SAD: Svakodnevno vršimo pritisak na njemačke tvrtke da napuste Iran
AMERIČKO veleposlanstvo u Njemačkoj objavilo je da svakodnevno vrši pritisak na njemačke tvrtke da napuste Iran, dok Europa istodobno nastoji pronaći način kako zaobići američke sankcije.
Volkswagen odbio potvrditi da će napustiti Iran
Veleposlanstvo je to objavilo na dan kada je Volkswagen odbio potvrditi da će napustiti Iran, što je nekoliko sati ranije najavio američki veleposlanik u Njemačkoj Richard Grenell, blizak američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.
"Američki veleposlanik Grenell već dugo razgovara s glavnim direktorima i industrijskim čelnicima savjetujući im da poštuju američke sankcije", rekla je glasnogovornica veleposlanstva.
"Veleposlanik svakodnevno radi s ekipom iz veleposlanstva kako bi osigurao da razne tvrtke i glavni direktori poštuju svoje obveze", dodala je.
SAD je ponovno uveo sankcije Iranu nakon što se Trump u svibnju odlučio jednostrano povući iz međunarodnog sporazuma s Iranom o njegovom nuklearnom programu sklopljenom 2015.
No Europljani žele održati taj sporazum na životu i uspostaviti mehanizam koji bi omogućio nastavak trgovine s Iranom unatoč američkim sankcijama. Planiraju uvesti alternativni trgovinski režim, svojevrsnu trgovinsku razmjenu na veliko kako bi se Iranu omogućilo da nastavi izvoziti naftu.
Početkom studenog SAD uvodi novi krug sankcija
SAD će 4. studenoga uvesti novi krug sankcija koje će izravno pogoditi iranski izvoz nafte i bankarske transakcije s tom zemljom koja će biti de facto isključena iz međunarodnih financijskih tokova.
Njemačka je jedan od glavnih trgovinskih partnera Irana. Godine 2016. njemački izvoz u Iran dosegao je gotovo 2,6 milijarda eura, 26 posto više u odnosu na godinu dana prije.
Grenell je kazao da je u utorak postignut dogovor između Volkswagena i američke diplomacije, prenio je Bloomberg. VW bi po tom dogovoru trebao imati samo jako ograničene aktivnosti u Iranu u humanitarne svrhe.
No VW je za France Presse kazao da još "razmatra moguće implikacije ponovnog uvođenja američkih sankcija".
"Volkswagen poštuje sve odgovarajuće nacionalne i međunarodne zakone i ... pozorno prati razvoj političkih i gospodarskih događaja u Iranu i regiji", dodao je VW, što znači da se njegovo stajalište nije promijenilo već mjesecima.
Dogovor o odlasku Volkswagena iz Irana ne postoji?
Uz to, dobro obaviješteni izvori kazali su za AFP da dogovor o kojem je Grenell govorio "ne postoji".
VW je objavio povratak na iransko tržište u srpnju 2017. nakon više od 17 godina odsutnosti zbog međunarodnih sankcija koje su tada bile djelomično ukinute. U Iranu prodaje Tiguane i Passate.
Američki diplomat je u srijedu na Twitteru objavio da će njemački kemijski div BASF također "poštovati američke sankcije", no ta je kompanija to u četvrtak opovrgnula ističući da želi "nastaviti poslovati u Iranu, strogo poštujući sve zakone".
BASF, koji je 2017. ostvario godišnji prihod u iznosu od 64,5 milijarda eura, u Iranu je zaradio oko 80 milijuna eura, od čega polovicu u automobilskom, energetskom i petrokemijskom sektoru, koji su pogođeni sankcijama, navodi kompanija.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati