Malijska vlada preuzela napuštene rudnike zlata, okreću se Rusiji

MALIJSKA vlada objavila je da je dovršila preuzimanje napuštenih rudnika zlata Yatela i Morila, nadovezavši se na niz poteza kojima zapadnoafričke zemlje nastoje preuzeti kontrolu nad svojim prirodnim resursima i iskoristiti visoke cijene sirovina za poticanje gospodarskog rasta.
Malijski vojni čelnici, koji su vlast preuzeli državnim udarima 2020. i 2021. godine, najavili su nacionalizaciju napuštenih rudnika prošle godine.
Okretanje Rusiji
Vojna vlada izložila je strane rudarske kompanije pritisku kroz povećane poreze, izmijenjene ugovore, strože propise i okretanje ulaganjima iz Rusije.
Mali proizvodi oko 65 tona zlata godišnje i zauzima drugo mjesto na ljestvici najvećih afričkih proizvođača. Cijene zlata ove godine kontinuirano rastu, potaknute širom geopolitičkom nesigurnošću. No malijske rezerve zlata pokazale su se zasad teško iskoristivima, napominje Reuters.
Rudnik Yatela u zapadnoj malijskoj regiji Kayes napušten je 2016. godine nakon što je Sadiola Exploration Company, zajednički projekt južnoafričkog AngloGold Ashantija i kanadskog IAMGOLD-a, odlučila da se zbog tada niskih cijena zlata vađenje ne isplati, unatoč neiskorištenim rezervama.
Vraćanje kontrole
Rudnik Morila u južnoj regiji Sikaso napustila je pak 2022. godine australijska kompanija Firefinch, koja ga je kupila od rudarskih divova Barrick Mining i AngloGold Ashantija. Napuštanjem rudnika Firefinch je za sobom ostavio "značajne ekološke i financijske rizike", navela je malijska vlada u priopćenju objavljenom tijekom vikenda.
Rad u rudnicima ponovno će pokrenuti novoosnovano Društvo za istraživanje i iskorištavanje malijskih mineralnih resursa (SEMOS), objavila je vlada, ne navodeći pojedinosti o upravljanju i financiranju te organizacije.
Izvlačenje vrijednosti iz rudnika Yatela i Morila dodatno će otežati i istodobna nastojanja vlade da ponovno otvori rudarski kompleks Loulo-Gounkoto kojim je dosad upravljala kanadska kompanija Barrick Mining.
Taj je kompleks sud prošli mjesec stavio pod kontrolu države nakon zaoštravanja dugotrajnog spora oko poreza i vlasništva. Susjedni Niger objavio je prije desetak dana da planira nacionalizirati rudnik uranija i preuzeti vlasnički udio francuske državne tvrtke Orano, dok je Burkina Faso u svibnju nacionalizirala pet rudnika zlata.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati