Povijesni pothvat Indije. Letjelica slijeće na Mjesec, snimila zapanjujuće snimke
INDIJSKA svemirska letjelica Chandrayaan-3 leti prema površini Mjeseca prije povijesnog pokušaja slijetanja i usput snima zapanjujuće slike. Letjelica bi trebala započeti spuštanje prema površini Mjeseca danas oko 14.15 po hrvatskom vremenu. Ako uspije, Indija će biti prva svemirska sila koja će izvesti meko slijetanje na južni pol jedinog Zemljina prirodnog satelita.
Ako bude uspješna, ova će misija označiti prvo kontrolirano slijetanje indijske svemirske letjelice na Mjesečevu površinu i učiniti Indiju četvrtom zemljom kojoj je ikada za rukom pošao takav pothvat. Trenutno su Sjedinjene Države, Kina i bivši Sovjetski Savez jedine nacije koje su izvele kontrolirano slijetanje svemirskih letjelica na Mjesec.
Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO) je jučer objavila niz fotografija i snimaka snimljenih kamerama na letjelici. Jedan pogled na Mjesec iz ptičje perspektive snimljen je sa 70 kilometara iznad Mjesečeve površine. Još jedna slika, snimljena 20. kolovoza, nudi krupni plan Mjesečevog prašnjavog sivog terena.
Chandrayaan, što znači "mjesečevo vozilo" na sanskrtu, lansiran je iz svemirskog centra Satish Dhawan u Sriharikoti u južnoj indijskoj državi Andhra Pradesh 14. srpnja. Svemirska letjelica polako se približava površini Mjeseca. Ova misija označava drugi pokušaj Indije da izvrši kontrolirano slijetanje na Mjesec. Prvi pokušaj, 2019. s Chandrayaan-2, završio je rušenjem letjelice na Mjesečevu površinu zbog problema sa softverom i poteškoća s kočenjem pri spuštanju.
Ljudi se mole u hramovima
Indijska javnost grozničavo iščekuje slijetanje, a u medijima se odbrojava vrijeme do slijetanja. Molitve su održane u hramovima, džamijama i crkvama u zemlji, a školarci su mahali indijskom trobojnicom dok su čekali projekcije slijetanja uživo.
Premijer Narendra Modi promatrat će slijetanje iz Južne Afrike, gdje sudjeluje na summitu BRICS-a koji je u tijeku, izvijestili su mediji. Neravan teren otežava slijetanje na južni pol, a prvo slijetanje bilo bi povijesno. Vodeni led u regiji mogao bi opskrbljivati gorivom, kisikom i pitkom vodom za buduće misije.
Ruska letjelica se razbila o površinu Mjeseca
Podsjetimo, ruska letjelica Luna-25 se 20. kolovoza razbila o površinu Mjeseca te je izgubljena. "Prema preliminarnim kalkulacijama Luna-25 se prebacila na nepredviđenu orbitu te se sudarila s površinom Mjeseca", objavio je Roskosmos koji je dan prije prijavio "abnormalnu" situaciju na letjelici nakon što je sa Zemlje poslan signal koji je trebao pokrenuti proces pripreme letjelice za slijetanje na površinu Mjeseca.
Neuspjeh prestižne misije naglašava zalaz Rusije kao svemirske sile od hladnog rata kada je Moskva lansirala prvi satelit u svemir, Sputnik 1, a sovjetski kozmonaut Jurij Gagarin je postao prvi čovjek u svemiru. Rusija nije započinjala lunarne misije od Lune-24 1976. godine kada je Leonid Brežnjev vladao Kremljom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati