Od sutra štrajk vozača saniteta. Beroš: Nemam razumijevanja ni tolerancije
VOZAČI saniteta najavili su štrajk koji će, ako ministar ne riješi problem, početi sutra i trajati do ispunjenja zahtjeva, odnosno donošenja uredbe kojom bi se izjednačile na razini cijele države njihove plaće koje se danas razlikuju i po 1500 kuna, ovisno o županiji.
"Pokrećemo štrajk do potpisivanja uredbe kojom će biti izjednačeni koeficijenti", rekao je sindikalni povjerenik Vladimir Markuš na konferenciji za medije ispred KB-a Dubrava. Pozvali su ministra Vilija Beroša da do ponedjeljka riješi ovaj problem.
U suprotnom, štrajk će obuhvatiti osam županija u kojima je sanitet pod domovima zdravlja - Karlovac, Krapinsko-zagorsku županiju, Slavonski Brod, Knin, Vukovar, Bjelovarsko-bilogorsku županiju, Novalju, Šibenik, Drniš, Požegu, Novu Gradišku.
U sedam županija - Zadarskoj, Sisačko-moslavačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Virovitičko-podravskoj, Zagrebačkoj, Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj sanitet je pod zavodima za hitnu medicinu. Oni ne mogu štrajkati, ali će, kaže Markuš, raditi "strogo po pravilniku o sanitetskom prijevozu".
"U cijelom je sustavu više od 700 vozača saniteta i više od 500 medicinskih sestara. Građani ovisni o sanitetskom prijevozu su nepokretni i teško pokretni pacijenti kojima smo mi jedina mogućnost da dođu do bolnica", istaknuo je. Svi pacijenti koji su prioritetni, oni na dijalizi, onkološki i naručeni na operacije bit će prevoženi i za vrijeme štrajka, a prevozit će ih 30 posto vozača u domovima zdravlja koji će morati po zakonu raditi.
Beroš: Nemam razumijevanja ni tolerancije
Danas se o štrajku oglasio ministar Beroš.
"Svaki protest koji je u skladu sa zakonom je legitiman i demokratski način izražavanja stajališta i iskazivanja zahtjeva za rješenjem određenih otvorenih pitanja. S te strane podržavam najavljeni protest dijela vozača u sanitetskom prijevozu ako je zakonski utemeljen s obzirom na nužnost pružanja zdravstvenih usluga pacijentima.
S druge strane, kao ministar zdravstva nemam razumijevanja i tolerancije prema uskraćivanju zdravstvene skrbi našim najranjivijim građanima, kojima je sanitetski prijevoz ključan u njihovom liječenju i zbrinjavanju.
O svim pitanjima treba konstruktivno razgovarati, što Ministarstvo čini te se usuglašava rješenje sa svim dionicima koji odlučuju o tom pitanju. Još prošle godine vlada, kao i Ministarstvo zdravstva, uspostavila je dijalog sa sindikatima i pokazala volju za rješavanjem tog pitanja te nema razloga za traženjem rješenja na ulici ili preko leđa naših pacijenata.
Stoga, kao ministar zdravstva, očekujem od domova zdravlja, kao i od vozača u sanitetskom prijevozu, da nastavljaju pružati kontinuiranu kvalitetnu zdravstvenu zaštitu kako bismo u konstruktivnom i mirnom ozračju pružili maksimum našim bolesnicima te zajedničkim naporima pronašli rješenje na dobrobit naših djelatnika", kaže Beroš.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati