Predsjednik Amerike osobno duguje stotine milijuna dolara. Kome?
EKSPLOZIVNO otkriće New York Timesa o poreznim prijavama američkog predsjednika Donalda Trumpa otkrilo je da je u posljednjih 15 godina platio ili nikakav ili skandalozno maleni iznos saveznog poreza na dohodak, prvenstveno zahvaljujući gubicima koje je prijavljivao.
No druga informacija privukla je mnogo manje pozornosti, a u određenom je smislu jednako alarmantna. Trump je osobno zajamčio vraćanje kredita koje su njegove tvrtke podigle, u ukupnom iznosu od 421 milijuna dolara.
>>New York Times: Trump nije platio porez na dohodak za 10 od zadnjih 15 godina
A ti krediti uglavnom dolaze na naplatu u iduće četiri godine. To pak za sobom povlači više pitanja: je li Trump u sukobu interesa zbog svojih dugova? Je li pod utjecajem svojih kreditora? Hoće li njegovi kreditori izazvati njegov bankrot, čak i ako pobijedi na izborima i ostane predsjednik SAD-a?
Da aktualni predsjednik SAD-a doživi osobni bankrot nije samo situacija bez presedana već je dosad bila i gotovo nezamisliva. No i mnoge druge stvari bile su nezamislive prije Trumpove ere.
"Bilo bi zaista dobro znati kome predsjednik SAD-a, vrhovni zapovjednik, duguje novac"
No ključno pitanje je - kome Trump duguje stotine milijuna dolara?
To je pitanje, inače, na potpredsjedničkoj debati postavila i kandidatkinja za potpredsjednicu Joea Bidena Kamala Harris.
"Sada znamo da je Donald Trump u dugu od 400 milijuna dolara. I samo da bude jasno, kad kažemo da je netko u dugu, onda to znači da duguje nekome. A bilo bi zaista dobro znati kome predsjednik SAD-a, vrhovni zapovjednik, duguje novac, jer američki narod ima pravo znati što utječe na predsjedničke odluke i donosi li te odluke u najboljem interesu naroda ili u vlastitom interesu", poručila je Harris.
>>Održana debata Pencea i Harris, analitičar: Najvažnija potpredsjednička debata ikad
Glavni vjerovnici: Deutsche Bank i Ladder Capital
Kako piše portal Vox, taj je podatak ustvari poznat već dulje vrijeme. Glavni Trumpovi vjerovnici su Deutsche Bank i Ladder Capital. Trump je to otkrio u svojim financijskim izvješćima kad se prvi put kandidirao 2016. Trumpovi krediti kod Deutsche Banka vezani su uz njegove nekretnine, bilo kao hipoteke na njih ili kao zajmovi za razvoj nekretnine.
Naime, Trump duguje 160 milijuna dolara kredita Deutsche Banku koji je podigao za razvoj svog hotela u Washingtonu te još 125 milijuna Deutsche Banku za hipoteku na golf-resort Doral u Miamiju.
Drugi najveći Trumpov vjerovnik, bar od onih za koje znamo, Ladder Capital, posudio mu je 100 milijuna dolara preko hipoteke za Trump Tower u New Yorku - a taj kredit dolazi na naplatu 2022., kao i kredit od još jedne Trumpove nekretnine, 4 Wall Street, u vrijednosti od 50 milijuna dolara.
Zašto su Trumpu posudili stotine milijuna dolara kad ni ranije nije vraćao kredite?
No nameće se pitanje zašto su Deutsche Bank i Ladder Capital pozajmili Trumpu tolike iznose, s obzirom na njegovu dobro dokumentiranu povijest nevraćanja kredita i čak šest bankrota koje su njegove tvrtke pokrenule: posljednji put 2009. za njegov Trump Entertainment Resorts, a prije toga 2004. za Trump Hotels and Casinos Resorts, 1992. za Plaza Hotel u New Yorku i dva kazina u Atlantic Cityju te za Trump’s Taj Mahal 1991.
Trump ima dugu i prilično problematičnu povijest s Deutsche Bankom od 1998. do danas. Kako je New York Times i lani pisao, Trump je imao sljedeći modus operandi: podigao bi veliki kredit kod jedne podružnice Deutsche Banka i onda bi, kad ga ne bi mogao plaćati, otišao u drugu podružnicu iste banke i tražio novi kredit. Tražio je kredit i usred svoje predizborne kampanje 2016., ali njemačka banka ga je taj put odbila.
>>FinCEN Files razotkrio Deutsche Bank kao praonicu novca za kartele, oligarhe i mafiju
A Deutsche Bank se i sam našao usred novog financijskog skandala objavom tzv. FinCEN Filesa krajem prošlog mjeseca, u kojima je otkriveno da su mafijaški bosovi, financijeri terorizma i narkokarteli preko njega oprali 10 milijardi dolara. No to je samo djelić od ukupno 1,3 bilijuna dolara sumnjivih novčanih transakcija obavljenih preko Deutsche Banka, prema FinCEN Filesima.
Trump je potrošio 400 milijuna dolara gotovine na kupnju nekretnina - odakle mu novac?
Uz navedene kredite, Trump je od 2006. do 2014. potrošio više od 400 milijuna dolara u gotovini na kupnju ili razvijanje različitih nekretnina. Neki američki novinari stoga odavno postavljaju pitanje - odakle Trumpu ovih 400 milijuna dolara i ima li, uz službene kredite, i druge izvore financija koje nije otkrio. Drugim riječima, duguje ozbiljan novac nepoznatim pojedincima, entitetima ili državama.
Sumnju dodatno produbljuje činjenica da Trump ranije nije plaćao nekretnine gotovinom, već je za njih redovito podizao kredite. A onda je, primjerice, kupio i renovirao golf-klub u Turnberryju u Škotskoj za preko 200 milijuna dolara. U gotovini.
"Portfelj Trumpove imovine ne sugerira da bi imao toliko novca da može ležerno potrošiti nekoliko stotina milijuna dolara kad mu se prohtije. Jednostavno, nema dovoljno novca koji dolazi u Trumpove poznate biznise da bi pokrio golemi iznos koji je potrošio na Turnberry", pisao je novinar lista New Yorker Adam Davidson na tu temu 2018.
Deutsche Bank se navodno zbog svojih golemih kredita koje je dao Trumpu našao i pod istragom specijalnog tužitelja Roberta Muellera, koji je istraživao rusko miješanje u američke izbore u Trumpovu korist i mogućnost da je Trumpov stožer izravno surađivao s Rusima, za što na kraju nije pronašao dovoljno dokaza.
A onda je krajem prošle godine bivši dužnosnik Deutsche Banka Thomas Bowers počinio samoubojstvo vješanjem u svom domu u Malibuu.
Prema pisanju LA magazina, Bowers (55) je bio voditelj američkog odjela Deutsche Banka koji je odobrio zajmove Trumpu na prijedlog Rosemary T. Vrablic, direktorice Deutsche Banka, koja je postala Trumpova privatna bankarica 2010. godine. Između ostalih, Bowers je odobrio zajam Trumpu u iznosu većem od 100 milijuna dolara za kupnju golf-resorta u Miamiju, i to nakon što su Trump i Deutsche Bank imali spor oko lošeg kredita u Chicagu.
Inače, novinar Forbesa Dan Alexander analizom je došao do zaključka da Trumpovo posrnulo poslovno carstvo ima najmanje milijardu dolara dugova.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati