Rusija možda smanji proizvodnju nafte: "Ne želimo ovisiti o odlukama neprijatelja"
RUSIJA bi početkom 2023. godine mogla smanjiti proizvodnju nafte za pet do sedam posto u odgovoru na ograničenje cijene na sirovu naftu i derivate te zaustaviti prodaju zemljama koje ta ograničenja podržavaju, rekao je danas za državnu televiziju potpredsjednik vlade Aleksander Novak.
Iznoseći prvi put pojedinosti o odgovoru Moskve na ograničenja cijena koje je Zapad uveo zbog ruske invazije na Ukrajinu, Novak je rekao da bi rezovi mogli doseći između 500 tisuća i 700 tisuća barela dnevno.
Također je rekao da su, unatoč naporima Europe da smanji ovisnost o ruskoj nafti i plinu, ruski energenti traženi diljem svijeta i da Moskva diverzificira svoje kupce. Ustvrdio je i da bi bez ruskih energenata bilo teško osigurati globalni gospodarski razvoj, a predviđa i moguće nestašice plina u Europi, koja je uvela ograničenja cijene plina, ali i nafte.
Što se tiče nafte, Europska unija, skupina zemalja G7 i Australija uvele su 5. prosinca ograničenje cijene od 60 dolara po barelu, pored embarga EU na uvoz ruske sirove nafte koja se doprema morem i sličnih obećanja Britanije, Kanade, Japana i SAD-a.
"Vjerujemo da je u trenutnoj situaciji čak moguće riskirati manju proizvodnju"
"Vjerujemo da je u trenutnoj situaciji čak moguće riskirati manju proizvodnju, a ne voditi se prodajnom politikom uzimajući u obzir ograničenje cijena. Danas je to 60 dolara, sutra može biti bilo što, a nama je neprihvatljivo ovisiti o nekim odlukama neprijateljskih zemalja", rekao je Novak.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je jučer da će početkom idućeg tjedna donijeti uredbu o postupcima Moskve u odgovoru na ograničenje cijena. Novak je izjavio da će se uredbom zabraniti prodaja nafte i naftnih derivata zemljama koje prihvate ograničenje cijena i tvrtkama koje traže njegovo poštivanje.
Također, rekao je kako se očekuje da će ruska proizvodnja nafte porasti s 524 milijuna tona iz ove godine na 535 milijuna tona (10.7 milijuna barela dnevno) u 2023. godini, dok će proizvodnja prirodnog plina pasti za petinu, na 671 milijardu prostornih metara.
Sankcije pogodile prodaju ruske nafte
Sankcije su pogodile prodaju ruske nafte, koja je zaslužna za veliki dio prihoda u ruskom državnom proračunu. Izvoz ruske sirove nafte marke Urals iz luka na Baltičkom moru mogao bi pasti i do 20 posto u prosincu.
Ovog se mjeseca sirova nafta Urals prodavala uz veće popuste, a dominantni kupac Indija kupovala je po znatno nižoj cijeni od 60 dolara po barelu. Novak ne vjeruje da će se uskoro stabilizirati ti popusti, a naveo je i da se Rusija veći dio ove godine pripremala za sankcije i ograničenja cijena.
Također je pohvalio rad skupine vodećih svjetskih proizvođača nafte OPEC+, koja uključuje Rusiju, rekavši da će se cijena nafte iduće godine vjerojatno zadržati u sadašnjem rasponu od 70 do 100 dolara po barelu, osim ako ne dođe do nepredviđenih događaja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati