Prosvjeduju novinari na Markovom trgu: "Nemojte pišati i uvjeravati da pada kiša"
ODRŽAN je prosvjed koji je organiziralo Hrvatsko novinarsko društvo zbog Lexa AP. Prosvjedovalo se na Markovom trgu zbog izmjena Kaznenog zakona u koji je vlada Andreja Plenkovića ubacila novo kazneno djelo nazvano Neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje. Benčić je u saboru pozvala zastupnike da im se pridruže.
Prosvjed ste mogli pratiti ovdje
"HND zahtijeva da se zakon opasnih namjera u potpunosti odbaci"
Hrvoje Zovko se obratio skupu te poručio da traže odbacivanje spornog dijela zakona te da im neće biti teško opet prosvjedovati ako se ne odustane od toga.
HND zahtijeva da se Lex AP, zakon opasnih namjera, odnosno Članak 307.a u potpunosti odbaci. "Mi od toga ne odustajemo. Vjerujte nam, neće nam biti nikakav napor ponovno doći ovamo ako to ne učinite", poručio je.
"Ukinite taj članak ili se vidimo opet! I to u još većem broju", poručio je.
"Jučerašnja parada s izmjenama u pet do 12 nije ništa nego jeftini politički trik kojim su Plenković i vlada pokušali izbiti argument opravdanih kritika novinara i svih kojima je stalo da živimo u poštenom i pravednom društvu", rekao je Zovko.
Iako novinari ne mogu biti kažnjeni prema tom zakonu, Zovko je upozorio kako će novinari i dalje moći biti maltretirani.
"Novinari će prolaziti višemjesečno maltretiranje"
"Užasnuti smo činjenicom da nas nijednom niste demantirali kako se novinarima i novinarkama neće oduzimati mobiteli i laptopi sa svim sadržajem u njima. Do utvrđivanja što je javni interes u sudskim postupcima trajat će višemjesečno maltretiranje naših kolegica i kolega i zastrašivanje zviždača", istaknuo je.
Istovremeno, prosvjed se odvija i u Splitu, a Zovko je ocijenio kako je ponosan na činjenicu da HND ima dva prosvjeda protiv zakona kojim premijer Andrej Plenković želi u ovoj super izbornoj godini "ušutkati sve kritičke tonove koji mu ne idu u prilog".
Prosvjednicima se obratio i novinar Drago Hedl, koji je rekao da Plenkovićev zakon naziva APokalipsa, s "prva dva slova velika, kao inicijali njegovog stvarnog autora".
Hedl kaže i kako bi donošenje ovakvog zakona predstavljalo kraj istraživačkog novinarstva.
"Nemojte pišati i uvjeravati da pada kiša"
Okupljenima se obratila i predsjednica Sindikata novinara Hrvatske Maja Sever, koja je poručila da će novinari opet prosvjedovati ako to bude potrebno, jer "nismo ovce".
"Nemojte mi pišati po leđima i uvjeravati me da pada kiša", rekla je Sever.
"Trebali bi biti premijer svih građana ove zemlje. Ovo je naša zemlja. Mi plaćamo poreze. Nećete nikad biti urednik hrvatskih medija", poručio je na kraju Zovko te još jednom ponovio da je ovo zakon opasnih namjera.
"Ovo je čin državne agresije u javnom interesu"
Kazao je da je budući glavni državni odvjetnik Ivan Turudić prijetio novinarima, da je rekao da ne bi imao ništa protiv da se novinare pritvara i da novinari grintaju.
"Mi ne grintamo, mi radimo svoj posao, u javnom interesu, za razliku od vas. Ovo je čin državne agresije na javni interes, na novinare i zviždače. Nećemo nikada odustati, ovo je početak naše borbe, doći ćemo opet kad god bude trebalo", rekao je Zovko.
Kazao je da je promjena koju je Plenkovićeva vlada napravila u zadnji čas dodavanjem u zakon da ako je riječ o javnom interesu nema kaznenog djela ustupak, ali i zamka te da se zakon treba povući.
Što se mijenja u Kaznenom zakonu?
"Vlada je Hrvatskom saboru među ostalim poslala na donošenje Članak 307.a, koji glasi:
'(1) Pravosudni dužnosnik ili državni službenik u pravosudnom tijelu, policijski službenik ili dužnosnik, okrivljenik, odvjetnik, odvjetnički vježbenik, svjedok, vještak, prevoditelj ili tumač koji tijekom prethodnog kaznenog postupka koji se na temelju zakona smatra nejavnim, neovlašteno otkrije sadržaj izvidne ili dokazne radnje, s ciljem da ga učini javno dostupnim kaznit će se kaznom zatvora do 3 godine.
(2) Počinjenje, pomaganje ili poticanje kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka ne može ostvariti onaj tko obavlja novinarski posao.'
Što to znači?
To znači da će svi koji bi potencijalno mogli upozoriti na nepravilnosti u istragama kaznenih djela, na primjer na pokušaj zataškavanja koruptivnih radnji vladajućih, biti kažnjeni ako o tome obavijeste javnost, odnosno novinare.
Novinari koji objave takve informacije za to neće kazneno odgovarati, ali će se široko otvoriti vrata policiji ili DORH-u da im pretražuju mobitele, računala, e-mailove… ne bi li doznali otkud im informacija.
Koje su posljedice ovih izmjena?
Donese li se ovakav zakon, građani neće godinama dobivati informacije o kaznenim postupcima od javnog interesa kao što su dokazi da su državni dužnosnici, osobe na visokim političkim dužnostima, primjerice ministri počinili koruptivno kazneno djelo ili zloupotrebu položaja. Time će biti spriječena rasprava o ključnim pitanjima za predstojeće izbore i Hrvatska će postati deklaratorna demokracija.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati