Nevjerojatna priča mlade Talijanke: Ubila se s 18 godina, majka joj je čekićem razbila sliku na grobu
Foto: Buka
PORTAL Buka prenio je priču o Riti Atriji koja je bila jedna od najpoznatijih svjedokinja u istrazi protiv mafije na Siciliji.
Ona je odlučila da će prekršiti zakon šutnje, tzv. Omertu te je progovorila o osobama koje su ubile njene najbliže. Osim toga, svjedočila je i o brojnim drugim ubojstvima koja je počinila mafija u gradiću Partanna na Siciliji.
Rođena u mafijaškoj obitelji
Rita Atrija rođena je 1974. godine u mjestu Partanna na Siciliji kojim je vladala Cosa Nostra. Njezina obitelj bila je jedna od klasičnih patrijarhalnih mafijaških obitelji.
U okršaju mafijaških klanova njezin otac ubijen je 1985. godine, nakon čega se njen brat zakleo da će osvetiti očevu smrt.
Takva ubojstva događala su se svakodnevno u Partanni, a kako piše Buka, suparništva između klanova bila su vrlo brutalna.
Nakon oca, ubijen i brat
Vjeruje se kako je Ritin brat Nicolo znao tko je ubio njihova oca, a kako se Rita zbližila s bratom, od njega je saznala sve o radu mafije u Partanni.
Šest godina nakon ubojstva njezina oca, 1991. godine, ubijen je i Ritin brat. Ona i ženski članovi obitelju ostali su sami, a Rita je shvatila da oca i brata može osvetiti samo ako ljude koji su ih ubili privede pred lice pravde.
Najprije je njezina šogorica Rita Aiello otišla na policiju i progovorila o ubojstvu supruga. Nakon nje i Rita je progovorila o radu mafije i za to je ubrzo kažnjena.
Majka je se odrekla
Rita je progovorila o zločinima mafijaša u svojem mjestu i zbog toga ju je najprije kaznila njezina obitelj. Majka je se odrekla jer je prekršila zakon šutnje, smatrajući da je tako izdala cijelu obitelj.
Rita je, kao svjedok protiv mafije, ušla u program zaštite svjedoka nakon što ju je majka izbacila iz kuće i odrekla je se. Živjela je u stanu koji je čuvala policija.
Kada je svjedočila protiv mafije, imala je samo 17 godina.
Zahvaljujući Ritinu svjedočenju, uhićeno je desetak mafijaša i pokrenuti su mnogi sudski procesi. Podršku njoj, ali i njezinoj šogorici pružio je sudac Paolo Borsellino koji joj je postao zaštitnik, a uz suca Giovannija Falconea bio je glavni borac protiv mafije.
Ipak, 1992. godine ubijen je Falconi, a u srpnju te godine i Borsellino.
"Umro si zbog onog u što si vjerovao, a bez tebe sam umrla i ja...", zapisala je tada Rita u svojem dnevniku.
Izolirala se pa počinila samoubojstvo
Tjedan dana nakon ubojstva Borsellinija, zaključala se u svoj stan. Tamo je vodila dnevnik.
"Razorena sam zbog ubojstva suca Borsellinija. Nemam nikoga tko bi me mogao zaštititi. Strah me i ne mogu ovo podnijeti", napisala je onog dana kada je počinila samoubojstvo.
Dana 26. srpnja 1992. godine bacila se s prozora stana i umrla.
Majka joj je razbila fotografiju na spomeniku
Na Ritinu pogrebu nije bilo članova obitelji jer su njezini najbliži i dalje smatrali da je izdala obitelj.
Ritina majka pojavila se ipak na grobu svoje kćeri nakon nekog vremena. Ali to nije bilo zato da bi joj odala počast. Na kćerkin grob došla je s čekićem i razbila je njezinu fotografiju na nadgrobnom spomeniku. Smetalo joj je da "izdajica" uopće ima obilježen grob.
Zbog toga je osuđena za vandalizam.
Ipak, kasnije je dopustila da se posmrtni ostaci njene kćeri iskopaju i premjeste u grob u kojem je bio pokopan njen otac. Ali nije dopustila da se njeno ime napiše na spomenik.
Rekla je da svi znaju da Rita tu leži.
Udruga Rita Atria
U njezinu čast u Italiji je osnovana udruga koja se bori protiv mafije i nosi njezino ime. Godine 2008. njezina šogorica Piera Aiello postala je predsjednicom Udruge Rita Aiello za borbu protiv mafije.
"Prije nego što krenete u borbu protiv mafije, morate prvo preispitati vlastitu savjest i onda, nakon što ste porazili mafiju unutar sebe, možete se boriti protiv mafije u krugu prijatelja. Jer mafija smo mi i naš pogrešan način ponašanja", napisala je Rita Atria, prenosi portal Buka.
O Ritinu životu snimljen je i dokumentarni film "Jedna djevojka protiv mafije" koji su kritizirali članovi njezine obitelji.
Smatrali su kako im u filmu lica nisu dovoljno zamagljena i kako im glasovi nisu dovoljno izmijenjeni te kako je tako ugrožena njihova sigurnost.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati