Pitali smo Ratka Rudića kojih mu je pet omiljenih knjiga
RATKO Rudić je jugoslavenska i hrvatska sportska legenda.
Rođen je 1948. u Beogradu, vaterpolo je počeo trenirati kao dječak u Zadru, a 1963. je debitirao kao profesionalni vaterpolist za Jadran iz Splita.
Nakon toga je uslijedila impresivna igračka karijera, a onda trenerska karijera svjetskog nivoa, u kojima je kroz desetljeća Rudić osvojio pregršt trofeja, među njima i olimpijske zlatne medalje.
Pitali smo ga da čitateljima Indexa preporuči svojih pet omiljenih knjiga, a ovo je njegov izbor.
Sto godina samoće - Gabriel Garcia Marquez
Knjiga se pojavila u maturantskom periodu moga života i odmah osvojila moju generaciju nadrealističnim opisima nastajanja grada Makonda, rađanja jedne nacije i stvaranja nove povijesti. Nobelovac Marquez tematizira odnose u obitelji i društvu, opisuje velike ljubavi i ratove, legende i mitove, mračne epizode u osvajanju vlasti i održavanju moći, propituje dolazak tehnologije i učinak koji ima na ljude te precizno ocrtava početak klasnih sukoba. Njegovo pripovjedačko majstorstvo i ritam ne dozvoljavaju čitatelju da odloži knjigu. Iako se radnja ovog velikog romana odvija negdje u Latinskoj Americi, aktualna je i za druge zemlje i neko drugo vrijeme. Sudjelujući na Panameričkim igrama u Santo Domingu 2003. godine osjetio sam sličnu atmosferu iz romana i na sportskom polju.
Mediteranski brevijar - Predrag Matvejević
Imao sam čast upoznati Predraga Matvejevića tijekom svog boravka u Rimu i sudjelovati u razgovorima koje je on vodio s raznim ljudima iz kulture i javnog života. Tada sam prvi put pročitao Mediteranski brevijar na talijanskom jeziku s predgovorom Claudia Magrisa – talijanskog književnika i kritičara koji se smatra jednim od najvećih poznavaoca povijesti i kulture srednje Europe. Mediteran je kolijevka naše civilizacije, a kroz Matvejevićeve opise čitatelj spoznaje važnost povezanosti ljudi, mora i kultura, ili kako to Magris navodi: “otkriće o pripadnosti i povezanosti bezbrojnih sudbina i priča koje more čuva i sahranjuje”. I danas prelistam knjigu kada osjetim potrebu posjetiti poznata mjesta i pročitati priče koje su možda vremenom izblijedile.
1984 - George Orwell
Knjiga opisuje sumornu distopijsku budućnost u kojoj čvrstom rukom vlada neprikosnovena Stranka, a sve živote i sudbine budno svojim okom prati Veliki Brat. Iako se u početku činilo da se radilo o osvrtu na neke protekle totalitarne režime, danas izaziva sve više interesa kod publike koja nalazi veliku sličnost s aktualnom svjetskom situacijom, populističkim vođama i velikim korporacijama. Čak je i retorika koja se koristi u knjizi vrlo slična današnjoj, tako da je mnogi doživljavaju kao parodiju današnjih političkih iskrivljavanja. Iako su teme poput Big Brothera i Newspeaka danas sveprisutne, ja sam 1984 pročitao kao roman, a ne kao političku teoriju.
Kronika o našem Malom mistu - Miljenko Smoje
Moje sportsko odrastanje odvijalo se u Splitu i naravno da sam upijao humoristički duh grada i nepresušnu kreativnost brzih dosjetki ili pripremljenih zafrkavanja. Čitajući Smojinu malomišćansku sagu u kojoj britkim humorom portretira život i sudbinu tipičnog dalmatinskog grada, prisjetio sam se i svojih školskih dana, trenutaka s obitelji i sportskih druženja. Naravno da je Smoje puno više od toga i da na satirički način svjedoči dužem vremenskom periodu, vrlo značajnom za hrvatsku povijest.
Bijela lavica - Henning Mankell
Na svojim dugim putovanjima često sam se znao kratiti vrijeme uz zanimljive političke trilere. Bijela lavica sjajan je primjer ovog žanra, a Mankell kao predvodnik novog vala skandinavskog kriminalističkog romana ovdje opisuje dramatičan period prije dolaska Mandele na vlast. Paralelno uz prikaz aparthejda i tajnih službi koje su pokušale zaustaviti proces Mandelinog oslobađanja, odvija se i istraga njegovog inspektora Kurta Wallandera. Mankell vješto stvara krimi priču koja se odvija takoreći na obodu stvarnih događanja u Južnoj Africi i Švedskoj, a sve uz učešće tajnih službi velikih svjetskih sila. Iako je ovo roman u kojem je inspektor Wallander ostao pomalo u sjeni velikih svjetskih događanja, Mankell ostvaruje zanimljivu dinamiku u kojoj pratimo njegovu istragu i rađanje novog poretka u Južnoafričkog Republici.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati