Posjetili smo općinu uhićenog Zulima: "Ovdje je sve još od vremena Austro-Ugarske"
JEDNOM ne tako davno, iza sedam mora, sedam gora i sedam Kaštela, Uskok je došao po HDZ-ovog načelnika i strpao ga iza rešetaka.
Iako je nizao afere, 28 godina Vinko Zulim bio je vladar Općine Seget. Na dan njegova uhićenja, uz nezapamćeno slavlje, okupio se narod i Donjeg i Gornjeg Segeta, zaseoka Bristivice, Prapatnice i Ljubitovice. Gorjele su bengalke i trubila vozila u kolonama. Plesalo se i pjevalo do jutra.
Načelnik je 15 dana u pritvoru, mještani slavili uhićenje
Zulim je optužen da je na hranu i piće po omiljenim mu restoranima potrošio najmanje 425.665 kuna svojih mještana u samo dvije godine. Seget smo posjetili na 15. dan Zulimove odsutnosti. Točno je na pola puta da izađe jer mu je određen jednomjesečni istražni pritvor.
Mještani se pitaju što li ondje jede načelnik? Kako li mu padaju obroci u zatvorskoj menzi, čovjeku koji je uspio potrošiti na reprezentaciju više od čitavog Grada Splita i nedostaju li mu Frankie i Barba Boro? Restorani u kojima je ispisano najviše računa sezonskog su karaktera. Na vratima kod Frankieja piše da je u tijeku godišnji odmor.
POGLEDAJTE VIDEO: Seget 15 dana od uhićenja Zulima
>> Uhićen Vinko Zulim, moćni HDZ-ovac poznat po žderanju i prijetnjama
>> USKOK objavio za što sve tereti HDZ-ovca poznatog po žderanju. Aferu otkrio Matijanić
Indexov novinar Vladimir Matijanić otkrio je još 2019. godine da je Zulim dnevno katkad trošio više tisuća kuna na žderanje, a najveći iznos zabilježen je 13. ožujka te godine kada je HDZ-ov načelnik, prema službenim podacima Općine Seget, na reprezentaciju u restoranima spiskao 6952 kune. Da, u jednom danu.
Ali nismo samo zbog toga došli u Seget. Navratili smo zapravo posjetiti kineziologa Antu Baradu, vijećnika nezavisne liste "Vrime je", koja uporno sve Zulimove zulume prijavljuje institucijama.
>> Prijete mu zbog prijave proždrljivog HDZ-ovca Zulima: "Vinko če te koštat glave"
Pred vijećnikovom kućom osvanuo je krajnje nepismen natpis "Barada komunjaro Vinko če te koštat glave". Oko istrenirano za desničarske žvrljotine primijetit će da su slova "t" u ovom uratku zapravo križevi. Barada je slučaj prijavio policiji. A onda smo se našli i s njegovim prijateljem te također zaštitnim licem nezavisne liste, violinistom Lukom Jadrićem.
Luka i Ante, naši turistički vodiči, poveli su nas u obilazak Segeta bez Zulima.
Zulim je volio općinski novac trošiti u restoranima Frankie i Barba Boro
Počeli smo od Šetnice Vice Zulima Virulice. Luka nam je ispričao zanimljivu povijest imena ulice.
"Šetnica Vice Zulima Virulice nazvana je po djedu Vinka Zulima. Javna je tajna da je u Drugom svjetskom ratu surađivao s talijanašima. Uvijek govorim da povijest treba pustiti sa strane, ali ovo je baš kvislinška šetnica. Mi iz nezavisne liste smo na sjednici Općinskog vijeća predložili da se nazove šetnicom doktora Franje Tuđmana, ali HDZ-ovci su taj prijedlog jednoglasno odbili", objašnjava violinist Jadrić.
Ova je šetnica nazvana po Zulimovu djedu, HDZ odbio da se nazove po Tuđmanu
Na to njegov stranački kolega Barada dodaje: "Pazi, HDZ odbija da se šetnica nazove po utemeljitelju njihove stranke i po utemeljitelju hrvatske države. To je presedan." Luka će na to da je svih osam vijećnika HDZ-a glasalo tako. Odbilo da se šetnica nazove po Tuđmanu!
Kako je krenulo, uhićeni bivši načelnik Vinko Zulim sada je najpoznatiji stanovnik Segeta. Pitamo ih misle li da je vrijeme da se nakon svih afera nešto nazove baš po njemu.
"Dali smo prijedlog da dobije nagradu za životno djelo", odgovara Barada.
Mislite nagradu za životno jelo?
"Možda pojede i to... Ali lako za uhićenje zbog troškova hrane i pića, ne smijemo zaboraviti da smo poslali više od 1500 pitanja na koje nikada nismo dobili odgovor i vjerojatno nećemo. Reprezentacija je samo vrh sante leda", kaže Luka.
Hodajući šetnicom nadaleko poznatog i zasigurno zaslužnog Vice Zulima Virulice, razmišljali smo što je sve njegov 68-godišnji unuk mogao pojesti u par skromnih restorana priobalnog mjestašca, pogotovo izvan sezone, da nalupa skoro pola milijuna kuna troška. Na to nam Ante Barada govori da i sadašnji načelnik, Zulimov čovjek Ivo Sorić (HDZ) ima velik apetit.
Općina je i prošli mjesec u jednom danu potrošila 12.995 kuna za hranu i piće
Na portalu i-transparentnost vidi se da je Općina u samo jednom danu, 31. listopada ove godine, potrošila 12.995 kuna na hranu, od čega u fast foodu 4223 kune. Koliko je to pizzeta i toplih sendviča! Izgleda da novi načelnik jede Zulimovim stopama.
Naši vodiči smatraju da bi, bude li se sve razvijalo kako treba, u Segetu moglo doći do još uhićenja.
"Nemoguće je da sadašnji načelnik nije umiješan u ono što je radio Zulim. Očekujemo još uhićenja. Sorić je bio pročelnik od 1996. godine, a Zulim načelnik od 1993. godine. Svi znamo da je načelnik i dalje, čak i iz pritvora", zaključuje Barada.
Šetnicom Djeda uhićenog HDZ-ovca, ususret nam se voze dva biciklista. Čovjek u prsluku i šilterici s logom Hajduka baš ne voli Zulima. Ali na spomen davanja izjave, stajanja pred objektiv i mikrofon, sam đavo mu daje brzinu eskivaže. Prije nego što smo se okrenuli prema drugom biciklistu, ovom koji je ostao u prašini, hajdukovac je već otpedalirao kilometar dalje, ka plovilima prepunoj Marini Baotić, dobacujući: "Ništa od mene, ništa."
"Pokojna baba je govorila da je bilo bolje za Austro-Ugarske nego za Zulima!"
Brata po sportu ostavio nam je na milost i nemilost. A Josip Špika počeo je pričati i prije nego što smo stigli upaliti kameru.
"...oni sad rade kanalizaciju, pa pogledajte vi na šta ovo mjesto sliči, pođite tamo prema Medenoj, snimite, jeste li vidjeli one rupe na rivi, jeste li prošli kroz selo?", zanimalo ga je. Odgovaramo da jesmo i da smo iskreno šokirani. Biciklist Špika nastavlja.
"Otkad je Zulim na vlasti, on se nije takao sela! Prije izbora nešto po Zagori asfaltira i to je sve. A jeste li vidjeli rupe na mulu? Ovo je sve od Austro-Ugarske! Ma moja pokojna baba je govorila da je bilo čak i bolje za vrime Austro-Ugarske, nego za Zulima! A ovo sve šta su plaže uređene, to su sve privatnici radili", dodaje u hipu i bez udaha stanovnik Segeta.
Pitamo je li ga iznenadilo što je Zulim pritvoren. Umire od smijeha.
"Ma neee... Koliko afera, čudo je da je tek sad u zatvoru!" odvratio je Špika.
Teško ćete povjerovati, ali ovaj čovjek uopće nije bio na proslavi uhićenja.
Mještani su bili zadovoljni feštom povodom uhićenja svog načelnika
"A bija bi da san zna! Pogotovo u bakljadi. Mještani su bili zadovoljni proslavom, ko neće bit zadovoljan! I oni šta glasaju za Zulima, glasaju samo iz interesa. Svi pričaju protiv njega, a kad dođu izbori, iz ovog interesa, iz onog interesa... A eto. Nadamo se da će ić na bolje", zaključuje Špika optimistično.
Još dok nas je držao val sreće što smo uspjeli pronaći jednog hrabrog mještanina koji se usudio stati pred kamere, bez obzira na prijetnje i strah od gubitka koncesija, Špika nam je objašnjavao da je baš on na zadnjim izborima bio SDP-ov kandidat za načelnika i natjecao se protiv Zulima.
Na jedinom stolu na kojem se u sumrak prodavala riba nalazi se vaga starija i od Zulimove političke karijere. Ispod je umiljata siva ulična mačka i žica trlje. Prodavačica ima pune ruke posla, ali joj svejedno dobaci koju. Još dišu komarče. Joj, da ih Zulim vidi!
Tu je i pokoja škarpina, a prozirne male kozice im puze po sluzavim ljuskama. Mještani su nezadovoljni jer nema girica, ali i ovo što ima dobro ide.
Prastari centar Segeta, kamene kućice u kojima se odvija život i zvonik pod kojim starci sjede i komentiraju prolaznike i dnevna zbivanja, nije uspjela uništiti nijedna vlast.
Da je barem sa slike gumicom prebrisati sav moderni komunalni nered, popucali asfalt i nikad dovršene višekatnice za koje se zapitate 'koja budala je izdala ovu građevinsku dozvolu'. A da ne spominjemo cement godinama nabacivan u more koji glumi ponton i na njemu zahrđali fotostup.
>>Država spiskala milijune na selfie stupove HDZ-ovca. Sad su uklonjeni
Barada sumnja u legalnost nasipanja svog tog građevinskog materijala na pomorsko dobro. Luka više priča o samom fotostupu. Ma sjećate se tog izuma mladog HDZ-ovca, koji se jedno vrijeme prodavao HDZ-ovim gradovima i općinama, a onda ga se, kao i svaku aferu, prestalo spominjati. To je onaj stup koji pravi fotografije puno lošije kvalitete od mobitela, a plaća ga se masno, i to iz proračuna.
Fotostup ne radi, a mjesečno održavanje košta oko 1500 kuna
"Među rijetkim računima koje smo uspjeli dobiti nakon povlačenja institucija za rukav su oni za fotostup. Na održavanje u četiri mjeseca za njega ode 6250 kuna, odnosno 1250 kuna mjesečno bez PDV-a. Platili smo dva fotostupa 130.000 kuna i oni sad ne rade. Njihov izgled dovoljno govori koliko se održavaju. Ne funkcioniraju. Radili smo akciju prikupljanja smeća, nismo ga odnijeli jer bi nam ispisali kaznu da smo bacili nešto što je Općina kupila", govori nam Luka dok snimamo narančastu hrđu oko kamere, podignute slojeve boje i crvenkasti trag koji je stup pustio po onom nasipu.
Luka kaže da je fotostup bastion HDZ-a i da gdje god on ponosno stoji, to znači da je ondje njihova utvrda.
Ovo je zgrada Općine Seget:
A segetska utvrda HDZ-a, Zulimova prijestolnica, tek je posebna priča.
Razbijena autobusna stanica iz koje se probija grmlje, uništen pločnik, neodržavan spomenik, podivljalo zelenilo...
Teško je povjerovati da se ovo nalazi u centru turističkog mjesta, i to onog okrenutog nautičkom turizmu koje ubire nemale prihode svake sezone. Ispred antifašističkog spomenika ovo ljeto održan je mirni prosvjed jer ga je bio zatrpan građevinskim materijalom i još je na njega bio stavljen reklamni pano.
U blizini je automobil nezavisne liste "Vrime je" na čije prozore Ante i Luka lijepe novinske članke o Zulimovim aferama, tako da ih vidi tko god pođe u zgradu općine. Članci su toliko stari da su izblijedjeli. Svakako ukazuju da je odavno bilo vrijeme da Uskok navrati u Seget, ali bolje ikad nego nikad. Jer mnogo je ovakvih općina diljem Hrvatske, ali malo je upornih mještana koji ne mare za vlastite sitne interese i ne mogu se kupiti koncesijama ni zastrašiti nepismenim žvrljotinama.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati