Putin prijeti Americi: I naše rakete će moći za 10 minuta doći do Zapada
RUSKI predsjednik Vladimir Putin upozorio je Sjedinjene Države da će, ako Washington rasporedi rakete dugog dometa u Njemačkoj od 2026., Rusija stacionirati slične rakete koje će imati u dometu Zapad.
Sjedinjene Države će započeti s raspoređivanjem dalekometnih kapaciteta u Njemačkoj 2026. u nastojanju da pokaže svoju predanost NATO-u i europskoj obrani, rekle su Sjedinjene Države i Njemačka ranije ovog mjeseca.
Američko "epizodno raspoređivanje" priprema je za dugoročnije stacioniranje takvih kapaciteta koji će uključivati SM-6, krstareće rakete Tomahawk i razvojno hipersonično oružje koje ima veći domet od trenutnog oružja u Europi, rekli su Washington i Berlin.
"I mi ćemo rasporediti naše rakete"
U govoru mornarima iz Rusije, Kine, Alžira i Indije povodom obilježavanja Dana ruske mornarice u bivšoj carskoj prijestolnici Sankt-Peterburgu, Putin je upozorio Sjedinjene Države da tim potezom riskiraju izazivanje raketne krize poput hladnog rata.
"Vrijeme leta takvih projektila do ciljeva na našem teritoriju, koji bi u budućnosti mogli biti opremljeni nuklearnim bojevim glavama, bit će oko 10 minuta", rekao je Putin.
"Poduzet ćemo zrcalne mjere za raspoređivanje, uzimajući u obzir akcije Sjedinjenih Država, njihovih satelita u Europi i drugim regijama svijeta."
Putin je rekao da Sjedinjene Države raspiruju napetosti i prebacuju raketne sustave Typhon u Dansku i na Filipine te usporedio planove SAD-a s odlukom NATO-a da u zapadnoj Europi postavi lansere Pershing II 1979. godine.
Sovjetsko vodstvo, uključujući glavnog tajnika Jurija Andropova, bojalo se da je raspoređivanje Pershinga II dio razrađenog plana pod vodstvom SAD-a za obezglavljivanje Sovjetskog Saveza uklanjanjem njegovog političkog i vojnog vodstva.
"Ova situacija podsjeća na događaje iz hladnog rata u vezi s raspoređivanjem američkih projektila srednjeg dometa Pershing u Europi", rekao je Putin.
Putin je ponovio ranije upozorenje da bi Rusija mogla nastaviti proizvodnju projektila srednjeg i kraćeg dometa sposobnih za nošenje nuklearnih glava, a zatim razmotriti gdje ih rasporediti nakon što Sjedinjene Države dopreme slične projektile u Europu i Aziju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati