Ovaj čovjek od znanosti je napravio zabavu za djecu i odličan posao
NAKON što je odlučio zaključiti karijeru u struci, u jednoj građevinskoj tvrtki, Luka Veverec posvetio se svojoj pravoj ljubavi - znanosti. Prije dvije godine u Oroslavju je pokrenuo Park znanosti koji djeci, ali i odraslima, na jednostavan način približava svijet matematike, fizike, psihologije i astronomije, a uskoro i ostalih znanstvenih disciplina.
Do 2013. godine Veverec, diplomirani inženjer građevine, radio je u jednoj građevinskoj tvrtki. Tada se, međutim, odlučuje za životni zaokret i daje otkaz. Kreće s pripremama za pokretanje Parka znanosti kojim je obogatio turističku ponudu Oroslavja i cijele Krapinsko-zagorske županije.
Dao je otkaz u tvrtki u kojoj je radio i pokrenuo obiteljski biznis
"Znanost me oduvijek zanimala. Još kao dijete i kasnije kao student proučavao sam prirodne znanosti. U jednom trenutku prelomio sam i dao otkaz na starom poslu te sam odlučio pokrenuti posao koji se temelji na onom što sam oduvijek volio", objašnjava 38-godišnji Veverec za Index.
Park znanosti danas je obiteljski biznis: Luka je njegov autor i vlasnik, a u tvrtki rade još i njegova dva brata i otac. No samo pokretanje nije bilo lako. Trebalo je osigurati potreban novac i teren. Prostor su na kraju našli, i to vlastiti - u dvorištu obiteljske kuće, gdje su na oko 5000 četvornih metara pokrenuli park. Sada se park prostire na 8000 kvadrata.
Eksponati posjetiteljima pričaju priču o onom što predstavljaju - o matematici, fizici, kemiji, biologiji...
U parku su izloženi eksponati koji posjetiteljima pričaju priču o sebi, odnosno onom što predstavljaju. Posjetitelj može dotaknuti, osluškivati, mjeriti ili dodirivati eksponat koji će mu onda ispričati što predstavlja, a pored izložaka stoje i poučne ploče na hrvatskom i engleskom jeziku.
Posjetitelji tako na jednostavan i pristupačan način mogu saznati što su Newtonovi zakoni ili Pitagorin poučak, a mogu zaigrati i "svemirski nogomet", u kojem "šutiraju" planete iz Sunčeva sustava. Prvi eksponat s kojim su krenuli u posao stvaranja Parka znanosti bila je Glazbena ograda, na kojoj svatko, bez poznavanja nota, može odsvirati Beethovenovu Odu radosti, himnu EU. Tada se rodila i ideja o Parku znanosti.
"Ciljana populacija su nam djeca i mladi - od vrtićke dobi do srednjoškolskog uzrasta - kojima želimo približiti određene zakonitosti na njima interesantan i razumljiv način. Posjećuju nas djeca iz cijele Hrvatske, ali i Slovenije i Bosne i Hercegovine. No imamo i dosta individualnih posjeta, kako iz Hrvatske tako i iz inozemstva", ističe Veverec.
Školski izleti i individualni posjetitelji
Već i iz strukture gostiju jasno je da je najveća frekvencija posjeta parku u proljetnim mjesecima, u vrijeme školskih izleta, pri čemu školske grupe prolaze kroz park uz pratnju vodiča. U ostalom dijelu godine dominiraju individualni posjetitelji.
Prošle je godine, kaže naš sugovornik, Park znanosti posjetilo oko 20.000 gostiju. U ovoj godini, zbog pandemije koronavirusa, broj posjetitelja je manji i iznosi, ističe Veverec, oko 1500.
Inače, ukupni prihodi parka lani su iznosili oko 100.000 eura. Otprilike toliko su iznosili i rashodi - dio novaca otišao je na plaće, a drugi dio je iskorišten za nove investicije u parku.
"Park znanosti je postao važan dio turističke ponude Oroslavja i cijelog Zagorja. Dobro surađujemo, no vjerujemo u još bolju suradnju sa županijom i gradom, kao i s lokalnim ugostiteljima i OPG-ovima", poručuje Veverec.
I u koronakrizi su investirali
No izbijanje pandemije koronavirusa jako se osjetilo i na poslovanju Parka znanosti. Sam park je tri mjeseca bio zatvoren, a kako se škola održavala "na daljinu", nije bilo ni školskih izleta. Ipak, obitelj Veverec nije se predala i prilagodila je poslovanje Parka znanosti novim uvjetima.
Prije svega, nakon što je 15. svibnja park ponovno otvoren, iz epidemioloških je razloga ograničen broj posjetitelja. Izostanak glavnih gostiju, školske djece, u Parku znanosti su odlučili nadoknaditi privlačenjem odraslih i starijih posjetitelja kojima u parku nude razne programe i sadržaje.
U vrijeme "lockdowna", dok je park bio zatvoren, dovršili su neke od glavnih investicija - proširili su površinu parka, izradili nove eksponate te sagradili drveni amfiteatar u zelenom i mirnom okruženju u kojem se sada održavaju radionice, ljetni kampovi, rođendanske proslave, znanstveno-popularna predavanja i koncerti.
"Nadamo se da će na jesen ponovno krenuti školski izleti, to bi nam puno značilo. U međuvremenu, okrenuli smo se individualnim posjetiteljima koji Park znanosti uglavnom posjećuju vikendom. Dolaze iz raznih krajeva Hrvatske, ali i iz BiH i Slovenije, pa i Mađarske", napominje Veverec.
U fokusu za budućnost su im umirovljenici i individualni gosti
Autor i vlasnik parka ima velike planove. Osim ponovnog privlačenja školske djece, što ovisi o tome kako će se i kada normalizirati stanje u školskom sustavu, u budućnosti će se više orijentirati na privlačenje individualnih gostiju. U fokusu bi im se, kaže Veverec, mogli naći i umirovljenici. Uz to, osim privlačenja posjetitelja s hrvatskog i slovenskog tržišta, proširenjem ponude poradit će na dolascima posjetitelja iz susjednih zemalja.
Istodobno, Park znanosti se nastavlja širiti. Cilj obitelji Veverec je da se park proširi na do 12.000 kvadrata i na tome već rade. U pripremi su novi eksponati i programi, poput onih iz biologije i kemije, ali i zemljopisa i povijesti.
"Želimo djeci na jednostavan i zanimljiv način prikazati i približiti ono što uče u školi i tako postati dopuna postojećem sustavu obrazovanja", objašnjava Veverec.
Veliku ulogu u daljnjem razvoju Parka znanosti trebale bi imati i putničke agencije. Cilj vlasnika je da ih što više putničkih agencija uvrsti u svoje programe. Zadovoljni su suradnjom s lokalnim i županijskim vlastima, kao i s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, za koje Veverec kaže da prepoznaju značaj Parka znanosti u razvoju turizma, ali obrazovanja.
"Mi spajamo znanost, obrazovanje i turizam", zaključuje Veverec.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati