17. stavka 1. Ustava RH gdje se uz ono što je već navedeno, a to je da se u doba ratnog stanja i neposredne ugroženosti neovisnosti i jedinstvenosti, velikih prirodnih nepogoda dodaje i epidemija, odnosno pandemija kao trenutak u kojem se pojedine slobode i prava zajamčene Ustavom mogu ograničiti, ali na način da o tome odlučuje sabor dvotrećinskom većinom", kazala je Selak Raspudić na današnjoj Mostovoj konferenciji.
Most želi da se odluke Stožera koje su trenutno na snazi daju na potvrdu saboru
Navela je kako je drugo pitanje zakonodavnog karaktera.
"Tražit ćemo odgovor na pitanje da se donese izmjena zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti. U članku 1. se predlaže sljedeća izmjena: "O mjerama, ako se njima ograničuju pojedine slobode i prava, zajamčena Ustavom u stavku 7 brišu riječi 'i Stožer civilne zaštite. Odnosno da o ograničenju sloboda i prava ne može odlučivati Stožer, nego samo sabor. Tako mičemo Stožer iz odlučivanja", istaknula je ona.
Most želi da se odluke Stožera koje su trenutno na snazi daju na potvrdu saboru.
"Tražimo da covid-potvrde odmah prestanu važiti. Dali smo rok od 30 dana ako ta odluka mora prestati važiti. Sabor treba donijeti novi propis. Izdvojili smo upravo covid-potvrde kao odluku koja treba prestati važiti, dok ostale odluke Stožera idu na potvrdu sabora, zbog velikog prosvjeda i toga što je njihovo sadašnje uvođenje protuzakonito. Cilj ovih izmjena je ukinuti stožerokraciju i zato predlažemo dvije referendumske inicijative. Epidemija je stanje o kojem sabor treba odlučivati konsenzusom", kazala je Selak Raspudić.
Mostova tri cilja zakonodavne inicijative
Druga zakonodavna inicijativa, navodi, ima tri cilja.
"Prvo, da o ograničavanju sloboda i prava ne odlučuje Stožer, nego sabor. Drugo, da sve odluke koje je dosad donio Stožer, a koje su trenutno na snazi, dođu na potvrdu u sabor. Treće, da se trenutno važeća odluka o covid-potvrdama u roku od 30 dana ukine i da onda nadalje o svim mjerama odlučuje sabor", kazala je Selak Raspudić.
Na presici je govorio i Marin Miletić koji je kazao kako s prikupljanjem potpisa kreću 4. prosinca. Miletić je rekao da su do danas okupili 6270 volontera te da će se potpisi prikupljati diljem Hrvatske.
"Taj broj volontera nije konačan, gotovo 50.000 ljudi koji žele sudjelovati u prikupljanju potpisa nam se javilo. Uvjereni smo da ćemo uspjeti", istaknuo je Miletić.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa kako bismo smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost vlastitih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati