Poreznici bez milosti, napojnice postale "omče oko vrata" ugostitelja: "Neevidentiranog novca u blagajni ne smije biti!"
Foto: Jure Mišković/Cropix
IZ MINISTARSTVA FINANCIJA, odnosno Porezne uprave, još su se jednom oglasili o fiskalizaciji i mahnitom zatvaranju objekata te poručili: "Neevidentiranog novca u blagajni ne smije biti!". Povod za najnovije očitovanje je zatvaranje zadarskog kafića "Macho" čija vlasnica kaže kako je kafić zapečaćen zbog 128 kuna napojnice!
Dok ministar financija Slavko Linić čvrsto čuva leđa poreznicima, ma kojim se oni metodama "provođenja zakona" služili, iz Porezne uprave i dalje igraju na kartu društvene osviještenosti građana i trude ih se nagovoriti na "cinkanje" drugih: "Netko bi Vaš novac, namijenjen za vrtiće, bolnice i škole mogao staviti u svoj džep!". Ironije li, upravo kao taj "netko" godinama se ponašaju oni koji su na vlasti.
"Ukoliko se u blagajni zatekne bilo kakav višak novca, koji nije potkrijepljen vjerodostojnom dokumentacijom, i dalje će se smatrati neevidentiranim prometom, te će se postupati na isti način, čak i ako je riječ o samo 10 kuna viška"
"Zbog učestalog iznošenja neistina o radu Ministarstva financija, Porezne uprave od strane pojedinih poreznih obveznika, odlučeno je da će se sukladno članku 8. stavku 12. Općeg poreznog zakona, ubuduće objavljivati pravo činjenično stanje o postupcima kod takvih obveznika.
Slijedom navedenog, objavljujemo da su inspektori Porezne uprave u slučaju privremene zabrane obavljanja djelatnosti zadarskom kafiću "Macho" vlasnice Sanje Bake, postupili ispravno, s obzirom da su u blagajni zatekli višak novca, odnosno neevidentirani promet.
Nepravilnosti u poslovanju poput ove, poreznim obveznicima nisu dozvoljene našim propisima.
Usporedbe radi, u europskoj praksi, moramo istaknuti, postupanje poreznih vlasti daleko je rigoroznije nego u Hrvatskoj i upravo je željezna disciplina rezultat daleko veće odgovornosti poreznih obveznika.
Na temelju vjerodostojnih dokumenata i novčanog iznosa koji se u trenutku nadzora nalazi u blagajni, utvrđuje se evidentirani promet. Ukoliko se u blagajni zatekne bilo kakav višak novca, koji nije potkrijepljen vjerodostojnom dokumentacijom, i dalje će se smatrati neevidentiranim prometom, te će se postupati na isti način, čak i ako je riječ o samo 10 kuna viška.
S obzirom da se tijekom nadzora ustanovilo da pojedini porezni obveznici i dalje ne izdaju račune, posebno stranim turistima, molimo ih da pripaze na koji način posluju i da se pridržavaju propisa, kako ne bi ugrozili svoje poslovanje u jeku turističke sezone.
S obzirom na otežani rad od strane pojedinih poreznih obveznika i svih neugodnosti s kojima se susreću na terenu, inspektori Porezne uprave i dalje imaju veliku potporu Ministarstva financija u obavljanju svog posla, kojeg od početka fiskalizacije izvršavaju sukladno zakonima.
Naglašavamo da će se nadzor i dalje nastaviti istim, pojačanim intenzitetom diljem Hrvatske, pogotovo na Jadranu, a od 1. kolovoza i na tržnicama.
Ovom prilikom zahvaljujemo se građanima na aktivnom sudjelovanju u suzbijanju sive ekonomije i uvođenju reda u prometu gotovinom, te ih pozivamo da i dalje prijavljuju nepravilnosti kod obveznika koji ne poštuju zakone, dok ih se velika većina pridržava.
Računi se mogu provjeriti putem internetske stranice Porezne uprave (http://www.provjeri-racun.hr/provjeraracuna), nepravilnosti prijaviti na besplatni broj telefona 0800 1001, putem rubrike Pišite nam (http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stranice/Pisite-nam.aspx) ili dolaskom u lokalnu ispostavu Porezne uprave.
Netko bi Vaš novac, namijenjen za vrtiće, bolnice i škole mogao staviti u svoj džep! Zato tražite, uzmite račun i prijavite nepravilnosti, jer - Bez računa, se ne računa!", stoji u najnovijem priopćenju Porezne uprave.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati