Lubanja najmanjeg dinosaura očuvana u jantaru starom 99 milijuna godina
LUBANJA najmanjeg do sada nepoznatog dinosaura, koji nalikuje na pticu, pronađena je očuvana u 99 milijuna godina starom jantaru.
Glava bića manjeg od najmanjih današnjih kolibrića veličine je nokta, u čeljustima su zubi koji nalikuju na zupce pile, a oči su izbuljene poput onih u guštera.
Unatoč minijaturnom stasu životinja je vjerojatno bila grabežljivac.
Znanstvenici kažu da je fosil, nazvan Oculudentavis, najmanji do sada pronađeni dinosaur.
U čeljusti je više od 100 zuba
"Kad sam prvi put vidio primjerak, bio sam pod velikim dojmom. Doista nikad nisam vidio takvo nešto", rekao je za CNN Jingmai O'Connor, profesor iz Kineske akademije znanosti u Pekingu i suradnik prirodoslovnog muzeja u Los Angelesu.
"U čeljusti je više od stotinu zuba. Čudne oči izviruju gledajući u stranu. Danas ne postoji ništa živo poput toga."
Ljudi o dinosaurima misle kao o velikim stvorovima, no otkriće ove lubanje i neka druga otkrića u jantaru sugeriraju da je život u vrijeme dinosaura bio raznolikiji i da je bilo mnogo majušnih dinosaura čiji fosilni ostaci još nisu otkriveni.
"Jedna od ključnih poruka ove studije je da nam, moguće, nedostaje veliki dio ekosustava dinosaura", smatra Lars Schmitz, profesor biologije s koledža Scripps u Kaliforniji, koji je uz O'Connora autor rada objavljenog u srijedu u časopisu Nature.
"Ne znamo mnogo toga o malenim stvarima iz razdoblja dinosaura", dodao je Schmitz.
Ostaju sačuvani 3D ostaci
U naslagama poput gline, mulja ili pijeska mogu biti uništeni fosilni ostaci malih životinja, no u jantaru koji je rezultat smola s četinjača ostaju sačuvani trodimenzionalni ostaci.
"Kad imate životinju očuvanu u jantaru, izgleda kao da je uginula jučer - cijelo meko tkivo je na mjestu, zarobljeno u tom malenom prozoru u drevna vremena", kaže O'Connor.
Prvi kostur dinosaura pronađen je sačuvan u jantaru 2016. godine.
Kineski paleontolog Lida Xing otkrio je nevjerojatni primjerak dinosaurovog repa u jantaru na tržnici jantara na sjeveru Mjanmara. Od tada niže otkrića na putovanjima po Mjanmaru i pograničnom području s Kinom svaka dva mjeseca.
"Mislim da raznovrsnost dinosaura prelazi granice naše mašte. Ranije smo otkrili otisak stopala dinosaura dug jedan centimetar i mislio sam da je to najmanji dinosaur. Sve dok nismo otkrili Oculudentavisa", rekao je Xing.
Xing je kazao da je komad jantara u Mjanmaru kupila punica direktora jantarnog muzeja na jugozapadu Kine. Komad je doniran znanstvenicima.
Dinosaur je bio pokriven perjem?
Bogate naslage jantara u Mjanmaru važan su izvor novih otkrića o biljkama, insektima i gljivicama te u posljednje vrijeme i o dinosaurima, kaže David Grimaldi, kustos iz američkog Prirodoslovnog muzeja.
Malena ptica dinosaur baca svjetlo na to kako su ptice koje su se razvile od dinosaura razvijale te se čini da su postigle mali stas mnogo brže nego što se ranije vjerovalo.
Znanstvenici vjeruju da se Oculudentavis hranio malim insektima i da je bio pokriven perjem.
Njegove oči posebno su neobične, navodi se u studiji u kojoj se procjenjuje da je imao dobar vid.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati