Nasukali se na pustom otoku, jeli samo kokos. Našli ih zbog poruke na plaži
OPERACIJA američke ratne mornarice i obalne straže spasila je u utorak trojicu mornara koji su se nasukali na malom otočiću u Tihom oceanu. Pritom je prošlo više od tjedan dana otkako je trojac napisao "HELP" (pomoć) koristeći palmino lišće položeno na plažu od bijelog pijeska, piše CNN.
Misija se također neočekivano pretvorila u obiteljsko okupljanje. Trojica muškaraca su 31. ožujka planirala loviti ribu u vodama oko atola Pikelot, koji pripada Mikroneziji, kada su njihov šestmetarski čamac zahvatili valovi, a njegov je izvanbrodski motor oštećen.
Iskrcali su se na obalu nenaseljenog Pikelota, ali se baterija na radiju ispraznila prije nego što su uspjeli pozvati pomoć. Brodolomnici su skupili palmino lišće s otoka veličine 31 hektar, rasporedili ga tako da na plaži ispišu "POMOĆ" i čekali.
Tjedan dana muškarci su živjeli od kokosovih oraha. Imali su svježu vodu iz malog bunara na otoku, koji ponekad posjećuju ribari, objavili su dužnosnici Obalne straže.
"Ovaj čin domišljatosti bio je ključan"
Potraga za muškarcima započela je 6. travnja, kada je jedan od njihovih rođaka pozvao spasilačke službe na američkom pacifičkom teritoriju Guamu, rekavši da se nisu vratili na atol Polowat, udaljen više od 170 kilometara, gdje su njih trojica započeli svoje putovanje Uskrsne nedjelje.
Teško je objasniti koliko je Pikelot zabačen i izoliran. Otok je dio Saveznih Država Mikronezije, pacifičke države smještene između Filipina i Havaja koja se sastoji od više od 600 otoka raštrkanih na oko 2.5 milijuna četvornih kilometara oceana.
Obalna straža je objavila kako je izviđački avion američke mornarice P-8A, poslan iz zračne baze Kadena na Okinawi u Japanu 7. travnja, uočio natpis od palminog lišća na plaži. Poručnica Chelsea Garcia, koordinatorica potrage i spašavanja na dan kada je trojac lociran, kaže da je znak bio ključan za njihovo pronalaženje: "Ovaj čin domišljatosti bio je ključan u usmjeravanju spasilačkih napora izravno do njihove lokacije."
"Shvatio sam da smo rođaci"
Mornarički avion je trojici muškaraca ispustio pakete za preživljavanje i prenio njihovu lokaciju spasilačkom centru. Dan kasnije zrakoplov HC-130 obalne straže koji je stigao iz baze Barbers Point na Havajima poslao je radiosignal ljudima koji su uspjeli reći posadi da su u dobroj formi i da im treba pomoć da se vrate u Polowat.
Kad je 9. travnja brod obalne straže Oliver Henry stigao do Pikelota, priča je dobila još jednu dimenziju. Jedan od prvih spasilaca koji se iskrcao na plažu bio je dočasnik Eugene Halishlius. Brodolomci su iznenađeni kada su vidjeli da je Halishlius Mikronezijac i da govori lokalni jezik.
Kad se predstavio prvom od nasukanih muškaraca koji je stigao do čamca za spašavanje, brodolomac je bio zapanjen: bili su u srodstvu.
"Ovo je nevjerojatno, shvatio sam da smo rođaci", rekao je Halishlius.
Ovo nije prvo spašavanje s ovog otoka
Zanimljivo, ovo nije bilo prvo spašavanje brodolomaca iz Pikelota. Tri druga muškarca koji su 2020. putovali između dva mikronezijska atola našla su se tamo nakon što je njihov brod ostao bez goriva tijekom putovanja.
Ta su trojica ispisala "SOS" na plaži, što je uočila posada aviona američkih ratnog zrakoplovstva koji je dolazio iz baze Andersen na Guamu. Posada je odmah obavijestila Obalnu stražu i australsku mornaricu.
Kako se to moglo dogoditi na istom otoku dva puta u četiri godine?
"To bi mogla biti slučajnost. Stanovnici Mikronezije često putuju od otoka do otoka. I u tome su vješti i imaju iskustva. Ali povremeno se događaju nesreće. Kao i neočekivana obiteljska okupljanja", rekla je Sara Muir, časnica za odnose s javnošću američke obalne straže.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati