Prve snimke najveće kamere ikad izgrađene otkrivaju milijune galaksija

PRVE testne snimke revolucionarnog opservatorija koji nosi ime po pionirskoj astronomkinji Veri Rubin prikazuju svjetlost milijuna udaljenih zvijezda i galaksija u razmjerima kakvi dosad nisu viđeni — a očekuje se da će otkriti i tisuće dosad neviđenih asteroida.
Iako je Nacionalna zaklada za znanost (NSF) zasad objavila tek nekoliko fotografija i kratak video snimljen najvećom kamerom ikad napravljenom, više materijala bit će objavljeno u ponedjeljak u 17:30 po srednjoeuropskom vremenu na YouTube kanalu NSF-a. Opservatorij financiraju NSF i američko Ministarstvo energetike.
Nove slike rezultat su nešto više od 10 sati testnih opažanja i predstavljaju tek uvod u desetogodišnju misiju istraživanja svemira na potpuno nov način. "NSF-DOE Rubinov opservatorij zabilježit će više informacija o svemiru nego svi optički teleskopi u povijesti zajedno", izjavio je Brian Stone, šef kabineta u NSF-u koji trenutno obnaša i dužnost ravnatelja (budući da je to mjesto trenutačno upražnjeno).
Zapanjujući prvi pogled
Među prvim rezultatima opservatorija je otkriće 2.104 asteroida, uključujući sedam bliskih Zemlji, koji dosad nikad nisu bili viđeni u našem Sunčevom sustavu. Znanstvenici su poručili da nijedan od novootkrivenih bliskih asteroida ne predstavlja prijetnju za naš planet. Snimke tih asteroida bit će objavljene kasnije u ponedjeljak.
Dok teleskopi na Zemlji i u svemiru godišnje otkriju oko 20.000 asteroida, očekuje se da će Rubinov opservatorij samo u prve dvije godine detektirati milijune takvih objekata. Također se smatra najučinkovitijim alatom za otkrivanje međuzvjezdanih kometa i asteroida koji mogu prolaziti kroz naš Sunčev sustav.
Konstrukcija zrcala, iznimno osjetljiva kamera i brzina teleskopa čine Rubin jedinstvenim uređajem — sposoban je uočiti vrlo male i slabo vidljive objekte poput asteroida. Svake noći snimat će tisuće fotografija i bilježiti promjene u svjetlini kako bi otkrio svemirske objekte koji bi inače ostali skriveni, uključujući potencijalno opasne asteroide u blizini Zemlje.
Objavljena je i mozaik-snimka maglica Trifid i Lagoon, područja gdje nastaju zvijezde i koja nalikuju oblacima u zviježđu Strijelca. Mozaik se sastoji od 678 zasebnih snimaka napravljenih u samo sedam sati, a prikazuje slabe i dosad nevidljive detalje poput plinovitih i prašnjavih oblaka udaljenih tisućama svjetlosnih godina od Zemlje.
Po riječima dr. Yusre AlSayyad, zamjenice voditeljice odjela za upravljanje podacima u Rubinovu opservatoriju, prve slike odabrane su kako bi prikazale golemo vidno polje teleskopa koje omogućava detaljan prikaz interakcije galaksija, ali i panoramski pogled na milijune njih.
"Toliko je širokokutno i toliko brzo snima da imate dojam kao da gledate film o noćnom nebu", rekla je dr. Sandrine Thomas, znanstvenica zadužena za teleskopski projekt Rubinova opservatorija.
Opservatorij se nalazi u Andama, na vrhu planine Cerro Pachón u Čileu, a izgradnja je pri samom kraju nakon dvadeset godina rada. Prvo znanstveno promatranje, poznato kao "prva svjetlost", očekuje se 4. srpnja, kada će se početi koristiti 8.4-metarski Simonyi Survey teleskop. Zahvaljujući južnoj geografskoj širini, s te se lokacije savršeno vidi središte galaktičkog diska Mliječne staze, rekao je Edward Ajhar, programski službenik opservatorija.
Središnji Čile dom je i drugih velikih zemaljskih opservatorija, a regija je popularna zbog suhog zraka i tamnog neba – uvjeta idealnih za astronomiju.
Glavna misija opservatorija je Legacy Survey of Space and Time – ultrakvalitetni, ultrapanoramski vremenski film o svemiru koji će nastajati tako da se svakih nekoliko noći snimi cijelo nebo tijekom deset godina. Snimke će bilježiti kretanje asteroida i kometa, eksplozije zvijezda i promjene u dalekim galaksijama.
"Rubin će nam omogućiti da proučavamo galaksije, zvijezde u Mliječnoj stazi i objekte u Sunčevom sustavu na potpuno nov način. Budući da toliko brzo i često snimamo noćno nebo, detektirat ćemo milijune objekata koji se mijenjaju – doslovno svake noći", rekao je dr. Aaron Roodman, profesor fizike čestica i astrofizike sa Sveučilišta Stanford i Nacionalnog akceleratorskog laboratorija SLAC u Kaliforniji.
Roodman je bio odgovoran za sastavljanje i testiranje Rubinove kamere.
Rješenja za kozmičke misterije
Rubinove mogućnosti detekcije zanimljivih pojava čine ga i "strojem za otkrića" koji može identificirati regije svemira koje će potom detaljnije istraživati drugi teleskopi, rekao je Roodman. Opservatorij bi također mogao otkriti potpuno nove vrste nebeskih tijela.
Teleskop nosi ime po Veri Rubin, jednoj od najutjecajnijih žena u astronomiji, koja je među prvima pružila dokaze o postojanju tamne tvari. U njezinu čast, teleskop će nastaviti njezin pionirski rad. "Zahvaljujući ovom izvanrednom znanstvenom postrojenju, istraživat ćemo mnoge tajne svemira, uključujući tamnu tvar i tamnu energiju koje ga ispunjavaju", rekao je Stone.
Tamna tvar je neuhvatljiva tvar koja oblikuje svemir, dok je tamna energija sila koja ubrzava širenje svemira, prema NASA-i. Iako se smatra da zajedno čine većinu svemira, ni jednu od njih nije moguće izravno promatrati – ali se mogu detektirati zahvaljujući gravitacijskom učinku koji imaju.
"Rubin ima golemi potencijal da nam pomogne razumjeti što je zapravo tamna energija i kako se širenje svemira ubrzava", rekao je Roodman. "Zahvaljujući jedinstvenoj mogućnosti da vidi milijarde galaksija i ponovno ih snima kroz deset godina, Rubin će nam doslovno omogućiti da sagledamo svemir na potpuno nov način."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati