Ovo je najveći korupcijski skandal u povijesti EU
IAKO se iz njega voli moralizirati drugima, naročito članicama iz istočne Europe, ni Bruxelles kao središte Europske unije i njenih institucija nije imun na korupcijske skandale. Jedan od najvećih središta u povijesti europskih institucija (ali nikako i jedini!) eksplodirao je ovog vikenda nakon velike akcije belgijske policije.
Naime, u petak navečer belgijska je policija uhapsila grčku potpredsjednicu Europskog parlamenta (EP) Evu Kaili i još pet osoba. Belgijsko državno odvjetništvo ih tereti za korupciju, pranje novca, stvaranje kriminalne organizacije i pristajanje na utjecaje iz inozemstva.
>> Novi detalji korupcijskog skandala u EU parlamentu: Optužene 4 osobe, dvije puštene
Potpredsjednica Europskog parlamenta uhvaćena doslovno s vrećom novca u stanu
Prema pravosudnim krugovima, potpredsjednica EP-a Kaili nije mogla izbjeći uhićenje unatoč zastupničkom imunitetu jer je uhvaćena na djelu, prenosi novinska agencija AFP. Prema medijskim izvješćima, istražitelji su kasnije u Kailinu stanu pronašli vreće pune gotovine, kao da je riječ o nekom mafijaškom filmu. Navodno je riječ o iznosu od 600 tisuća eura!
Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola, inače s Malte, razriješila je Kaili dužnosti tijekom vikenda. Klub socijaldemokrata također je suspendirao njeno članstvo. Kailina socijalistička stranka PASOK već ju je izbacila u petak. Grčke su vlasti pak zamrznule svu Kailinu imovinu. Mjera se odnosi i na njenu rodbinu, rekli su iz Uprave za sprječavanje pranja novca.
Kaili je odjednom počela hvaliti Katar
Prema uredu javnog tužitelja, belgijski istražitelji već nekoliko mjeseci sumnjiče jednu zaljevsku državu da "utječe na ekonomske i političke odluke Europskog parlamenta". Riječ je o Kataru, u kojem se upravo odigrava Svjetsko prvenstvo u nogometu, koje također prate sumnje na korupciju tijekom procesa izbora domaćina.
>> Svjetsko prvenstvo u Kataru je sramota Zapada
Priča se da su donositeljima odluka u Europskom parlamentu isplaćivani veliki iznosi novca ili davani skupi darovi.
Kaili je bila dio izaslanstva zaduženog za proširenje odnosa EU s Arapskim poluotokom. Zbog toga je u Katar otputovala neposredno prije početka Svjetskog nogometnog prvenstva, a u studenom je privukla pažnju kada je parlament raspravljao o rezoluciji koja je trebala kritizirati Svjetsko nogometno prvenstvo u toj zemlji.
Ona je tada Katar opisala kao pionira kada je u pitanju zakon o radu te rekla da je Svjetsko prvenstvo dokaz kako "sportska diplomacija može donijeti povijesnu promjenu u zemlji čije su reforme nadahnule arapski svijet". Također se požalila da je svatko tko razgovara s Katarcima automatski osumnjičen za korupciju. Danas te riječi zvuče posebno smiješno i licemjerno.
Pitanje liberalizacije viznog režima
Kada je početkom prosinca Odbor za unutarnje poslove EP-a glasovao o lakšim viznim pravilima za Katar i druge zemlje, Kaili je također sudjelovala, iako ona sama nije članica odbora. Prema pravilima EP-a, moguće je da zastupnike prilikom glasovanja u odborima zamijene oni koji nisu članovi.
Sada se potpredsjednica njemačkog SPD-a Katarina Barley, koja je i sama u Europskom parlamentu, prisjetila te situacije: "Sjedila je sasvim straga, gdje inače sjede samo zaposlenici - daleko od naše grupe. Moglo bi se reći i: sakrila se."
Katar oštro odbacuje sve optužbe.
"Svaka povezanost katarske vlade s prijavljenim optužbama je neutemeljena i ozbiljno neinformirana", priopćilo je njihovo ministarstvo vanjskih poslova. Katar posluje prema važećim međunarodnim zakonima i propisima, dodali su.
Sadašnji domaćin Svjetskog prvenstva inače je godinama kritiziran zbog stanja ljudskih prava i uvjeta za strane radnike. Mnogi članovi nekadašnjeg Izvršnog odbora FIFA-e, koji je dodijelio Svjetsko prvenstvo Kataru 2010. godine, u međuvremenu su osumnjičeni ili osuđeni za korupciju. Sam Katar je, naravno, uvijek negirao optužbe za podmićivanje.
Tko je Eva Kaili?
Tko je, zapravo, Eva Kaili, centralna figura u onome što BBC naziva najvećim korupcijskim skandalom u povijesti Europske unije?
Ova 44-godišnja socijaldemokratkinja prvo je studirala arhitekturu, potom europske poslove, a zatim je bila voditeljica na grčkom kanalu MEGA TV.
Od 2007. do 2012. sjedila je u grčkom parlamentu, nakon čega je radila kao PR savjetnica.
Zastupnica je u EU parlamentu od 2014. godine te je godinu dana bila jedna od 14 zamjenica predsjednice Europskog parlamenta Roberte Metsole.
Uhićen i bivši eurozastupnik koji ima nevladinu organizaciju za borbu protiv korupcije
Ostali osumnjičenici nisu toliko poznati u javnosti kao Kaili. Uhićen je i njezin partner, Talijan Francesco Giorgi - bivši parlamentarni pomoćnik i stručnjak za ljudska prava i vanjske poslove. Njih dvoje imaju dvogodišnju kćer, a osim Giorgija uhićen je i bivši talijanski europarlamentarac Antonio Panzeri. Osnivač je nevladine organizacije Fight Impunity, koja se, o ironije!, bori za ljudska prava i protiv korupcije u cijelom svijetu. U Italiji su njegova supruga i kći stavljene u kućni pritvor.
Prema pisanju belgijskog lista Le Soir, Giorgi i Panzeri su privedeni, a u subotu navečer pretražena je i kuća još jednog europarlamentarca.
Kako javljaju mediji, riječ je o belgijskom socijaldemokratu Marcu Tarabelli. On je belgijskoj novinskoj agenciji Belga u povodu toga rekao: "Nemam apsolutno ništa za skrivati i odgovorit ću na sva pitanja." Pravosuđe samo radi svoj posao, što smatra posve normalnim, dodao je. Tarabella je potpredsjednik izaslanstva Parlamenta za odnose s Arapskim poluotokom. Trenutno ga se ne tereti za kaznena djela.
U načelu, Kaili je još uvijek na dužnosti jer Europski parlament tek mora službeno potvrditi njezinu suspenziju. Potpredsjednica EP-a Katarina Barley izjavila je za Reuters da će Socijalistička skupina tražiti da Kaili bude smijenjena.
Reakcije zastupnika Europskog parlamenta
Što se tiče liberalizacije viznog režima, ovaj korupcijski skandal bi također mogao postati problem za Katar u tom kontekstu. Sada se sa svih strana kritizira podrška toj liberalizaciji Odbora za unutarnje poslove iz studenog.
"Ako se na EP eventualno utjecalo novcem iz inozemstva, prvo se mora prekinuti procedura liberalizacije u Parlamentu", zatražio je lider njemačkih demokršćana u frakciji Europske pučke stranke Daniel Caspary.
"U ovoj situaciji, naravno, ne može biti liberalizacije", napisao je na Twitteru eurozastupnik Zelenih Erik Marquardt. "Planirano glasovanje o ovome ili će biti vraćeno Odboru za unutarnje poslove kako bi se izvukli ispravni zaključci ili ćemo glasovati protiv liberalizacije viznog režima kao parlament", zaprijetio je.
Čelnica frakcije Zelenih u EP-u Terry Reintke također je pozvala na izmjene pravila transparentnosti za EU parlament. Predstavnici trećih zemalja poput Katara trebali bi biti uključeni u registar lobista, rekla je ona za Reuters.
Otkazano putovanje u Katar
U svakom slučaju, zasad više neće biti parlamentarnih putovanja u arapske zemlje. Glasnogovornik Europskog parlamenta potvrdio je novinskoj agenciji AFP da će putovanje europarlamentaraca u Katar, planirano za kraj prosinca, "zbog trenutnih okolnosti" biti otkazano.
Sada se iz vrha europskih institucija svi unisono paradno zgražaju.
"Ovi su navodi krajnje zabrinjavajući, krajnje ozbiljni. To je pitanje povjerenja ljudi u naše institucije", rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, podsjećajući da je predložila stvaranje "neovisnog tijela" za etička pitanja u institucijama EU. No, i nju prate sumnje na korupciju kada je riječ o nabavi Pfizerovih cjepiva za Europsku uniju. Ta se priča još istražuje.
>> Najviši EU diplomat: Istraga o korupciji u Europskom parlamentu je zabrinjavajuća
"Bez sumnje, ta je vijest jako zabrinjavajuća. Suočavamo se s nekim događanjima, nekim činjenicama koje me, kao nekadašnjeg predsjednika EP-a, svakako brinu", rekao je danas novinarima povjerenik za vanjsku politiku Josep Borrell po dolasku na sastanak ministara vanjskih poslova EU.
Novinari Sunday Timesa su 2011. snimili eurozastupnike kako pristaju na primanje mita
Podsjetimo i da ovo nije prvi korupcijski skandal u europskim institucijama. Već godinama postoje sumnje i kritike u vezi prevelikog pristupa raznolikih lobista eurokratima i zastupnicima u EP-u, a imamo i poznati slučaj iz 2011. godine, kada su novinari britanskog Sunday Timesa pokazali da su neki eurozastupnici itekako raspoloženi za primanje mita.
>> Eurozastupnici nasjeli na novinarsku podvalu: Snimljeni kako pristaju uzeti mito
Sunday Times je tada objavio da su tri zastupnika u Europskom parlamentu - Ernst Strasser iz Austrije, Adrian Severin iz Rumunjske i Zoran Thaler iz Slovenije - prihvatili mito u iznosu od 100.000 eura u zamjenu za predlaganje amandmana u parlamentu.
Britanski novinari su se 2011. predstavili ovim eurozastupnicima kao lobisti. Austrijanac Strasser je u snimci Sunday Timesa priznao da je već od pet klijenata dobio novac za predlaganje zakona. Kasnije je rekao da je to bio samo test kako bi otkrio prave nalogodavce sumnjivih ponuda.
Rumunj Severin je e-mailom izvijestio novinare, koji su se predstavljali lobistima, da je predložio traženu promjenu zakona te je poslao račun od 12 tisuća eura za svoje "savjetničke usluge". Slovenac Thaler je prvo predložio promjenu zakona pa zamolio da mu se novac isplati na račun u Londonu. Thaler je kasnije tvrdio da je znao kako se radi o novinaru te je želio vidjeti do kuda će ta priča otići.
Konzervativac Strasser, koji je prethodno bio austrijski ministar unutarnjih poslova, 2014. je osuđen na tri i pol godine zatvora zbog svoje uloge u ovoj korupcijskoj aferi.
Viktor Orban se sada slatko smije, a i HDZ zadovoljno trlja ruke
Što se tiče najnovijeg korupcijskog skandala, sada će se sve izjave u kojima su eurozastupnici hvalili Katar s pravom početi gledati drugim očima.
Belgijska je policija zasad provela 16 racija i očito je da nema namjeru stati s istragom. Europske institucije se neće lako oprati od ovoga skandala.
Kao automatski politički pobjednik iz svega, ni kriv ni dužan, izrazi mađarski premijer Viktor Orban, kojega su i Europska komisija i Europski parlament prozivali zbog koruptivne prakse s novcem iz europskih fondova. Okretni Orban će im sada moći odvratiti kako se prvo trebaju pozabaviti s korupcijom u vlastitom dvorištu. I pritom, nažalost, neće biti baš u krivu.
Ne treba biti iznenađen ni ako se kod nas HDZ bude branio objašnjavajući da je korupcija koju generira u Hrvatskoj zapravo - europska vrijednost!
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati