Ženi trebao pobačaj, dobila ga tek u Sloveniji: Liječnik nam rekao "znam što želite"

JEDNA hrvatska obitelj na Redditu opisala je bolno i iscrpljujuće iskustvo pokušaja prekida trudnoće zbog teških srčanih malformacija fetusa.
Ozbiljne srčane mane
Umjesto jasnih uputa i podrške, kažu da su naišli na kaotičan i neosjetljiv sustav pa su postupak na kraju obavili u Sloveniji, uz veliki emocionalni i financijski trošak.
Do 18. tjedna trudnoća je bila uredna, navode. Prvi znakovi problema pojavili su se na tzv. anomaly scanu, detaljnom ultrazvuku u privatnoj poliklinici Mediclarus. Ginekolog dr. Kulaš, kojeg roditelji hvale zbog profesionalnosti, uputio ih je na ponovni pregled zbog sumnje na nepravilnosti u razvoju srca. Drugi pregled potvrdio je sumnje, a preporučen je daljnji postupak u bolnici.
Na pregledu u KB Merkur 13. lipnja potvrđena je sumnja na ozbiljne srčane mane. Termin za fetalni ehokardiogram u javnom sustavu nudili su tek za kolovoz ili rujan, što je za roditelje bilo neprihvatljivo s obzirom na ozbiljnost nalaza. U privatnoj poliklinici Harni obavljen je pregled, no dijagnozu nije mogao dati dječji kardiolog jer je pregled radila ginekologinja – što je dodatno usporilo postupak, tvrde roditelji.
Čekanja, odgode, birokracija i posprdna pitanja
Spas su, kako kažu, našli u Vinogradskoj bolnici, gdje ih je dječja kardiologinja dr. Suzana Bitanga primila odmah sljedeći dan i postavila ozbiljnu dijagnozu: četiri teške srčane mane – hipoplaziju desnog ventrikula, transpoziciju velikih arterija, široki ventrikularni septalni defekt i hipoplaziju aorte. Šanse za preživljavanje djeteta bile su niske, a život bi bio obilježen brojnim operacijama i komplikacijama, navode.
U Petrovoj bolnici predali su zahtjev za prekid trudnoće. Uslijedilo je dugo mučenje s birokracijom: dodatni pregledi, nejasne informacije, odgađanja, pa i posprne izjave poput one jednog liječnika, koji im je, prema riječima roditelja, rekao: "Mi znamo vaše želje", insinuirajući, kako tvrde, da oni ne žele da se dijete rodi živo i zdravo.
Paralelno su pokušali otvoriti i "plan B" na Sv. Duhu, no tamo im je odbijen pregled jer nisu imali uputnicu, iako su prethodno e-mailom dobili drugačije upute. Višednevna komunikacija, čekanja i nesporazumi dodatno su ih iscrpili.
Rješenje su potražili u Sloveniji
U trenutku kada je dječji kardiolog iz Rebra, potvrdio nalaz i izjavio da su "defekti operabilni" te im poručio da se "vrate za pet-šest tjedana ako do tada to ne riješe", roditelji su shvatili da u hrvatskom sustavu rješenje neće dobiti na vrijeme.
Kontaktirali su UKC Ljubljana. Već istog dana dobili su termin za ultrazvuke kod dva neovisna liječnika, što je uvjet za podnošenje zahtjeva za prekid trudnoće u Sloveniji. Ondje je otkriven i dodatni, peti problem – perikardijalni izljev, koji može biti smrtonosan za dijete još u maternici. Postupak su započeli odmah – pregled, komisija, genetsko savjetovanje, a 8. srpnja komisija je odobrila prekid trudnoće.
Sam postupak uključivao je feticid – ubrizgavanje kalijeva klorida u srce fetusa, što se u Hrvatskoj ne prakticira. Sljedeći dan induciran je porod. Majka je rodila mrtvorođenče koje je zamotano i predano roditeljima da ga mogu vidjeti, držati i oprostiti se. Bolnica im je ponudila mogućnost otiska stopala djeteta, a dijete je kremirano na posebnom dijelu ljubljanskog groblja namijenjenom preminuloj novorođenčadi, navode.
Postupak u Sloveniji ih koštao gotovo 6 tisuća eura
Roditelji su posebno pohvalili pristup osoblja u Ljubljani – od prevoditelja, preko sestara, do babica i liječnika – koji su cijelo vrijeme pokazivali empatiju, strpljenje i razumijevanje.
Cijeli postupak u Sloveniji koštao ih je 5976 eura. I sami su postavili ključno pitanje: "Koliko je žena i obitelji bilo ili će biti u sličnoj situaciji, a nisu u financijskoj mogućnosti otići u Sloveniju?"
"U Hrvatskoj se i dalje ne izvodi feticid, što znači da je prekid trudnoće nakon 22. tjedna gotovo nemoguć, osim ako je život majke izravno ugrožen. Ovo iskustvo dijelimo kako bismo pomogli drugima koji se možda nađu u sličnoj situaciji i kako bi se potaknula promjena u sustavu", poručili su roditelji na Redditu.
Index je o ovom slučaju poslao upite bolnicama u Petrovoj, Rebru te Svetom Duhu, kao i za reakcije spomenutih liječnika. Zamolili smo i liječnika u Petrovoj, kao pročelnika Zavoda i člana komisije, da nam izravno odgovori na navedena pitanja te da, iz svoje stručne i osobne perspektive, komentira postupanje bolnice i cjelokupno iskustvo spomenute obitelji. Odgovore ćemo objaviti čim ih dobijemo.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati