Potomci iseljenika za državljanstvo neće trebati znati ni slova hrvatskog jezika
VLADA je u javnu raspravu uputila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o hrvatskom državljanstvu. Po onome što se može vidjeti na stranici e-Savjetovanja, dobivanje državljanstva za potomke hrvatskih iseljenika bit će znatno olakšano.
"Povodom inicijative predsjednika Vlade Republike Hrvatske radi afirmacije hrvatskog iseljeništva, donesena je Odluka o osnivanju Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu, sa čime je upoznat i Savjet Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske", stoji u uvodu prijedloga.
Cilj je, tvrde u vladi, "pomoći u rješavanju demografskih pitanja kroz olakšan postupak dobivanja državljanstva za pripadnike hrvatskog naroda u inozemstvu te hrvatskih iseljenika".
"U odredbama koje se odnose na stjecanje hrvatskog državljanstva podrijetlom, djeteta rođenog u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njegova rođenja hrvatski državljanin, Prijedlogom Zakona povećava se dobna granica za prijavu u evidenciju hrvatskih državljana do navršene 21. godine života osobe, kako bi joj se dala mogućnost da sama podnese prijavu za svoj upis u knjigu državljana ukoliko su njezini roditelji navedeno propustili učiniti do njezine punoljetnosti.
Normirana je i mogućnost stjecanja hrvatskog državljanstva podrijetlom, za punoljetne osobe, rođene nakon 8. listopada 1991. godine", stoji u nacrtu.
Neće trebati znati nijednu rečenicu na hrvatskom jeziku
No posebno je zanimljiva odredba da se izostavlja generacijsko ograničenje za stjecanje hrvatskog državljanstva za potomke iseljenika u ravnoj liniji i njihove bračne drugove. Nadalje, oni neće trebati poznavati hrvatski jezik, kulturu i društveno uređenje.
"Izostavlja se generacijsko ograničenje za stjecanje hrvatskog državljanstva za potomke iseljenika u ravnoj liniji i njihove bračne drugove. Ista se kategorija stranaca oslobađa obveze udovoljavanja pretpostavci poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma, hrvatske kulture i društvenog uređenja. Dodatno se precizira pojam iseljenika iz Republike Hrvatske na način da se propisuje da se iseljenikom smatra osoba koja je iz Republike Hrvatske iselila prije 8. listopada 1991. godine", stoji u prijedlogu novog zakona.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati