Profesor Katoličko-bogoslovnog fakulteta smatra da je kažnjavanje nasilja nad ženama "korak unatrag"
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Screenshot
U OKVIRU kampanje desno-klerikalnih snaga u hrvatskom društvu protiv ratifikacije Istanbulske konvencije, koja je posvećena borbi protiv nasilja nad ženama, u Europskom domu je jučer održana tribina na kojoj su govorili Ladislav Ilčić, predsjednik marginalne stranke Hrast i savjetnik ministrice kulture, predsjednik još marginalnije Obiteljske stranke Mate Knezović, te teolog i bivši dekan KBF-a Tonči Matulić.
Tribina je održana pod tendencioznim nazivom “Može li Istanbulska konvencija spriječiti nasilje u obitelji i obvezuje li ona Hrvatsku na uvođenje rodne ideologije?”, a naročito je zanimljivo bilo izlaganje profsrora KBF-a Matulića koje prenose ekstremistički portali.
Matulić je, naravno, protiv Istanbulske konvencije, a svoje je protivljenje, između ostaloga, objasnio ovako: “Neprihvatljivo je da se pozivanje na načela, norme i vrijednosti zdrave humane i kršćanske etike u sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i u obitelji obeskrjepljuje i relativizira u ime vjerodostojnosti i učinkovitosti jednog pravnog dokumenta, makar to bio međunarodna konvencija. Ako čovjek kao inherentno slobodno i razumsko, to jest moralno biće, nije u stanju na osnovama razumskog i kršćanskog vrednovanja prepoznati, osuditi i suzbiti svako nasilje, pa i nasilje nad ženama i u obitelji, onda to sigurno neće biti u stanju na pravnim osnovama Istanbulska konvencija.”
Kazne za obiteljsko nasilje su "korak natrag u poboljšanju čovjekove naravi"
No, kako čovjek kršćanstvom očito nije “suzbio svako nasilje pa i nasilje nad ženama”, Matulić tvrdi da zapravo i ne treba pokušavati.
To detaljnije artikulira u nastavku svojeg izlaganja: “Za razliku od vrijednosnih zahtjeva zdrave humane i kršćanske etike, IK kao međunarodni pravni propis uključuje institute sankcija, istrage, kaznenog progona i osude, činjenica koja pokazuje da je ona važan i snažan alat u rukama svjetovnih represivnih aparata. Stoga, kad se neće milom prestati s nasiljem nad ženama i u obitelji, djelujući slobodno prema načelima i normama zdrave humane i kršćanske etike, onda će se morati prestati silom, to jest strahom od progona i kaznenih sankcija. Je li to korak naprijed u poboljšanju čovjekove naravi ili korak unatrag? U svjetlu kršćanske etike jednoznačno je to korak unatrag, jer kršćanin nije primio duha robovanja da bi se bojao, nego Duha posinstva da bi slobodno i radosno živio i djelovao snagom darovane slobode djeteta Božjega (usp. Rim 8,15).”
Istanbulska konvencija je "utopijsko rješenje"
Istanbulska konvencija je "utopijsko rješenje"
Za bivšeg dekana KBF-a i navodno uglednog katoličkog intelektualca Matulića zakonsko je kažnjavanje nasilja nad ženama “korak unatrag”! Matulić zapravo kao jedinu obranu žena od nasilja nudi “kršćansku etiku”. Čini se da ona, unatoč dva i pol desetljeća vjeronauka u školama, nije baš uhvatila korijena u hrvatskom društvu s 86 posto deklariranih katolika, s obzirom na to da policijske statistike pokazuju da u Hrvatskoj muškarac u prosjeku svaka dva tjedna ubije ženu.
Matulić je još izjavio da Istanbulska konvencija nudi "utopijska rješenja", jer "čovjekova narav trajno ostaje sklona zlu i nasilju". Teolog zaključuje da je, "pojednostavljeno rečeno, borba protiv nasilja nad ženama i u obitelji borba s vjetrenjačama", te na kraju zaključuje da njegova "kršćanska savjest ne može ostati ravnodušna spram pokušaja nametanja iskrivljenoga poimanja čovjeka, makar bio povezan s prihvatljivom svrhom sprječavanja i suzbijanja nasilja nad ženama i u obitelji".
Zanimljivo, Matulić na KBF-u predaje Osnovnu moralnu teologiju i Bioetiku, spolni i ženidbeni moral.
Zanimljivo, Matulić na KBF-u predaje Osnovnu moralnu teologiju i Bioetiku, spolni i ženidbeni moral.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati