Potvrđeno: Golfska struja definitivno slabi
GOLFSKA struja doista slabi, potvrdila je nova studija. Što nije baš dobra vijest. Naime, kada se Golfska struja mijenja, mijenja se i klima jer se radi o jednom od najvećih vremenskih sustava na našem planetu.
Znanstvenici s Oceanografskog instituta Woods Hole i Sveučilišta Miami u SAD-u analizirali su četiri desetljeća podatke iz Floridskog prolaza i otkrili da se prijenos Golfske struje u proteklih 40 godina smanjio za oko 4 posto. Kažu da se radi o prvom uvjerljivom, nedvosmislenom dokazu slabljenja struje. Dodaju kako postoji 99-postotna vjerojatnost da ovo slabljenje nije slučajan, odnosno prirodan događaj.
"Ovo je najsnažniji dokaz koji imamo o slabljenju ove klimatski relevantne oceanske struje. Mada je ovo definitivna potvrda slabljenja fenomena, za sada ne možemo reći u kojoj je mjeri to povezano s klimatskim promjenama", rekao je oceanograf Chris Piecuch iz Oceanografskog instituta Woods Hole.
"Golfska struja je vitalna arterija cirkulacije oceana"
Floridski prolaz je dobar predstavnik učinaka Golfske struje, koja kreće iz Meksičkog zaljeva, prolazi oko Floride i uz istočnu obalu SAD-a, a zatim ide preko Atlantskog oceana. Struja sa sobom nosi topliju vodu, što utječe na temperature, oborine, razinu mora, aktivnost uragana i još mnogo drugih faktora. Također prenosi hranjive tvari preko oceana, uključujući ugljik.
Mada je sada jasno da Golfska struja slabi i da je vrlo vjerojatno uzrok tome globalno zatopljenje, ipak ne znamo što nas točno čeka. "Golfska struja je vitalna arterija cirkulacije oceana te su posljedice njezinog slabljenja globalne", rekla je oceanografkinja Lisa Beal sa Sveučilišta Miami, a prenosi Science Alert.
Golfska struja je dio jednog većeg strujanja, AMOC-a (Atlantic Meridional Overturning Circulation) odnosno Atlantske meridionalne obrtne cirkulacije. Ona transportira vodene mase preko Atlantika, a jednim svojim dijelom Europi donosi toplinu i umjereno vrijeme. Ako bi ta struja kolabirala, moglo bi se dogoditi da se temperature, i to ne samo u Europi, znatno promijene. A moguća je i češća pojava ekstremnih vremenskih događaja.
Moguća znatna promjena klime?
Slike vječne zime, koje su poznate i iz Hollywooda, ipak nisu baš posve točan scenarij u slučaju da AMOC u potpunosti oslabi. U slučaju da ta struja kolabira, posljedice za stanovnike srednje Europe vjerojatno uopće ne bi bile toliko velike. Temperature bi se najvjerojatnije promijenile za nekoliko stupnjeva. Na sjeveru Europe bi ipak moglo biti hladnije, i to znatno, piše Deutsche Welle.
Osim toga, znatno bi se promijenila klima u drugim predjelima svijeta. Na primjer, tropska kišna zona bi se "pomaknula" nešto južnije. U saharskoj zoni bi zbog toga zavladala još veća suša. A u predjelima južnije od nje ubuduće bi mogle padati znatno veće količine kiše.
Istraživanje Robust Weakening of the Gulf Stream During the Past Four Decades Observed in the Florida Straits objavljeno je u časopisu Geophysical Research Letters.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati