Luka Burazer ostaje iza rešetaka najmanje mjesec dana, branio se šutnjom
DIREKTORU tvrtke BitLucky Luki Burazeru i još dvjema osobama koje se sumnjiči da su pri trgovanju kriptovalutama prevarili više stotina klijenata, danas je Županijski sud u Rijeci odredio jednomjesečni istražni zatvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, doznaje se sa suda.
Sve troje osumnjičenih u utorak su uhićeni, a u srijedu ujutro ispitani su na Općinskom državnom odvjetništvu u Rijeci. Podsjetimo, policija je jučer uhitila Burazera, Travalju i Burazerovu zaručnicu, koje se sumnjiči da su od 2017. do 2023. lažnim prikazivanjem činjenica pri trgovanju kriptovalutama prevarili više stotina klijenata za ukupno 18.5 milijuna eura, rečeno je u srijedu novinarima.
Oštetili ljude za 18.5 milijuna eura
O višemjesečnom istraživanju kaznenih djela prevara većeg broja građana, koji su investirali u kriptovalute od nekoliko tisuća do nekoliko stotina tisuća eura, na izvanrednoj konferenciji za novinare izvijestila je voditeljica Službe općeg kriminaliteta u PU primorsko-goranskoj Blaženka Čačić ne navodeći imena osumnjičenika ni naziv tvrtke.
Na temelju zaprimljenih kaznenih prijava osumnjičeno je troje hrvatskih državljana (30,36, 37), u svojstvu direktora, prokurista i zaposlenice riječke tvrtke, koji su osumnjičeni da su od kraja travnja 2017. do sredine svibnja 2023., sa ciljem pribavljanja protupravne koristi lažnim prikazivanjem i prikrivanjem činjenica doveli i održali u zabludi više klijenata, čime je počinjena materijalna šteta od najmanje 18.5 milijuna eura.
Obavljene su pretrage domova i osobnih automobila osumnjičenih, oduzeta su prijenosna i stolna računala, razna dokumentacija i oprema, a kriminalistička istraga se nastavlja u koordinaciji s Državnim odvjetništvom i Poreznom upravom.
Policija: Ljude su nagovarali na ulaganje
Čačić je kazala da je troje uhićeno jučer u jutarnjim satima na njihovim adresama stanovanja, a policija nije za njima raspisala tjeralice jer uhićenja nisu moguća na temelju zaprimljenih prijava, nego ih je uhitila kad je završila izvide, kada je bila utvrđena osnovana sumnja na osnovi prikupljenih dokaza i kada su bile podnesene kaznene prijave.
"Nakon višemjesečnog složenog krim-istraživanja prevare počinjene protiv većeg broja građana, osumnjičeno je troje hrvatskih državljana u dobi od 30, 36 i 37 godina. Oni su bili direktor, prokurist i zaposlenica firme na riječkom području. Osumnjičeni su da su lažnim prikazivanjem i laganjem u zabludu doveli veći broj klijenata", rečeno je na presici.
"Šteta se procjenjuje na najmanje 18 i pol milijuna eura", rečeno je. Pretraženi su im domovi i računala. "Oštećeno je više stotina građana", dodala je policija u uvodu.
"Ljude su nagovarali na ulaganje. Oglašavali su se, a nakon uplaćivanja novca, odnosno kupnje kriptovaluta, nakon nekog vremena plaćali su investitorima kako bi ih održali u zabludi", rečeno je.
"Potpisivali su ugovore koji nisu bili ništa posebno. S vremenom su taj novac prebacivali u svoje kriptonovčanike, dio novca su vraćali kako bi ih držali u zabludi. Istraživanje je započelo podnošenjem prijava građana koji nisu mogli doći do svog novca", rečeno je na presici.
Uhićeni kod kuće
Policija je upitana kada i gdje su uhićeni. "Uhićeni su jučer ujutro na svojim adresama. Nije bila raspisana tjeralica. Policija ih nije tražila, mi ih tražimo kad skupimo dokaze i završimo izvide", rečeno je.
"Mi ne možemo ljude uhititi na temelju zaprimljenih kaznenih prijava. Mi ih možemo uhititi kad imamo dovoljan broj dokaza. Onda ih uhićujemo i pišemo kaznenu prijavu. Policija mora izvršiti niz izvida da bi dokazala da su oni to napravili. Za većinu laika ulaganje u kriptovalute je složen postupak. Ulažete, nešto na početku zarađujete, onda gubite...", rečeno je.
Policija je kazala da nikad nije dobila nikakvu prijavu za prijetnje uhićenih.
Što s postojećim kriptovalutama?
"Pronađeni su određeni cold walleti i određene naprave koji će se koristiti za daljnje istraživanje. Koliko je novca na njima i je li uopće novac na njima, je li na drugim računima, istraga će dati odgovore.
Mi zasad ne možemo reći koliko je novca ostalo i je li uopće ostalo išta", rečeno je. Policija kaže da će se u postupku utvrđivati za koliko su investitori zakinuti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati