Rusija preko Telegrama vara mlade Ukrajince i pretvara ih u bombaše samoubojice

RUSKE obavještajne službe na perfidan način varaju mlade Ukrajince i šalju ih u smrt.
Kad je 19-godišnji Oleh početkom veljače stigao u Rivne, grad na zapadu Ukrajine, mislio je da će za 1000 dolara obojiti zid policijske postaje i potom pobjeći. Posao je pronašao preko Telegram kanala koji nudi brze poslove. No kad je otvorio torbu koju je pokupio na dogovorenoj lokaciji, zaledio se – umjesto limenke boje, unutra je bio improvizirani eksploziv s mobitelom i žicama.
Prema ukrajinskoj sigurnosnoj službi SBU, Oleh je trebao postati još jedan u nizu mladih Ukrajinaca koje ruski obavještajci preko posrednika pretvaraju u nesvjesne bombaše. Od početka 2024. u Ukrajini je zabilježeno više od deset napada u kojima su izvršitelji bili teško ozlijeđeni ili poginuli, rekao je izvor iz ukrajinskih sigurnosnih krugova za Guardian.
Umjesto običnog posla, smrtonosna misija
Saboterska kampanja Rusije unutar Ukrajine započela je prošloga proljeća, isprva podmetanjem požara na vojnim vozilima i uredima za novačenje, daleko od crte bojišnice. Kuratori su ukrajinskim tinejdžerima nudili novac preko Telegrama, koristeći kombinaciju obećanja i ucjena.
Nakon što bi obavili prvi zadatak – primjerice fotografiranje osjetljivih objekata – mladi bi upali u zamku. Dobivali bi sve opasnije zadatke, poput paljenja zgrada ili postavljanja paketa. U nekim slučajevima kuratori su koristili ucjene – slali bi zlonamjerni softver na telefone i prijetili objavljivanjem privatnih podataka ako suradnja prestane.
Oleh je bio nezaposlen i očajan. Postao je otac 2024. godine i hitno mu je trebao novac. U početku je pristao fotografirati sud, policiju i vojni ured u svom rodnom gradu, što mu je donijelo 50 dolara u kriptovaluti USDT. Nakon što je odbio spaliti zgradu, prekinuo je kontakt s prvim kuratorom.
Ali potreba za novcem bila je jača. Kad mu se drugi muškarac, predstavljen kao "Aleksandar", javio s novim poslom za 1000 dolara, prihvatio je. Pozvao je prijatelja iz srednje škole Serhija, također oca dvoje djece i bez posla, da mu se pridruži.
Smrtonosna zamka
U Rivneu su zajedno preuzeli ruksak i bijelu plastičnu vrećicu kod garaža na periferiji, prema preciznim uputama s Telegrama. Rečeno im je da vrećice ne otvaraju i da ih odnesu pred policijsku postaju.
No Serhij je postao sumnjičav – primijetio je isti automobil i ženu kako ih prate. Oleh je u jednom trenutku otvorio vrećicu i ostao šokiran – unutra je bio paket koji je jasno izgledao kao bomba. Panično se obratio najbližem policajcu i rekao da misli da nosi eksploziv.
U tom trenutku su pripadnici SBU-a upali i obojicu oborili na tlo. Služba ih je pratila od trenutka kad su preuzeli pakete – samo tri dana ranije sličan napad u istom gradu završio je smrću 21-godišnjaka koji je donio bombu u ured za novačenje. Eksplozija je ranila osam vojnika.
Prema riječima operativca uključenog u slučaj, u crnoj torbi bio je eksploziv s čavlima i vijcima, a u bijeloj kutiji bio je drugi, slabiji eksploziv s kamerom i mobitelom. Ruski kurator – navodno iz GRU-a ili FSB-a – promatrao je u stvarnom vremenu kroz kameru i trebao aktivirati eksploziv pozivom.
Hibridno ratovanje
SBU je, međutim, imala tehničku opremu koja je blokirala signal i spriječila detonaciju. Da je bomba aktivirana, Oleh bi vjerojatno poginuo na licu mjesta, zajedno s mnogim drugim osobama koje su se zatekle ispred policijske postaje.
SBU navodi da je samo u 2024. uhitila više od 700 osoba zbog sabotaže, paleži ili terorizma, uključujući velik broj maloljetnika – najmlađa bila je djevojčica iz Odeske oblasti, stara samo 11 godina. U Rivneu je ranije uhićena i maloljetnica koja je izrađivala bombe, a upute je dobila preko Telegrama.
U školama diljem zemlje pokrenuta je kampanja za osvješćivanje djece o opasnostima lakoga novca preko interneta. Također je pokrenut chatbot za anonimno prijavljivanje sumnjivih poruka. "Jedini besplatan sir je u mišolovci", rekao je jedan od operativaca SBU-a.
Visoka cijena neznanja i očaja
Zapadne obavještajne službe s velikom pozornošću prate ovu rusku taktiku. U Europi je već bilo više napada povezanih s Rusijom, ali zasad nisu imali za cilj masovne žrtve. Ukrajinski sigurnosni izvori upozoravaju da bi se to moglo promijeniti: "Ukrajina je laboratorij za ruski hibridni rat. Što isprobaju ovdje, kasnije izvoze na Zapad", rekao je jedan izvor.
Za Oleha i Serhija, uhićenje je možda spasilo život, ali sada čekaju suđenje. Prijeti im do 12 godina zatvora. Oleh tvrdi da nije znao da radi za Ruse i da nikad ne bi pristao sudjelovati da je znao što nosi.
Njegova djevojka mu je iz zatvora poručila da više nikad ne računa na nju ni njihovo dijete. Od roditelja je dobio kratak komentar koji je, kako kaže, sve rekao: "Rekli su da sam idiot."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati