Opsadno stanje kod mjesta pada MiG-a. MORH objavio nove informacije o pilotima
KOD VOĆINA nedaleko od Slatine jučer poslijepodne srušio se vojni avion MiG-21. Nakon velike potrage pronađena su oba pilota. Piloti su živi. Još nije jasno koji je uzrok nesreće.
Kriminalistička vojna policija i glavni zrakoplovni vojni istražitelj provest će istragu pada MiG-a dvosjeda, rečeno je na MORH-ovoj konferenciji za novinare te istaknuto da su piloti prijavili određene probleme u radu motora.
Ministarstvo obrane objavilo je priopćenje vezano uz zdravstveno stanje pilota aviona MiG-21 koji se jučer srušio kod Voćina.
“Piloti aviona Hrvatskog ratnog zrakoplovstva MiG-21 u stabilnom su stanju, jedan je otpušten kući, a drugi je uspješno operiran.
Piloti aviona Hrvatskog ratnog zrakoplovstva MiG-21 dvosjeda, koji se srušio tijekom planske obučne aktivnosti u utorak 6. prosinca 2022. godine u Virovitičko-podravskoj županiji koji su se uspješno katapultirali i prizemljili u stabilnom su stanju.
Jedan pilot je nakon liječničkog pregleda zbog praćenja zdravstvenog stanja tijekom noći hospitaliziran te je jutros otpušten kući. Drugi pilot u jutarnjim satima 7. prosinca uspješno je operiran”, objavili su iz MORH-a.
VOJNI analitičar Marinko Ogorec bio je gost N1 Studija uživo i komentirao pad aviona MiG-21 kod Voćina.
>> Opširnije
Sve službe sjatile su se u Voćin u kojem je danas svojevrsno opsadno stanje.
Pogledajte u snimci kako izgleda ulaz u Voćin.
Stanovnik Voćina Jozo Jaković ispričao je kako je jučer čuo pad MiG-a.
U tijeku je istraga pada aviona Hrvatskog ratnog zrakoplovstva MiG-21, koji se srušio tijekom planske obučne aktivnosti u utorak, 6. prosinca kod Slatine u Virovitičko- podravskoj županiji, izvijestili su iz Ministarstva obrane u srijedu.
Na terenu su iz nadležnog Državnog odvjetništva, pripadnici Vojne policije, članovi Povjerenstvo za istraživanje zrakoplovnih nesreća i policijski službenici Ministarstva unutarnjih poslova.
Piloti su jučer, prije nego što su objavili da će se katapultirati, prijavili "određene probleme u radu motora".
Zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) brigadni general Michael Križanec rekao je u utorak da takvi avioni u sebi imaju "sustav objektivne kontrole" koji će - bude li pronađen i bude li uporabljiv, odnosno budu li se iz njega mogli izvući podaci - omogućiti da se s vrlo velikom vjerojatnoćom ustanovi "što je pošlo po zlu".
"Imamo sumnju na otkaz rada motora i tim ćemo tragom pokušati ustanoviti što se stvarno dogodilo. Koristit ćemo i izjave pilota, svjedoka", rekao je Križanec.
Nove fotografije iz Voćina pokazuju da je pripremljen dron.
TIJEKOM trenažnog leta zrakoplov MiG-21 dvosjed srušio se jučer na širem području Slatine u Virovitičko-podravskoj županiji.
>> Opširnije
U tijeku su, čini se, dogovori uoči početka istrage na mjestu pada u kojima sudjeluje i vojna policija i civilna policija pa se može zaključiti da će i vojska i policija obavljati istragu.
U Voćinu su pripadnici kriminalističke policije i kriminalističke vojne policije.
Civilna zaštita postavlja punkt u Voćinu, javljaju Indexovi reporteri s terena.
Postavili su šatore, a dovezli su i veliko vozilo koje će vjerojatno biti operativni centar. Osim pripadnika civilne zaštite na tom se mjestu nalaze pripadnici kriminalističke policije, vojni policajci, kriminalistički vojni policajci te vatrogasci.
Za 9:00 sati najavljene su izjave.
Indexovi reporteri jutros se nalaze na mjestu pada MiG-a. Kako javljaju, sve je puno vojske i područje oko mjesta pada je ograđeno.
Vojna policija je ogradila cestu i ne pušta nikoga, kažu da je u tijeku očevid.
Oko 9 sati očekuje se izjava o padu MiG-a.
PUKOVNIK Zvonimir Milatović i bojnik Ivan Lukan piloti su koji su se uspješno katapultirali iz MiG-a 21 netom prije pada u nenaseljenom šumskom području u blizini Voćina, u Virovitičko-podravskoj županiji, javlja Večernji list.
>> Opširnije
U potrazi za pilotima sudjelovalo i 28 pripadnika HGSS-a s bespilotnom letjelicom i devet interventnih vozila, jednim zapovjednim vozilom i jednim potražnim timom sa psom.
"Oba pilota su locirana u prvom satu potrage i samo mjesto pada zrakoplova. Ozlijeđeni pilot je evakuiran helikopterom i medicinski zbrinut. U dolasku je bilo još 95 pripadnika HGSS-a, 11 bespilotnih letjelica koje imaju sposobnost traganja po mraku i četiri potražna psa, a u pripravnosti su bile sve ostale stanice", izjavio je voditelj potrage Zvonimir Miler.
Na terenu su bili članovi HGSS stanica Orahovica, Požega, Bjelovar, a u dolasku stanice Zagreb, Zlatar Bistrica, Varaždin, Čakovec, Novska, Slavonski Brod, Vinkovci i Osijek. Potraga je okončana u 16:25, nakon što su oba pilota evakuirana, a postupanje s ostacima zrakoplova preuzeo je MORH.
Na mjesto gdje se nešto prije 14 sati srušio avion tijekom planske obučne aktivnosti prvi su uz pripadnike Policijske uprave virovitičko-podravske pristigli vatrogasci DVD-a Voćin i ugasili požar na zrakoplovu, a u potrazi za pilotima sudjelovalo je i 28 pripadnika HGSS-a.
Prema riječima zapovjednice Vatrogasne zajednice Virovitičko-podravske županije Mateje Fras Venus, na teren je izašao 31 vatrogasac s pet vatrogasnih vozila.
"Bili su to članovi K-9 timova i pripadnici dobrovoljnih vatrogasnih društava iz Voćina, Slatine i Čačinaca te Javne vatrogasne postrojbe iz Slatine. Češljali smo iznimno nepristupačan teren do kojeg se isključivo moglo stići kamionom i pješice. Jednog pilota pronašli službenici interventne policije i jedan mještanin, a vatrogasci su ga prevezli i dovezli do posade helikoptera", izjavila je zapovjednica Fras Venus.
Zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ), brigadni general Michael Križanec iznio je detalje samog događaja navevši da se danas trebala održati obuka s pet aviona u istom trenutku u zračnom prostoru, a prvi poziv u nuždi objavljen je u 13:44 te je potom u 13:48 posada objavila da će se katapultirati zbog određenih problema u radu motora.
Unutar pola sata, naveo je, poletio je prvi helikopter s Lučkog s timom pripadnika Zapovjedništva specijalnih snaga, potom i drugi te su u 15:28 posade uočile oba padobrana, što je potvrdilo da su oba pilota sigurno napustila avion prije njegovog udara u zemlju. U 16:25 piloti su bili u helikopterima, a potom predani sanitetu i odvezeni u bolnicu u Zagrebu.
I Križanec je istaknuo iskustvo oba pilota, a zahvalio je i građanima šireg područja Voćina koji su spremno uskočili u pomoć pilotima, kao i kolegama iz američkog, mađarskog i francuskog ratnog zrakoplovstva koji su ponudili pomoć i izrazili podršku. Istaknuo je i da zbog današnje nesreće neće biti prizemljeni svi MiG-ovi.
"Neće se prizemljiti svi MiG-ovi. Ovdje se radi o MiG-u dvosjedu koji je vrlo različit od MiG-a jednosjeda, koji su nam sada u dežurnom borbenom dvojcu. Međutim, istraga prioritetno treba dati odgovor na pitanje je li sigurna daljnja eksploatacija dvosjeda za obuku", rekao je navevši, među ostalim, da je riječ o remontiranim i pregledanim avionima, ali stare generacije.
Ministar obrane Mario Banožić izjavio je u vojarni "Pukovnik Marko Živković" kako ovaj incident pokazuje spremnost Hrvatske vojske da uspješno obavlja svoje zadaće unatoč izazovnim trenucima i stanju opreme, a odbacio je mogućnost davanja ostavke, nazvavši takve zahtjeve oporbe sitnom politikom.
"Istraga je u tijeku i sutra tijekom dana bit će nastavljena i vjerujem da ćemo utvrditi točne razloge što se dogodilo u tehničkom smislu", rekao je Banožić.
Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga, admiral Robert Hranj istaknuo je kako i ovaj incident pokazuje koliko je odluka o nabavi novih francuskih borbenih aviona bila opravdana i pravovremena.
Piloti su u stabilnom stanju, izvan životne opasnosti te su prevezeni u bolnicu na liječnički pregled.
Do pada zrakoplova došlo je nešto prije 14 sati. Jedan je pilot sam izašao iz šume nakon pada aviona i došao do sela, a drugog je locirao vojni helikopter te su ga HGSS-ovci uz pomoć mještana izvukli iz šume.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati