Na Braču napravili lažne zgrade od knaufa i kartona pa ih legalizirali
USKOK je danas podigao optužnicu protiv šest osoba koje tereti za više kaznenih djela vezanih uz malverzacije sa zemljištem i ishodovanjem građevinskih dozvola za nepostojeće zgrade na Braču, koje su okrivljenici kao makete podigli od knaufa i kartona te ih snimili s namjerom da pribave pravo ozakonjenja.
"Okrivljenici će odgovarati zbog zloporabe položaja i ovlasti, poticanja i pomaganja u počinjenju toga kaznenog djela, krivotvorenja službene ili poslovne isprave te zbog poticanja na to kazneno djelo", objavljeno je na stranicama Uskoka.
Legalizirali objekte u zaštićenom području
Riječ je o najmanje pet rješenja o izvedenom stanju za nezakonito izgrađene zgrade kojih uopće nije bilo. Namjera im je bila da tako pribave pravo ozakonjenja nepostojećih zgrada te omoguće višestruko povećanje vrijednosti spomenutih nekretnina.
Prvih četvero optuženih su službenica Upravnog odjela za graditeljstvo i prostorno uređenje Splitsko-dalmatinske županije (63), voditelj Pododsjeka ispostave Supetar (51), stručni suradnik ovlaštenog inženjera geodezije u Uredu ovlaštenog inženjera geodezije iz Žrnovnice (51) te vlasnik Ureda za samostalno obavljanje poslova projektiranja i stručnog nadzora građenja i ujedno arhitekt ovlašten za izradu snimki arhitektonskog stanja (36). Osim njih optužena su još dvojica 34-godišnjaka, geodetskih tehničara.
Neslužbeno, radi se o Snežani Bralić, Tončiju Kelamu, Emilu Zlataru, Dinku Grgureviću, Željku Babiću i Antonu Mikačiću.
Terete se da su kaznena djela počinili od 2. travnja 2014. do 28. siječnja 2019. u Supetru, Splitu i Žrnovnici, kada su falsificirali dokumentaciju i lažno prikazali stanje na terenu, na osnovi čega su izdana rješenja o izvedenom stanju da su u zaštićenom području Brača postojale kuće koje su na taj način legalizirane.
Tvrdili da su objekti sagrađeni prije 2011.
Na parcelama nikada nije bilo kuća, baš suprotno, one su rađene od knaufa, a na snimkama su trebale poslužiti kao dokaz da su bespravni objekti izgrađeni prije 2011. godine, do kada je bio rok za legalizaciju postojeće bespravne gradnje.
Drugookrivljeniku, voditelju Pododsjeka ispostave Supetar, tako je pribavljena materijalna korist od najmanje 14 milijuna kuna.
U optužnici se među ostalim navodi i kako je rješenja o izvedenom stanju potpisivala i potvrđivala službenim pečatom prvookrivljena 63- godišnjakinja.
Danas optužena skupina uhićena je u listopadu prošle godine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati