Objavljene nove satelitske snimke oštećenja na iranskim nuklearnim postrojenjima

SATELITSKE snimke koje je analizirao BBC otkrile su nova oštećenja na iranskim nuklearnim objektima nakon što su ih 22. i 23. lipnja gađali Sjedinjene Američke Države i Izrael. Riječ je o tunelima i pristupnim cestama podzemnim postrojenjima, a najteže su pogođeni Fordo, Isfahan i Natanz.
Napadi na Fordo
Fordo, podzemno postrojenje za obogaćivanje urana smješteno u planinama blizu Koma, prvo je 22. lipnja bombardirala američka vojska tzv. bunker-buster bombama. Satelitske snimke pokazuju najmanje šest velikih kratera te veliku količinu prašine i ruševina. Dan kasnije, Izrael je ponovno napao to područje, ciljajući pristupne ceste. Iranske vlasti potvrdile su napad.
Nove snimke objavljene 24. lipnja otkrivaju dodatna oštećenja koja ranije nisu bila vidljiva, uključujući krater na pristupnoj cesti koja vodi prema sjeverozapadnom ulazu u tunel te još najmanje dva kratera uz južni rub kompleksa.
Stručnjaci smatraju da količina sive prašine na snimkama može ukazivati na ozbiljna oštećenja ispod površine. "Ako je detonacija bila dovoljno snažna da izbaci beton iz dubine, to znači da su podzemne strukture teško oštećene", rekao je Trevor Lawrence, stručnjak za učinke eksplozija sa Sveučilišta Cranfield. Dodao je kako je malo vjerojatno da će se takva šteta moći brzo popraviti – ako uopće.
Oštećeni ulazi u tunele u Isfahanu
Nuklearni tehnološki centar u Isfahanu, koji se nalazi jugoistočno od istoimenog grada, najveći je iranski istraživački centar za nuklearnu tehnologiju. Ondje se nalazi i postrojenje za pretvorbu prirodnog urana u materijal koji se dalje može obogaćivati u Fordu i Natanzu.
Isfahan je najprije dvaput napao Izrael, a zatim i SAD 22. lipnja. Američki državni tajnik Marco Rubio izjavio je da je postrojenje u Isfahanu potpuno uništeno: "Ne možete napraviti nuklearno oružje bez postrojenja za pretvorbu urana, a sada ga više ne možemo ni locirati na karti – nestalo je."
Snimke pokazuju veliku štetu na brojnim zgradama. Glavna zgrada za pretvorbu urana, prema ranijim analizama Instituta za znanost i međunarodnu sigurnost (ISIS), gotovo je potpuno uništena. Također su oštećeni ulazi u tunele na sjeveru kompleksa. Stručnjaci analitičke tvrtke Maiar procjenjuju da su oštećenja "umjerena", uz tragove paljevine, ali bez većeg urušavanja tla iznad ulaza. Iranski pokušaji da ojačaju ulaze nanosima zemlje mogli su ublažiti učinak napada.
"Na jednom ulazu vidimo tamne ruševine koje sugeriraju unutarnju eksploziju i požar. Ako je to točno, trebat će godine za popravak", rekao je Mark Cancian iz Centra za strateške i međunarodne studije. "Drugi ulaz možda je samo zatrpan pijeskom i zemljom – to bi se moglo očistiti za nekoliko tjedana."
Zatrpavanje kratera
Glavno iransko postrojenje za obogaćivanje urana u Natanzu također je pogođeno američkim i izraelskim napadima. Dvije velike eksplozije 22. lipnja stvorile su kratere iznad podzemnih hala s centrifugama.
No, najnovije snimke od 24. lipnja pokazuju da su krateri već zatrpani zemljom, što sugerira da Iran pokušava sanirati štetu i otežati buduće napade na ista mjesta. "Kao da pokušavaju zakrpati rupu na krovu i stvoriti barem neku zaštitu od novih udara", komentirao je David Albright iz ISIS-a.
Izrael je u napadima gađao i vojni dio zračne luke Mehrabad, zapadno od Teherana. Snimke potvrđuju da su pogođena skladišta i objekti u industrijskoj zoni južno od piste, uključujući prostor gdje su bile smještene dvije borbene letjelice F-14 Tomcat. Jedno skladište potpuno je uništeno.
Također su oštećene zgrade na području Sveučilišta Shahid Rajaee u sjeveroistočnoj četvrti Lavizan, gdje je također potvrđeno više izraelskih zračnih udara. Snimke pokazuju velika razaranja i raspršene ostatke zgrada u okolici sveučilišta.
Sporna učinkovitost napada
Procjena američke obavještajne zajednice, prema CNN-u i New York Timesu, sugerira da napadi nisu ozbiljnije narušili sposobnost Irana da nastavi s razvojem nuklearnog programa. Iako su ulazi u neka postrojenja blokirani, podzemni objekti nisu urušeni. Za takav bi efekt trebalo nekoliko dana bombardiranja postrojenja, a ne jedna akcija. Također, velik dio obogaćenog urana premješten je na nepoznate lokacije prije udara.
Bivši visoki dužnosnik UN-ove nuklearne agencije Olli Heinonen upozorio je da "još uvijek postoji mogućnost da Iran u roku od mjesec dana proizvede dijelove za svoju prvu nuklearnu bombu" te da je "prijetnja i dalje prisutna".
Šef CIA-e John Ratcliffe poručio je kako novi obavještajni podaci pokazuju da je više ključnih postrojenja uništeno, no nije rekao da to znači kraj iranskog nuklearnog programa. Novi obavještajni podaci iz povijesno pouzdanog i točnog izvora/metode pokazuju da je uništeno nekoliko ključnih iranskih nuklearnih pogona", rekao je.
Prema svemu sudeći, američki napadi su iranski program vratili unatrag za nekoliko mjeseci, ali vjerojatno ne više od toga.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati