Rusija ozbiljno optužuje znanstvenike koji su radili Kinžale, sumnjaju na izdaju
TROJICA ruskih akademika koji su radili na razvoju tehnologije hipersoničnih raketa suočeni su s "vrlo ozbiljnim optužbama", objavio je Kremlj. Pokrenuta je istraga o izdaji koja je uzburkala duhove u ruskoj znanstvenoj zajednici i zaplašila akademike. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je upoznat s otvorenim pismom sibirskih znanstvenika u kojemu su stali u obranu svojih kolega, no da je slučaj sada predan sigurnosnim službama.
U pismu objavljenom u ponedjeljak kolege Anatolija Maslova, Aleksandra Šipljuka i Valerija Zveginceva izražavaju prosvjed zbog uhićenja te ističu kako su znanstvenici nevini. Dodaju i da će optužbe nanijeti ozbiljnu štetu ruskoj znanosti. Svu trojicu poznajemo kao domoljube i poštene ljude koji nisu u stanju učiniti ono za što ih se sumnjiči, poručili su u pismu.
Ukrajina tvrdi da je u jednoj noći uništila šest Kinžala
Predsjednik Vladimir Putin voli se pohvaliti da je Rusija globalni lider kada je posrijedi razvoj hipersoničnih projektila koji se mogu kretati brzinom do 10 maha (12.250 km/h) da bi izbjegli neprijateljsku zračnu obranu.
Ukrajina je u utorak objavila da je uspjela uništiti šest komada tog oružja u jednoj noći, premda Rusija te informacije osporava. Uhićeni znanstvenici godinama su sudjelovali u znanstvenim konferencijama o ovoj temi te su o tomu objavili niz stručnih članaka i knjiga.
U otvorenom pismu njihovih kolega s ITAM-a, Instituta za teorijsku i primijenjenu mehaniku u Novosibirsku, stoji da su podaci što su ih znanstvenici predstavljali na međunarodnim forumima više puta provjeravani kako bi se zajamčilo da ne uključuju povjerljive limitirane informacije.
No pokazalo se da "svaki članak ili znanstveno izvješće može rezultirati optužbom za veleizdaju", stoji u otvorenom pismu. "Ne samo da se u ovoj situaciji bojimo za sudbinu naših kolega već istodobno ni sami ne znamo na koji ćemo način nesmetano nastaviti raditi svoj posao."
Znanstvenici u pismu iznose i slučaj Dmitrija Kolkera, još jednoga sibirskog znanstvenika koji je uhićen prošle godine pod sumnjom za veleizdaju. Odmah je prevezen u Moskvu unatoč tomu što se znalo da boluje od uznapredovalog raka gušterače. Kolker, specijalist za lasere, umro je dva dana kasnije. Kažu da takvi slučajevi imaju zastrašujuć učinak na mlade ruske znanstvenike.
"Već sada najbolji studenti odbijaju ponude da se pridruže znanstvenoj zajednici i dođu s nama raditi, a naši najbolji mladi zaposlenici napuštaju znanost.
"Brojna istraživačka područja koja su od ključne važnosti za postavljanje temelja za svemirsku tehnologiju budućnosti jednostavno se zatvaraju jer se zaposlenici boje upustiti u takva istraživanja", napisali su ruski znanstvenici.
Na novinarsko pitanje o njihovu pismu glasnogovornik Kremlja Peskov je odgovorio: "Naravno, dobili smo pismo i apel, ali sada na tomu rade ruske sigurnosne službe. Rade svoj posao. To su vrlo ozbiljne optužbe."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati