Pravosuđe pred kolapsom, HEP u ratu s vladom, a Plenković se pravi glup
VIŠE od 40 dana traje štrajk oko 7 tisuća pravosudnih službenika, što je pravosuđe, kako je više puta javno naglasio šef Vrhovnog suda Radovan Dobronić, dovelo pred potpuni slom.
>> Plenković napao šefa Vrhovnog suda, kaže da laže: Njegovo ponašanje nije normalno
S druge strane, ministar gospodarstva Davor Filipović je između travnja i lipnja ove godine bio pred svjedocima tri puta usmeno upozoren da hrvatskom tržištu prijeti pojava viškova plina na tržištu koji će se prodavati ispod tržišne cijene, što se na kraju i dogodilo.
>> Plenković: Ne vidim potrebu za izvanrednom sjednicom sabora. Neka Milanović odluči
Na dvije ogromne krize šef hrvatske vlade Andrej Plenković već danima se doslovno smije pred novinarima i odmahuje rukom na svaki konkretan upit. Na pitanja o velikoj plinskoj aferi već tri tjedna izbjegava reći bilo kakve detalje ili sud te samo kaže da i dalje "slaže mozaik" jer "tema je kompleksna". I dalje tvrdi da to "nije afera".
Dok Plenković slaže mozaik, bjesni rat HEP-a i vlade
Nije posebno rječit ni kada ga pitaju o konkretnim posljedicama štrajka u pravosuđu. Umjesto pojašnjenja sukoba štrajkača i vlade kao pregovarača, jučer je pred novinarima napao šefa Vrhovnog suda na osobnoj razini, kazavši da se sudac Dobronić ne ponaša normalno. No, krenimo redom.
Velika plinska afera u ovom tjednu pretvorila se u otvoreni rat između Ministarstva gospodarstva i uprave HEP-a. Tjednik Nacional objavio je da je član uprave HEP-a Petar Sprčić kod javnog bilježnika ovjerio izjavu u kojoj navodi da je izravno upozorio Filipovića na problem i to prvi put 29. ožujka u 9 sati u Ministarstvu gospodarstva, na sjednici Kriznog tima, o čemu Filipović sada izbjegava sastaviti službeni zapisnik, te da mu je to ponovio još dvaput.
>> Otvoreni rat HEP-a i vlade. Filipović kaže da HEP laže
Objavili su i detalje navodnog sastanka u vladi nakon izbijanja velike plinske afere na kojem su bili premijer Plenković, ministar Filipović, predsjednik uprave HEP-a Frane Barbarić i njihovi bliski suradnici iz HEP-a i vlade.
"Barbarić je napao Filipovića nazvavši ga lažljivim smećem. Potom ga je opsovao. Rekao mu je doslovno da će mu jebati mater", stajalo je u tom izvještaju Nacionala. Nakon tog članka reagiralo je i Ministarstvo gospodarstva.
Plenković odmahuje rukom: Tema je kompleksna
"Na Glavnoj skupštini HEP-a, održanoj 9. lipnja 2023., g. Petar Sprčić nije upozorio ministra Filipovića da se viškovi plina koji je HEP kupovao od INA-e odlažu u plinovodni sustav i prodaju po netržišnim cijenama", stajalo je u dijelu reagiranja.
Zanimljivo je kako se nakon svega javio i HEP, no oni su samo odbacili svaku mogućnost da je šef Uprave HEP-a Barbarić koristio vulgarni jezik, ne ulazeći u navodna upozorenja o viškovima plina koja su, na kraju, dovela do milijunskih gubitaka.
Kako je na to sve reagirao Plenković? Nikako! Naime, Plenković se već tri tjedna odbija očitovati o ovoj aferi.
"Kad potpuno sagledamo sve činjenice, onda ćemo donositi odluke", rekao je Plenković početkom srpnja uz dodatak da Hrvatsku ne trese nikakva afera. Iako je jasno kako bjesni rat između državnog HEP-a i Ministarstva zbog milijunskih gubitaka, u koji je uključena i USKOK- Plenković je jučer pred novinarima odmahnuo rukom, te veliku plinsku aferu opisao kao "kompleksnu temu", dodavši da te da i dalje "slaže mozaik".
Slom pravosuđa
"Uzimamo određeno vrijeme da zaista ispitamo sve do kraja, to je ono što je ključno", rekao je Plenković jučer pred novinarima ponovno izbjegavši odgovore na konkretna pitanja o velikoj plinskoj aferi.
>> Šef Vrhovnog suda oštro napao vladu: "Ovo je katastrofa. Slijedi potpuni kolaps"
No ta golea afera nije jedina kriza za koju Plenković nema odgovora te radije šuti. Tu je i štrajk pravosudnih djelatnika koji traje više od 40 dana te je doveo do "sloma pravosuđa", barem po ocjeni šefa Vrhovnog suda.
''Mi kao sudska uprava smatramo da ovo stanje više nije održivo i da, ako do kraja ovog tjedna vlada i sindikati ne postignu dogovor, više sudske uprave ne mogu snositi odgovornost za posljedice ovog stanja'', kazao je početkom ovog tjedna šef Vrhovnog suda Dobronić.
Premijer i prvi čovjek pravosuđa - ne razgovaraju
Naime, prvi čovjek Vrhovnog suda napao je vladu kako njezina uvjeravanja o kontinuiranom povećanju plaća jednostavno ne stoje.
"Krajnji učinak je taj da sudski službenici, namještenici i savjetnici rade za plaće od kojih jedva mogu preživjeti. De facto su postali socijalni slučajevi'', rekao je Dobronić otkrivši da Plenković ni ne želi razgovarati s njim još od sudačkog "bijelog štrajka".
''Mi ne želimo zaoštravati ovu situaciju, ali ovo je već sada došlo u fazu iracionalnog i mi ćemo morati učiniti što možemo. Mi više nemamo normalne načine funkcioniranja", rekao je Dobronić. Kako je na ove optužbe reagirao Plenković? Slično kao i u javnim raspravama s predsjednikom Zoranom Milanovićem
Glava u pijesku
"Predsjednik Vrhovnog suda, sukladno našem zakonskom okviru, nije ni političar, ni dio izvršne vlasti ni sindikalni povjerenik. To su tri stvari koje se nekako mogu iščitati iz njegovih nastupa koji idu preko onoga što bi bila skrb o funkcioniranju cijeloga sudstva i to po mom sudu nije dobro", rekao je Plenković jučer pred novinarima dodavši da ponašanje suca Dobronića nije normalno.
Napomenimo na kraju da je Plenković ustrajan da se u obje ove velike krize do kraja pravi mutav. Tako je još jednom odbio mogućnost za izvanrednom sjednicom Hrvatskog sabora koja bi raspravljala o ove dvije teme.
"Ne vidim da bi se tu nešto posebno novoga ili drugoga uspjelo saznati na nekoj plenarnoj raspravi", rekao je Plenković. No, problem je što, barem kada je riječ o vladi i odgovornosti čelnih Plenkovićevih ljudi, uključujući i njega samog, u dvije ključne krize nismo zapravo čuli ništa konkretno.
Za golemu plinsku aferu i dalje nitko nije odgovarao, a štrajku pravosudnih službenika ne nazire se kraj.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati