Nakon 20 godina žuta hrđa napala pšenicu u Hrvatskoj. "Širi se kao kuga"
U HRVATSKOJ se poslije 20 godina opet pojavila bolest žute hrđe koja napada žitna polja i uništava pšenicu. Poljoprivrednici kažu da se bolest širi poput požara te da se nadaju da će barem za svoje potrebe imati pšenice.
"Ja sam prije četiri dana tretirao, međutim to se proširilo u dva, tri dana strahovito. Kad prođete traktorom, traktor se žuti kao da ste ga prebojali ili bacili žute prašine", opisao je za Dnevnik Nove TV slavonski poljoprivrednik Ivan Mandić.
Gljivica koja napada list pšenice
Sada je već potpuno sigurno da će urod biti manji za oko 30 posto. U slučaju da se bolest ne tretira, urod bi mogao biti smanjen za 50 posto.
Žuta hrđa je zapravo gljivica koja napada list pšenice. List je zadužen za davanje energije preko fotosinteze. Kada je list žut, on to ne može raditi, a kada nema energije nema ni ploda.
Cijena pšenice pada
Gljivici je pogodovala vlažna i topla zima, a za njezino tretiranje poljoprivrednici moraju puno platiti. Osim što će pšenice biti manje, u Hrvatskoj joj cijena pada. Poljoprivrednici se onda pitaju kako je moguće da poskupljuje kruh.
"Apsolutno ne razumijemo zašto je ona toliko niska? Brašno dolazi jeftino, ništa u lancu ne pojeftinjuje, samo je naša pšenica otišla za kunu dolje u odnosu na godinu prije", govori za Dnevnik Nove TV Mato Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore.
Hrvatska proizvodi pšenice tri puta više od onoga kakve su nam potrebe, a izvoza će ove godine biti manje. Manje prinosa pšenice znači i manje prihoda.
"Imaš troškove rada i svega. Nabijaju se troškovi pogotovo što su osjetno poskupjela sredstva zaštite. To je prošle godine bilo u pola cijene. Zbog toga ove godine neće biti zarade na pšenici", kaže poljoprivrednik Mandić.
"Propast će usjevi i obiteljska gospodarstva"
"Zarade u proizvodnji pšenice niti jedan poljoprivrednik ove godine neće imati. Upoznali smo Ministarstvo poljoprivrede prvenstveno zbog uvoza ukrajinskog brašna. I problema s ukrajinskom pšenicom da se intervenira. Bilo bi dobro, najbolje zabraniti uvoz tih roba iz trećih zemalja", rekao je Brlošić.
Poljoprivrednici će od Ministarstva tražiti povoljne kredite zbog žute hrđe. Kažu da ove godine neće propasti samo usjevi već i malobrojna obiteljska gospodarstva. Dnevnik Nove TV pitao je Ministarstvo poljoprivrede jesu li upoznati s problemom žute hrđe.
"Šteta od ove bolesti su 20-30 posto na usjevima. Ona je 2014. bila zadnji put evidentirana u RH kada je zahvatila podravski dio Hrvatske sve do zapadnog Srijema kada su štete bile baš ovolike, znači 20-30 posto. Vjerujemo da je velik broj poljoprivrednika zaštitio u T1 tretiranju nakon pojave vlatanja svoj usjev, a ukoliko to do sada nisu učinili onda do klasanja to još mogu učiniti, dakle zaštitnim sredstvima protiv ove bolesti", rekao je državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati