Otkriven potonuli rimski brod kod otoka Paga
TIJEKOM turističkog ronjenja kod otoka Paga, otkrivena je olupina rimskog broda za koju se pretpostavlja da potječe iz 1. stoljeća prije Krista, izvijestila je Hrvatska gospodarska komora (HGK).
Predsjednik Zajednice ronilačkog turizma HGK Vedran Dorušić, koji je sudjelovao u otkriću olupine rimskog broda, naglasio je kako je riječ o iznimno značajnoj novoj atrakciji za hrvatski ronilački turizam, koji s oko 180 ronilačkih centara bilježi stalni rast.
''Posljednji arheološki nalaz u hrvatskom podmorju naišao je na razumijevanje u Ministarstvu kulture, da se zaštita napravi u suradnji s ronilačkim centrima kroz postavljanje videonadzora, ostalih mjera tehničke zaštite i primjene novih načina prezentacije i turističke promocije. Uz specijalizirani oblik turističke i kulturne ponude, ljubitelji ronjenja prvi su na liniji po pitanju zaštite okoliša mora i izrazito su svjesni važnosti održivoga turizma“, rekao je Dorušić u povodu otkrića.
Turističko ronjenje kao poseban oblik turizma
Naglasio je i kako u posljednjih godinu dana dolazi do sve bolje regulacije struke u Hrvatskoj, da je turističko ronjenje izdvojeno kao poseban oblik turizma u novom Zakonu o pružanju usluga u turizmu te da su definirani pružatelji usluga turističkoga ronjenja, čime se smanjio prostor za djelovanje nelojalnoj konkurenciji.
''Do kraja godine očekuje se donošenje Pravilnika o sigurnosti ronjenja, na čemu intenzivno radimo s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture“, izvijestio je Dorušić, dodavši da je u tijeku i prikupljanje podataka o ronilačkim centrima s ciljem promocije na centralnoj stranici HTZ-a.
U priopćenju HGK istaknuto je i kako program obavljanja podvodnih aktivnosti u dijelovima mora gdje se nalaze kulturna dobra donosi Ministarstvo kulture, a za razdoblje od 2014. do 2018. uključeno je 31 zaštićeno područje. Novi program za petogodišnje razdoblje očekuje se uskoro, a Zajednica ronilačkog turizma HGK surađuje s Ministarstvom kulture oko budućih uvjeta i tretiranja tih područja kako bi se poboljšala konkurentnost ronilačkoga turizma.
Prema istraživanju Tomas Ljeto 2017. Instituta za turizam, ronjenje je motiv za dolazak u Hrvatsku za više od 6 posto ispitanika, dok prilikom odabira aktivnosti za vrijeme boravka 16,3 posto gostiju bira ronjenje. Najviše ih je u skupini do 29 godina, njih 20 posto.
Prema podacima jedne od vodećih svjetskih organizacija u ronjenju Padi, tijekom posljednjih 20 godina svake godine certificiraju više od 900 tisuća novih ronilaca. Jedna od vodećih destinacija za ronjenje u svijetu je Egipat, u kojem je ronilačka atrakcija i olupina potopljenog broda.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati