Poljska upozorila EU: Morat ćemo koristiti ugljen dok ne izgradimo nuklearku
EU ĆE MORATI produljiti propise koji Poljskoj omogućuju subvencije za elektrane na ugljen i nakon 2028. godine jer mora koristiti taj energent dok ne izgradi prvu nuklearku u idućem desetljeću, rekao je vladin dužnosnik za energetsku sigurnost. "Nimalo ne sumnjam da će sustav trebati termoelektrane na ugljen sve dok ih prirodno ne zamijene nuklearne elektrane", rekao je u intervjuu za Reuters Maciej Bando, zamjenik ministra za klimu, zadužen za stratešku energetsku infrastrukturu.
Cilj je nove poljske vlade ubrzati prijelaz na energiju s niskim udjelom ugljika, ali termoelektrane na ugljen trenutno proizvode 60 posto struje i uravnotežuju nestabilnu proizvodnju struje iz obnovljivih izvora. Varšava planira izgraditi prvu nuklearnu elektranu velikih kapaciteta do 2033. godine.
Njemačka traži dozvolu za plan subvencioniranja plinskih postrojenja
"U idealnom modelu nuklearne elektrane zamijenile bi termoelektrane na ugljen, ali posrijedi je perspektiva za razdoblje dulje od 10 godina", rekao je Bando. Poljska bi po njemu trebala iskoristiti činjenicu da i druge velike zemlje EU-a pregovaraju s Bruxellesom o potpori elektranama.
Njemačka tako traži od EU-a dozvolu za plan subvencioniranja plinskih postrojenja. "Ovo je trenutak u kojem, zajedničkim snagama, svi zainteresirani mogu ishoditi produženje tog roka", rekao je. Europska komisija nije odmah odgovorila na upit da komentira izjavu poljskog dužnosnika.
Bando je također rekao da Poljska ne treba proširiti planirani plutajući terminal za ukapljeni prirodni plin u Gdanjsku prije 2030., s obzirom na slabiju potražnju.
Natječaj za proširenje terminala nije privukao dovoljno zainteresiranih
Prijašnja vlada željela je još jedan plutajući terminal za skladištenje i uplinjavanje prijemnog kapaciteta 4.5 milijardi kubičnih metara plina godišnje u sklopu pogona koji do početka 2028. planira izgraditi državni operater plinovoda Gaz-System.
"Na temelju analize koju je pripremio Gaz-System, analizirajući aktualnu i buduću potražnju za plinom, ne vidimo potrebu za izgradnjom ili instaliranjem drugog terminala. Dakle, čini se da u idućim godinama, odnosno do kraja 2030., neće biti potrebe za drugom jedinicom", rekao je Bando.
U studenom je Gaz-System objavio da natječaj za proširenje terminala nije privukao dovoljno zainteresiranih kupaca. Varšava je pak u prosincu objavila da još uvijek sa češkim, slovačkim i mađarskim partnerima pregovara o proširenju, podsjeća Reuters.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati