Liječnica za AFP o Trumpovom micanju podataka: To se ne pamti, vlada panika
![Liječnica za AFP o Trumpovom micanju podataka: To se ne pamti, vlada panika](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/6a6a38f8-e514-4f6e-a58a-6af31585c5cb.jpg?width=765&height=434)
EPIDEMIOLOŠKI podaci postali su nedostupni, medicinskih preporuka više nema, a slučajevi zaraze tuberkulozom prolaze ispod radara. Nakon povratka na vlast Donalda Trumpa američki liječnici i znanstvenici našli su se na nepoznatom terenu, piše agencija France Presse.
"To se ne pamti", rekla je za AFP ginekologinja Natalie DiCenzo, članica udruženja Liječnici za reproduktivno zdravlje. "U medicinskoj i znanstvenoj zajednici vladaju panika i neizvjesnost", dodala je.
Trumpova administracija suspendirala je komunikacije zdravstvenih agencija, mijenja webove
Kao i ona, mnogi u tom sektoru izražavaju zabrinutost nakon što je nova američka vlada suspendirala komunikacije saveznih zdravstvenih agencija i počela mijenjati njihove internetske stranice.
Na stranici Centra za prevenciju i borbu protiv bolesti (CDC) stoji obavijest da su stranice u procesu izmjene kako bi bile u skladu s odredbama predsjednika Trumpa, prije svega onima o politikama raznolikosti.
Nestali su podaci o rasističkim predrasudama i spominjanja roda
Zadnjih dana nestale su različite vrste baza podataka, od slučajeva dugog koronavirusa do depresije, kao i podaci o rasističkim predrasudama u medicini ili spominjanje roda. "Ono što me najviše zaintrigiralo je uklanjanje smjernica za spolno prenosive bolesti", rekla je Natalie DiCenzo. "Doista ne vidim što je radikalno lijevo u liječenju gonoreje", izjavila je.
Neke stranice, na primjer o ptičjoj gripi, ponovno su vraćene nakon što su kraće vrijeme bile uklonjene, a aplikacija za njegovatelje nestala je s platformi za skidanje s interneta, što je izazvalo veliku zbrku. Najveća zabrinutost vlada zbog netransparentnosti u pogledu uklonjenih ili izmijenjenih informacija te prekida glavnih komunikacija izvana.
Znanstvenica: Pitam se možemo li se više uopće pouzdati u podatke
Jennifer Nuzzo, profesorica epidemiologije na Sveučilištu Brown, zabrinuta je jer promjene ne provode znanstvenici, nego političari, potkopavajući politiku javnog zdravstva. "Zamrzavanje komuniciranja spriječilo je CDC da informira lokalne zdravstvene vlasti o pitanjima kao što je ptičja gripa, od koje je u SAD-u već umrla jedna osoba i jako je raširena među peradi i govedima", rekla je.
"Isto vrijedi i za jednu od najvećih epidemija tuberkuloze u modernoj povijesti zemlje, koja vlada u Kansasu. Ti slučajevi trebali su biti predmet epidemioloških izvješća CDC-ja. Od inauguracije Donalda Trumpa prekinuta je objava tih referentnih dokumenata, koje se objavljuje svaki tjedan već više od 60 godina. Što više vremena prolazi, više raste neizvjesnost", rekla je.
Znanstvenici sami prikupljaju uskraćene podatke
"Pitam se možemo li se uopće pouzdati u podatke CDC-ja ili su neki elementi skriveni iz ovog ili onog razloga", dodala je Rebecca Christofferson, znanstvenica sa Sveučilišta Louisiane.
Suočena s takvom neviđenom situacijom, znanstvena zajednica počela se mobilizirati kako bi odgovorila na nju. Caitlin Rivers, znanstvenica Sveučilišta Johns Hopkins, rekla je da dva tjedna "ručno" prikuplja podatke kako bi se nastavilo pratiti cirkulaciju gripe.
Kad je riječ o informacijama koje su nestale sa službenih internetskih stranica, neki su, među njima Jessica Valenti, feministička aktivistica i autorica newslettera posvećenog reproduktivnim pravima, počeli arhivirati baze podataka i stranice s portala CDC-ja prije nego što budu uklonjeni. "Nadamo se da ćemo od toga napraviti resurs za one kojima to bude potrebno", rekla je za AFP.
"Trebamo se kolektivno inspirirati aktivistima"
"U ovoj fazi ne možemo računati na te institucije da će nas spasiti. Mislim da bi se znanstvenici i specijalisti za zdravlje trebali kolektivno inspirirati aktivistima", rekla je Natalie DiCenzo, ukazujući na posao koji desetljećima rade organizacije za zaštitu prava na pobačaj i LGBT+ zajednice.
Među prioritetima za koje se treba boriti je nastavak skrbi za sve na ravnopravan način, u trenutku kada Trumpova administracija posebno napada transrodne i nebinarne osobe te reproduktivna prava, navode znanstvenici. "Znate, mi u znanstvenoj i akademskoj zajednici smo pametni i pronaći ćemo, bude li potrebno, druge načine da informacije kruže", zaključila je DiCenzo.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati