Istraga europskih novinara: Vigilare je dio moćne konzervativne međunarodne mreže
GRUPA europskih istraživačkih novinara iz Hrvatske, Poljske, Mađarske, Estonije, Slovačke, Francuske i Litve, provela je veliku istragu o pokretu pod nazivom Tradicija, obitelj, vlasništvo (Tradition, family, property - TFP) koja je pokazala kako je malo poznata poljska organizacija tijekom nekoliko godina poslala inozemnim radikalnim katoličkim udrugama oko deset milijuna eura. Riječ je o novcu prikupljenom kroz donacije te proslijeđenom organizacijama koje se bore protiv LGBT osoba, pobačaja i liberalnih vrijednosti.
Među njima je i hrvatski Vigilare, a jedna od američkih organizacija iz te mreže pokušala je dogovoriti i sastanak u Bijeloj kući 2017. godine tadašnjem ministru vanjskih poslova i potpredsjedniku vlade Davoru Ivi Stieru. TFP je nastao u Brazilu da bi se potom proširio na Francusku i Poljsku, u posljednje vrijeme na centralnu i istočnu Europu te djeluje i u SAD-u. No 2019. godine došlo je do raskola unutar poljske organizacije zbog sredstava i imovine.
Neprimjetna poljska organizacija podupire ultrakonzervativne kampanje diljem svijeta
Veliki transparent s mapom Litve vijorio se tijekom vošingtonskog Hoda za život u siječnju 2018. godine. Taj transparent jedne litvanske organizacije financiran je sredstvima iz Poljske, a tiskala ga je udruga iz SAD-a. Slično je bilo i s ostalim transparentima na tom maršu poput onog na kojem je pisalo "Pobačaj je šamar u lice voljenom Stvoritelju" ili "Nizozemska kaže ne pobačaju". Potonji je tiskan u ime nizozemske organizacije pod nadzorom osnivača iz Brazila, a financirane novcem iz Poljske.
Zvuči zbunjujuće?
E pa jest.
Ovaj primjer ocrtava način na koji TFP funkcionira. Sve organizacije pod ovim pokretom dijelom financira neprimjetna poljska organizacija katoličkih radikala koja se ugleda u srednjovjekovnu tradiciju, podržava ultrakonzervativne kampanje diljem Europe, funkcioniranje organizacija u Brazilu te dvorca Jaglu na jugu Francuske gdje živi vodeći TFP-ov aktivist iz Brazila.
Malo toga je poznato o financiranju ovog međunarodnog pokreta, a istraga je otkrila kako je njen operativni centar u Krakovu. Model prikupljanja sredstava temelji se na konceptu razvijenom u Brazilu te kasnije proširenom u Francuskoj i primijenjenom na zemljama srednje Europe, od Litve, Slovačke, Mađarske do Hrvatske. Pomoću financijskih izvještaja i dokumenata iz Francuske, SAD-a te zemalja istočne i središnje Europe kao i sudskih dokumenata iz Poljske složili smo djelomičnu sliku o financijskim transferima među spomenutim organizacijama.
Sjedište zaklade Piotr Skarga/foto: Konrad Szczygieł/Reporters Foundation
Poljska zaklada osnovana je 2001. godine
Zaklada Instituta Piotra Skarge utemeljena je 2001. godine u Krakovu za širenje kršćanske vjere i obranu tradicionalnih vrijednosti u skladu s načelima TFP-a. Organizaciju su osnovali Caio Xavier de Silveira, građanin Brazila koji živi u Francuskoj te Matthias von Gersdorff, Čileanac koji živi u Njemačkoj. Obojica sjede u nadzornom odboru zaklade. Dvije godine ranije osnovana je i udruga za kršćansku kulturu Piotr Skarga.
Od početka obje organizacije vodila su tri prijatelja koji se poznaju iz studentskih dana - Sławomir Olejniczak, Sławomir Skiba i Arkadiusz Stelmach. Osnivači iz Brazila omogućili su početna sredstva te know-how kako uspješno voditi kampanje i prikupljati novac od katoličke zajednice iz Poljske. Prije negoli će 2019. godine doći do raskola unutar poljske organizacije oko novca i sredstava, ovaj model pokazat će se vrlo uspješnim.
TFP usko je povezan s američkim konzervativcima
Vođe TFP-a inspirirani su i inspirirali su metode američkih konzervativaca. Spomenuti Olejniczak sudjelovao je na konferencijama Leadership instituta koji je osnovao Morton Blackwell, istaknuti američki konzervativni republikanski političar. Vođe TFP-a poput Caioa de Silveire te Mathiasa von Gersdorfa držali su predavanja te dijelili svoja iskustva na Leadership institutu.
Ova organizacija, koja je pripremala i Miroslava Škoru uoči parlamentarnih izbora, kako su svojedobno priznali iz Domovinskog pokreta, svoje međunarodne aktivnosti započela je u studenom 1999. godine u Poljskoj, četiri mjeseca nakon što je osnovana prva Skarga organizacija.
Blackwell je povezan s američkim vođama TFP-ovog ogranka Foundation for Christian Civilization, koja će printati transparente za spomenuti američki Hod za život te pokušati organizirati prijem za Stiera 2017. godine u Bijeloj kući.
Neuspješno dogovaranje sastanka u Bijeloj kući za Davora Stiera
Prema dokumentima iz američkog registra ministarstva pravosuđa FARA, Foundation for a Christian Civilization "neuspješno je pokušala dogovoriti neformalni susret s osobljem Bijele kuće" za Davora Stiera, koji je u tom trenutku obnašao dužnost ministra vanjskih poslova i potpredsjednika vlade. Kao svrha zatraženog, a nikad ostvarenog sastanka bila je "ojačati i pomoći Hrvatskoj da se uspostavi kao konzervativni, pro-obiteljski utjecaj u EU".
"Ne znam, ne sjećam se toga", rekao je Davor Ivo Stier kad su ga novinari nazvali na telefon. Uvjeravao je kako ne zna za organizaciju Foundation for a Christian Civilization, kao ni pokušaje da mu njihovi članovi dogovore sastanak u Bijeloj kući. Iz ministarstva vanjskih poslova su nam odgovorili kako nemaju dokumentaciju vezanu uz pokušaj dogovaranja ovog sastanka, a iz vlade nismo dobili nikakav odgovor.
No Davor Ivo Stier blizak je sa zakladom Vigilare, jednom od niza organizacija koje Piotr Skarga potpomaže nakon što su u Poljskoj razvili uspješan model financiranja.
Poslovni model Poljaka temelji se na prikupljanju donacija
"Poslovni model" koji je prihvatila i razvila ova grupa iz Krakova temelji se na slanju jeftinih medalja, knjiga, molitvenika najčešće vezanih uz Gospu Fatimsku stotinama tisuća ljudi od kojih se onda traže donacije. Tijekom godina zaklada Skarga slala je svoja pisma milijunima kućanstava diljem Poljske. Samo 2018. godine poslali su više od milijun letaka i stotine tisuća pisama s kalendarima, medaljama i brošurama. Njihov godišnji prihod dosegao je te godine 84 milijuna eura.
Polučivši uspjeh u domovini zaklada Piotr Skarga krenula je širiti model izvan granica Poljske - do Hrvatske, Slovačke, Litve, Estonije, Mađarske. Više o ostalim zemljama možete pročitati ovdje. Do raskola zbog novca i imovine 2019. godine, stvorena je mreža satelitskih organizacija u središnjoj i istočnoj Europi kojima su poslane stotine tisuća eura.
Kalendari organizacija iz različitih zemalja/izvor: organizacije
Do 2017. godine Poljaci pomogli osnivanje organizacija u središnjoj i istočnoj Europi
Prema dokumentima koje smo analizirali, do 2017. godine ta mreža se sastojala od 40 organizacija koje je zaklada Skarga financijski podupirala. Skoro polovica se nalazila u središnjoj i istočnoj Europi.
U Hrvatskoj su to zaklada Vigilare te zaklada Ordo Iuris. I premda Vigilare posljednje dvije godine nije bio previše prisutan u javnosti, njihovi prihodi i utjecaj ostaju značajni.
Udruga Vigilare osnovana je 2011. godine, a istoimena zaklada 2016. godine. U nadzornom odboru potonje sjedili su Skawomir Olejniczak i Arkadiusz Stelmach ispred udruge Institut za kršćansku kulturu Piotr Skarga koja je dala 5400 eura za osnivanje, dok je udruga Vigilare dala 100 eura.
Udruga Skarga donirala je i novac zakladi Vigilare u 2017. i 2019. godini. Ne znamo točne iznose, no Vigilare je u 2017. godini primio 95.041 euro, odnosno 712.814 kuna te 9.852 eura, odnosno 73.895 kuna u 2019. godini od međunarodnih vlada i organizacija, kako stoji u njihovim financijskim izvještajima.
Njihovi prihodi od 2016. do 2019. godine iznose više od 2.646.202 eura (19.846.529 kuna), većinom od privatnih donacija (godišnji prihod rastao je od 293.894 eura, odnosno 2.204.210 kuna 2016. godine do 761.170 eura, odnosno 5.708.777 kuna 2019. godine).
Zaklada Vigilare ima višestruke priljeve i odljeve s računa
Zanimljivo je kako su im pritom priljevi i odljevi s novčanih računa i blagajni višestruko veći. Samo u 2019, priljevi su iznosili 16.802.120 kuna, a odljevi 16.314.339 kuna.
"U slučaju zaklade Vigilare dio primljenih novčanih sredstva nije iskazan ni kao prihod ni kao rashod. Računi zaklade Vigilare su bili prolazni račun za te transakcije, rekla nam je Vesna Vasiček, profesorica s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. "To je kao posrednički (komisioni) posao. Gdje je utemeljenje za takve poslove i pravno uporište, o kakvim je transakcijama riječ te tko ih u upravnim i izvršnim strukturama zaklade odobrava, iz izvještaja se to ne može vidjeti", rekla je Vasiček.
"Prema dostupnim financijskim izvještajima zaklada Vigilare, ima puno veći promet tj. primitke i izdatke na žiro računu od iskazanih prihoda i rashoda. To znači da dio sredstava koja su dobili nisu prikazali kao prihod. Očekivano bi to bili prihodi od donacija iskazani prema vrsti donatora (iz proračuna, od inozemnih vlada i međunarodnih organizacija, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba, građana i kućanstava). Također dio sredstava isplaćenih sa žiro računa nije prikazan kao rashod, odnosno nije pokazano jesu li ta sredstva doznačena kao donacije (tekuće ili kapitalne). U bilanci nisu vidljive obveze prema trećim stranama te je pretpostavka da su ta sredstva primljena i isplaćena u istoj godini", komentirala je Vasiček. Zaklada Vigilare na svojim stranicama navodi nekoliko udruga koje je financijski potpomagala. Poslali smo im upit na koji način, no jedino smo odgovor dobili od Hrvatske salezijanske provincije koja je rekla kako je zaklada Vigilare 2018. jednokratno financijski pomogla dovršenje gradnje dijela pastoralnog centra na Jarunu i tako postala njihov "srebrni donator".
Kad je riječ o rashodima, prema financijskim izvještajima, zaklada Vigilare imala je prošle godine šest zaposlenih. No samo na intelektualne usluge 2019. godine potrošila je 1.234.172 kune.
Ipak, aktivnosti su im u posljednje vrijeme nešto smanjene. Prošle i pretprošle godine nisu organizirali ni Tradfest, okupljanje konzervativaca iz cijelog svijeta na kojem su, među ostalima, sudjelovali i Olejniczak (2016) te Jerzy Kwaśniewski (2017, 2018) i Tymoteusz Zych (2018).
Hrvatski Ordo Iuris nije podnio financijsko izvješće
Kwaśniewski i Zych su članovi nadzornog odbora hrvatske zaklade Ordo Iuris koju su 2019. osnovali zaklada Vigilare i poljski Ordo Iuris povezane s Piotrom Skargom. Kojim financijskim sredstvima raspolaže Ordo Iuris, nije poznato. Za 2019. godinu nisu podnijeli izvješće, a nakon upita kako je to moguće, upućenog Ministarstvu financija, ova institucija pokrenula je istragu po tom pitanju.
Na svojim stranicama zaklada Vigilare, po uzoru na poljski model, također nudi knjige, kalendare, medalje i molitvenike, a zauzvrat traži donacije.
Iz zaklade Vigilare nisu nam željeli pojasniti odakle im toliko velike individualne donacije te odakle točno dolaze donacije iz inozemstva. Kada smo ih nazvali, rekli su da pošaljemo mejl. Na pisani upit nikad nisu odgovorili.
Sjedište zaklade Vigilare/foto: Mašenjka Bačić
Zaklada Vigilare ima isti logo kao i TFP: lav na crvenoj pozadini te je navedena na popisu partnerskih organizacija američkog TFP-a na njihovim internet stranici.
Nasljednik Vigilarea u slučaju likvidacije je nizozemska organizacija Stichting Civitas Christiana, također financirana od strane Piotra Skarge i gdje je Caio da Silveira blagajnik.
Caio da Silveira krajem sedamdesetih odlazi u Francusku osnovati TFP u Europi
Danas 83-godišnjak, ovaj odvjetnik po zanimanju, otišao je iz Brazila 1979. godine u Francusku s misijom da stvori europski ogranak TFP-a.
Pokret TPF osnovao je šezdesetih godina prošlog stoljeća pobožni katolik i antikomunist Plinio Corrêa de Oliveira. Nakon njegove smrti 1995. godine došlo je do raskola te su nastale tri organizacije. Jedna od njih je Institut Plínio Corrêa de Oliveira (IPCO) čije se sjedište nalazi u prekrasnoj vili smještenoj u Higienopolisu, jednoj od najimućnijih četvrti São Paula gdje žive lokalni selebritiji i političari. Od 2004. do 2019. uglavnom su preživljavali zahvaljujući poljskoj podršci. Zaklada Piotr Skarga, prema dokumentima koje posjedujemo, prebacila je IPCO-u 2017. godine 295.000 eura, te 67.500 eura u veljači i ožujku 2019. godine.
Sjedište IPCO-a São Paulu/foto: Juliana Dal Piva
IPCO je utjecajan u Brazilu, a jedan od njegovih direktora je Dom Bertrand Orleans e Bragança, blizak savjetnicima brazilskog predsjednika Jaira Bolsonara te njegovog sina Eduarda. Tijekom G20 summita, Bolsonaro je citirao Bertrandovu publikaciju koja dovodi u pitanje klimatske promjene. Dok je Amazona gorjela, Bertrand je tvrdio da nije riječ o "klimatskoj krizi već o napadu na suverenitet".
Caio da Silveira danas živi u dvorcu u vlasništvu TFP-a
Caio da Silveira, jedan od očeva osnivača brazilskog TFP-a, danas živi u dvorcu Jaglu smještenom sat i pol vremena od Pariza koji je u vlasništvu francuskog ogranka TFP-a. Izbjegava javnost i novinare te je odbio razgovarati s nama o financijama TFP-a. Naša reporterka uspjela je ući u dvorac i razgovarati s njim pod krinkom da traži mjesto za vjenčanje. Ponosno joj je rekao kako je predsjednik organizacije koja je prisutna u brojnim europskim zemljama.
Unutrašnjost Jaglua obiluje ekstravagantnim lusterima, porculanskim vazama, Chesterfield namještajem, brojnim knjižnicama, a ima i kapelicu.
"Francuska je bila prva zemlja u Europi gdje se TFP osnovan", napisao je Neil Datta, tajnik European Parliamentary Forum for Sexual & Reproductive Rights u izvještaju Modern-Day Crusaders in Europe, dodajući kako je ta zemlja služila kao baza za daljnje širenje pokreta.
Dvorac Jaglu/foto: Audrey LebelU Francuskoj je tijekom narednih desetljeća osnovao tri organizacije, a 2003. godine i Fédération Pro Europa Christiana (FPEC), koja je smještena u Villa Notre-Dame de la Clairière in Creutzwaldu.
Financijski izvještaji organizacije Fédération Pro Europa Christiana pokazuju kako su im se prihodi od 2012. godine utrostručili, od 604.000 do skoro 2 milijuna eura 2019. godine. Prema dokumentima iz poljskog registra, 2017. godine zaklada Skarga prebacila je 220.000 eura FPEC-u. U periodu od siječnja do svibnja 2019. godine prebacila je 74.000 eura. Sljedećih sedam transakcija od po 15.000 eura trebalo je iz Krakova stići u FPEC do kraja 2019. godine. No to se nije dogodilo jer je došlo do raskola unutar poljske organizacije.
Krajem svibnja 2019. godine nadzorni odbor u kojem su Xavier Caio da Silvira i Matthias von Gersdorf smijenili su odbor u kojem su Olejniczak i njegovi poljski kolege. Zamijenili su ih vjerni TFP-ovi militanti poput Fernanda Antuneza, dugogodišnjeg člana brazilskog TFP-a. Krakovska grupa tada je prebacila sredstva iz zaklade u udrugu koja je još uvijek pod kontrolom Olejniczakove grupe te preuzela potporu nad europskom mrežom. 2019. godine poljska organizacija poslala je 296.425 eura satelitskim organizacijama među kojima je i zaklada Vigilare.
"Pokrenula nas je želja da spasimo kontrarevolucijsku misiju u Poljskoj i istočnoj Europi od pretjerano i potencijalno opasnog financijskog odljeva doktora da Caioa i gospodina Fernanda Antuneza ", napisao je Olejniczak, u mejlu poslanom članovima TFP-a koji smo dobili.
"In Jesu et Maria", zaključio je mejl Olejniczak, koji je sada zadužen za autonomnu post-TFP mrežu u sve konzervativnijoj srednjoistočnoj Europi.
AUTORI: Julia Dauksza, Anna Gielewska, Konrad Szczygieł (Reporters Foundation, Poljska), Juliana Dal Piva (Brazil), Audrey Lebel (Francuska), Sarunas Cerniauskas, Migle Kranceviciute, Liucija Lenkauskaite (Siena.lt, Litva), Lukas Diko, Tomas Madlenak (Investigative Center of Jan Kuciak/ICJK, Slovačka), Mašenjka Bačić (Hrvatska), Oliver Kund, Holger Roonemaa (Estonija), Márton Sarkadi Nagy (Atlatszo, Mađarska)
Ovo istraživanje napravljeno je uz podršku fonda the Investigative Journalism for Europe (IJ4EU). Verzija objavljena na Indexu kompilacija je dvaju tekstova Salve Maria,, or millions made in Poland te The Golden lion roars from Cracow. Dio koji se odnosi na hrvatsku stranu priče prilagođen je za domaću publiku.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati