Ovo je Amerika danas: Maskirani agenti potežu pištolje na civile

U SJEDINJENIM Američkim Državama raste zabrinutost zbog sve agresivnijeg ponašanja pripadnika Imigracijskog i carinskog nadzora (ICE), osobito kada su u pitanju uporaba vatrenog oružja i postupanja prema civilima. Prizori maskiranih agenata koji izvlače pištolje na nenaoružane građane postaju sve češći i predmet su ozbiljnih međunarodnih kritika.
Neovisni mediji i nevladine organizacije redovito ukazuju na slučajeve u kojima agenti ICE-a, često maskirani i naoružani, usmjeravaju vatreno oružje prema civilima.
Tako je, primjerice, u lipnju 2025. godine u Pasadeni u Kaliforniji, dokumentirano kako agent ICE-a izvlači pištolj i prijeti njime civilu koji je fotografirao registarsku oznaku službenog vozila.
Snimka jasno prikazuje agenta u maskiranoj odori kako jednom rukom vadi pištolj i uperava ga izravno u glavu muškarca. Kako se navodi u opisu videa na X-u, agent očito nije bio svjestan da još jedna osoba dokumentira incident.
Ovaj slučaj pokrenuo je oštre osude lokalne zajednice ali i brojnih udruga za ljudska prava.
Pravni stručnjaci istaknuli su da samo fotografiranje policijskih aktivnosti u javnosti podliježe zaštiti Prvog amandmana Ustava SAD-a. "Uperiti pištolj u civila zato što snima službeno vozilo - nedopustivo je čak i po najstrožim sigurnosnim protokolima", navodi ACLU.
Zastrašivanje aktivistkinje
Slučaj iz Pasadene nije jedini slučaj u kojem je agent ICE-a potegnuo pištolj na civila. Drugi događaj zabilježen je u Venturi, gdje su agenti iznenada zaustavili automobil žene na samoj sredini prometnice.
Na videu se vidi kako maskirani agenti izvlače pištolj ili elektrošoker i jure prema vozačici - poznatoj aktivistkinji koja je tjednima ranije snimala postupanja ICE-a na terenu. Kako se pretpostavlja, agenti su unaprijed znali tko je ona i pratili njezine aktivnosti, što ovaj postupak čini očitom osvetom zbog njezina inzistiranja na pravu da snima rad federalnih službenika u javnosti.
Prijatelji i kolege ove građanske aktivistkinje tvrde da se radi o pokušaju zastrašivanja i gušenja slobode govora.
Uhićenja osoba bez kaznene evidencije i porast od 800 posto
Broj osoba bez kaznene evidencije koje su uhitili agenti Imigracijske i carinske službe (ICE) i smjestili u pritvore porastao je za čak 800 posto od siječnja, pod pritiskom vlasti da povećaju brojke, pišu američki mediji.
>> Kako izgleda SAD danas: Maskirani agenti bez oznaka otimaju nebijelce
Prije nego što je Trumpova administracija preuzela vlast u siječnju, osobe bez kaznene osude ili optužnice činile su samo 6 posto svih uhićenja koje je provodio ICE - ukupno 850 ljudi. Taj udio bio je u skladu s politikom iz razdoblja predsjednika Joea Bidena, kad takva uhićenja nisu prelazila 10 posto.
Od Trumpove inauguracije 20. siječnja, broj tih uhićenih porastao je na 7781 osobu - četvrtinu (23 posto) svih koje je ICE uhitio. Riječ je o porastu od preko 800 posto, što su najviše zabilježene razine od 2019.
U prvim danima lipnja u ICE centrima bilo je 51.302 ljudi, što je prvi put da je u tim ustanovama istovremeno pritvoreno više od 50.000 migranata.
Manje od trećine njih (30 posto) su osobe s kaznenim osudama. Ostali čekaju eventualne optužnice ili su pritvoreni zbog nenasilnih imigracijskih prekršaja, poput isteka vize ili ilegalnog ulaska u zemlju.
Podaci dolaze iz baze Transactional Records Access Clearinghouse, zaključno s 1. lipnja. Od dolaska Trumpove administracije na vlast ICE nije objavio službene i transparentne brojke o uhićenjima i deportacijama.
ICE-u naređeno da povećaju broj uhićenja
U međuvremenu, ICE je pod stalnim pritiskom vlade da "nabildaju brojke". Prema pisanju američkih medija, ministrica domovinske sigurnosti Kirsti Noem navodno je naredila da cilj bude 3000 uhićenja dnevno.
>> ICE pod Trumpom uhićuje oko 2000 migranata dnevno. To je drastičan skok
Trump je u lipnju naložio ICE-u da "pojača napore na pritvaranju i deportaciji ilegalnih stranaca" u gradovima kojima upravljaju demokrati, te je preinačio prethodnu zabranu racija na poljoprivrednim farmama.
"Amerikanci žele da naši gradovi, škole i zajednice budu SIGURNI i SLOBODNI od kriminala, sukoba i kaosa koji uzrokuju ilegalni stranci", napisao je Trump na Truth Socialu.
Uhićenja su izazvala revolt dijela građana, a snimke se šire društvenim mrežama.
Posebnu zabrinutost Amerikanaca izaziva i činjenica da su agenti često bez jasno vidljivih identifikacijskih oznaka, maskirani i opremljeni taktičkom opremom, što dodatno otežava građanima prijavu eventualnih zloupotreba ili nasilja.
Sve izraženiji su i službeni zahtjevi za istraživanje odgovornosti - i na saveznoj i na državnoj razini - zbog sumnje u prekoračenje ovlasti i ugrožavanje osnovnih ustavnih prava.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati